Gitar perdelerinin çok kalın olması

Fiyat veremem, bilgim yok.

İşi gücü bırakıp gitar tamircisinin yanında çırak olarak başlasam 3 yıla zengin olurum böyle bir durumda. Gitar bakım, onarım gibi işlerin, gitar fiyatının üzerinde çıkmasını mantıksız ve saçma buluyorum.
Şu iki cümleye rağmen arkadaşlar üşenmemiş açıklama yapma zahmetine katlanmışlar. O işler öyle olmuyor işte ya neyse.... madem soru sordun açık fikirli olarak cevapları oku, kendi mantık süzgecinden geçir, aklına yatmayan olursa başka yerden araştır vs vs ... her Çinliye bir sandalet satsam dünya ayakkabı devi olurdum kafası gerçek hayatta yok. Adam yazmış, 50bin liralık Suhr da götürsen yapılacak işin fiyatı belli.

Bakın ABD'de ortalama refret fiyatı 200 ila 400 dolar arasındaymış. Bizim gitar teknisyenleri hem perdeleri hem de alet edavatı ithal olarak almalarına rağmane bunun yarısına yapıyorlar. Maliyet hesabı sadece perde fiyatı değil. Aleti edevatı (refret çok eskitir, özellikle çelik perde direk öldürür), dükkan kirası vb.... Üstüne bir de bu işi yapan arada yemek vs. yemesi gereken, belki çocuk okutan bir insan. Fiyatta bir sorun yok.

Ayrıca öyle ha deyince refret yapılmaz. Bazısı gitarına bakar, telleri eskimeden değiştirir, tuşesi tüy gibidir vs. aynı perderle on yıllar gider. Bende 35 senelik gitar var, 20 sene her gün çaldım, hala refret yapmadım (artık zamanı geldi gerçi). Ayrıca yukarıda da yazdım, sizin gitarınızın perde değişimini konuşmak için erken. Götürün ayar yapsınlar, gerekirse tesfiye yapsınlar. Sonra da çalın. Size kalın gelen perdelere alışıırsınız.
Verdiğiniz olgun cevap ve açıklama için teşekkür ederim. Amerika gibi bir yerde ortalamanın üstünde fiyat vermeleri şaşırtıcı. Evet bu yetenek isteyen bir iş, istenilen parada haklılar doğal olarak. Elektro gitara başlamadan önce masrafı gözüme çok çarpıyordu, masraf yapmazsan güzel sonuç bile alamıyorsun yeri geldiğinde. Şimdi yavaş yavaş çıkıyor karşıma.
madem soru sordun açık fikirli olarak cevapları oku
aklına yatmayan olursa başka yerden araştır
Açık fikirli olmasam o ilk cümleyi kurmazdım, ayrıca bu forum niye var :D? Ortak bir yerde toplanmış insanların fikirlerini almak için uğraşıyorum. Aynı zamanda başka yerlerden de araştırmamı sürdürüyorum teşekkürler.
Hayır madem açıklama yapmışlar ve siz de yazdıklarımı saçma buluyorsunuz konudan ayrılabilirsiniz. Buna ne denir bilmiyorum ama en çok bu forumdaki insanlardan gördüm bu olayı. Cevap verme zahmetine girmeyin, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Yakup Aslan Bey, ne iş yapıyorsunuz acaba? Merak ettim de.
Öğrenciyim, okuduğum ve çalıştığım bölümler, işletme ve mutfak üzerine.

Gitarını zaten çok kelepir fiyata almıştın. O gitara 4000 TL verseydın belki de fretlerin kalınlığı bu kadar batmayabilirdi sana. Gitar fretleri değiştirmek masraflı iştir, ağır emek, zaman ve tecrübe ister. Bu yüzden gitaristler de fretler iyice asinana kadar tesviye vs ile idare ettiği yere kadar kullanır fretlerini. Fretler kalın diye değiştirmek açıkçası lüks bir ıstek. Ya tesviye ettirip yuksekliklerini azaltma yoluna gitmelisin (daha ucuza gelir) ya gitarina alışmalısın (bence en dogru yaklasim) ya da gitarı aldigin düşük fiyatın üzerine bu maliyeti koymalısın.

Gitarını zaten çok kelepir fiyata almıştın. O gitara 4000 TL verseydın belki de fretlerin kalınlığı bu kadar batmayabilirdi sana. Gitar fretleri değiştirmek masraflı iştir, ağır emek, zaman ve tecrübe ister. Bu yüzden gitaristler de fretler iyice asinana kadar tesviye vs ile idare ettiği yere kadar kullanır fretlerini. Fretler kalın diye değiştirmek açıkçası lüks bir ıstek. Ya tesviye ettirip yuksekliklerini azaltma yoluna gitmelisin (daha ucuza gelir) ya gitarina alışmalısın (bence en dogru yaklasim) ya da gitarı aldigin düşük fiyatın üzerine bu maliyeti koymalısın.
Daha pahalı olsaydı bu gitarı almayacaktım, ki gitarla ilgili net bir bilgi de yok, kimisi ucuz kimisi pahalı diyor. Ortalama bir fiyat hakettiği kesin. Gitar güzel değeri konusunda emin değilim. Tevsiye yaptırmam gerekiyor, zaten diğerine bütçem el vermez. Farklı gitarlarda deneyimim olmadığı için bana fretler yüksek geldi. Tavsiyenize uyacağım, maliyeti çok olursa tesviye ettirmem, olduğu haline alışırım.

Bu arada o gitarın üstünde medium jumbo fret varmış. Bence olay bağlama sonrası gitar sendromu gibi duruyor. :D Dümdüz saptan sonra fretler "tümsek" gibi gelmiş olabilir ama öyle değil, zaten orta büyüklükte bir frete sahip gitar.

Geri