Basit Bir Gitarı Modifiyelemek

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. Biliyorsunuz ki ülkemizdeki kur oranından dolayı orta-üst segment gitarlara geçmek çok zor. Bunun için aklımda SX/Harley Benton tarzı bir gitarı eşik,köprü manyetik ve burgularıyla beraber yavaşça modifiye etmek var. Strat veya Tele bir gitar olacak. Sorum şu olacak, misal 2.el SX ASH/NA bir telecaster gitarı, iyi manyetik köprü ve burgular ile modifiye edersek ulaşacağımız ton acaba Fender Mexica Telecaster seviyesine ulaşabilir mi? Yoksa bu tarz gitarlara yapılan bu modifiyeler; modifiyeler ne kadar iyi olursa olsun gitarın düşük bütçe olmasından kaynaklı sınırlı tonlara ulaşacağımız anlamına mı gelir? Yapılan masraf alacağımız tona kıyasla değer mi?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Eğer elin yatkınsa başladığından daha iyi bir yere gelirsin de şu hayal dünyasından çıkmak lazım .... hiçbir cihaz parçalarının bütünü değildir çok daha fazlasıdır. Öyle olmasa biz de gider birer gofret gitar alır, Fishman'leri, Tonepros'ları takar efsane tonlar elde ederdik. Beklentiyi doğru yere koymak lazım sadece.
Ayrıca modifiye veya değil, gitarı gidip MG15 filan gibi amfilere takacaksan zaten alacağın ton amfi ile sınırlı kalır istersen Vigier Excalibur çal.

Sesi nerden aldığınızın önemi yukarıda söylenmiş zaten.

Ben de naçizane şunu önereyim. Bütçenizin yettiği giarı alın, iyi bir setup yapın/yaptırın. Gitarı güzelce çalın. Sonra da paranızı biriktirin. İleride hala Meksika tele istiyorsanız alırsınız. İstemiyorsanız kenarda birikmiş paranız olur. Elinizdeki gitarı da ister satarsınız ister tutarsınız.

Modifiye işi eğer öğrenmek için veya modifiyenin keyfi için yapacaksanız mantıklı çünkü. Modifiye ettiğiniz bir gitar asla öyle aman aman değer kazanmaz. Satarken zorlanabilirsiniz, para kaybedebilirsiniz. Ton meselelerine gelince işin psikosomatik boyutunu akıldan çıkarmayın. Sizin baştan yenilediğiniz SX gitarınız herhangi bir üst segment gitarla "aynı" dahi olsa (retorik olarak yazdım) sizin kulağınıza SX daha kötü gelebilir. Keşke böyle olmasaydı ama bu böyle.

Ek olarak, çaldığınız gitar, yapısal bir sorunu yoksa, sizi sınırlamaz. Ton olarak sınırlı olması vs. gitarın fiyatından ziyade yapısından kaynaklı oluyor. Yani çok yüksek gainli şeyler çalmak istiyorsunuzdur e o zaman vintage donanımlı single coil manyetikli bir gitarda sınırlanmak demeyelim de işiniz zorlaşır.

Bir de şunu ekleyeyim son: Fender Meksika Telecaster seviyesi diye bir şey yok. Yani Gitarın ayarı, geometrisi vb. ayrı son sesi ayrı şey. Fender de diğer markalar da fabrikadan çıkan gitarları sese/tona göre ayırmıyor. Bir üretim kusuru var mı diye kalite kontrol yapılıyor, ayarları fabrika standartlarında yapılıyor ve bitiyor. Zaten aksi mümkün olamaz çünkü ton dediğimiz şey sübjektif. Beğenimiz aynı değil hatta sizin dyduğunuzla benim duyduğum aynı değil. Yani hem bütün Fender Meksika Telecaster'lar (ya da Gibson'lar ya da Suhr'lar vs.) aynı değil hem de sizin beğendiğiniz teleyi ben beğenmeyebilirim veya tam tersi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer elin yatkınsa başladığından daha iyi bir yere gelirsin de şu hayal dünyasından çıkmak lazım .... hiçbir cihaz parçalarının bütünü değildir çok daha fazlasıdır. Öyle olmasa biz de gider birer gofret gitar alır, Fishman'leri, Tonepros'ları takar efsane tonlar elde ederdik. Beklentiyi doğru yere koymak lazım sadece.
Ayrıca modifiye veya değil, gitarı gidip MG15 filan gibi amfilere takacaksan zaten alacağın ton amfi ile sınırlı kalır istersen Vigier Excalibur çal.
Gitara başlayalı 1.5 sene oluyor ve artık elimdeki gitar beni idare etmiyor. Zaten her yönüyle kusurlu bir gitardı bu yüzden iyice soğutmaya başladı beni. Tabi iyi bir ses/müziğe bakarken enstrümandan önce çalana bakmak daha doğrudur. Ne kadar kaliteli gitar alsam da bu 1.5 2 yıllık süreçte öğrendiklerim o gitarın hakkını veremez. Fakat dediğim gibi hem elimdeki gitar her yönüyle sıkıntılı, hem de artık her baktığımda beni daha da motive edecek bir gitara ihtiyacım var. Amfi konusuna gelince yakın zamanda ses kartı alacağım. Guitar Rig/Amplitube tarzı yazılımları kullanmayı planlıyorum fakat bu sadece evde doğaçlama, çalışma vs. için olacak. Asıl olarak her hafta stüdyoya gitmekteyim. Lambalı amfiler ile çalıyorum, bu yüzden amfiden çıkacak olan ses benim için daha önemli.
Sesi nerden aldığınızın önemi yukarıda söylenmiş zaten.

Ben de naçizane şunu önereyim. Bütçenizin yettiği giarı alın, iyi bir setup yapın/yaptırın. Gitarı güzelce çalın. Sonra da paranızı biriktirin. İleride hala Meksika tele istiyorsanız alırsınız. İstemiyorsanız kenarda birikmiş paranız olur. Elinizdeki gitarı da ister satarsınız ister tutarsınız.

Modifiye işi eğer öğrenmek için veya modifiyenin keyfi için yapacaksanız mantıklı çünkü. Modifiye ettiğiniz bir gitar asla öyle aman aman değer kazanmaz. Satarken zorlanabilirsiniz, para kaybedebilirsiniz. Ton meselelerine gelince işin psikosomatik boyutunu akıldan çıkarmayın. Sizin baştan yenilediğiniz SX gitarınız herhangi bir üst segment gitarla "aynı" dahi olsa (retorik olarak yazdım) sizin kulağınıza SX daha kötü gelebilir. Keşke böyle olmasaydı ama bu böyle.

Ek olarak, çaldığınız gitar, yapısal bir sorunu yoksa, sizi sınırlamaz. Ton olarak sınırlı olması vs. gitarın fiyatından ziyade yapısından kaynaklı oluyor. Yani çok yüksek gainli şeyler çalmak istiyorsunuzdur e o zaman vintage donanımlı single coil manyetikli bir gitarda sınırlanmak demeyelim de işiniz zorlaşır.

Bir de şunu ekleyeyim son: Fender Meksika Telecaster seviyesi diye bir şey yok. Yani Gitarın ayarı, geometrisi vb. ayrı son sesi ayrı şey. Fender de diğer markalar da fabrikadan çıkan gitarları sese/tona göre ayırmıyor. Bir üretim kusuru var mı diye kalite kontrol yapılıyor, ayarları fabrika standartlarında yapılıyor ve bitiyor. Zaten aksi mümkün olamaz çünkü ton dediğimiz şey sübjektif. Beğenimiz aynı değil hatta sizin dyduğunuzla benim duyduğum aynı değil. Yani hem bütün Fender Meksika Telecaster'lar (ya da Gibson'lar ya da Suhr'lar vs.) aynı değil hem de sizin beğendiğiniz teleyi ben beğenmeyebilirim veya tam tersi.
Mexica Fender ile kastettiğim aslında gitarın geometrisi, sapı vs. değil de tonal olaraktı, fakat dediğinizde haklısınız herkesin duyduğu ses farklı. Ben sadece yapacağım manyetik eklentisinin bu gitarı tonal olarak iyi bir düzeye çıkarabilir mi, yoksa yaptığım masraf bir bakıma boşa mı gider sorusunu sormak istemiştim, mexica fender kullanmamın sebebi de modifiyeli strat/tele gitarları hep bunlarla kıyasladıklarını gördüm bu yüzden. Bütçem şu an 2500 TL fakat biraz daha zorlama şansım var. Bütçemin yettiğinden kasıt 2500 TL'ye direkt bir gitar mı bulmalıyım, yoksa 2500 TL'ye bahsettiğim modifiyeleri de yapabilir miyim? Zaten modifiyedeki amacım modifiye sonrası da zamanla birkaç pedal eklentisi yapıp olabildiğince ucuz yoldan isteklerimi kapatmaktı.

Geri