Devre Şemasından Devre Yaptırmak Istiyorum Nerede Kim Yapar?

Devre şemasından (layoutlar da var) devre yaptırmak istiyorum, nerede kime yaptırabilirim? Gerçekten çok basit ama piyasada bulunmayan efektler.

Kadıköy, Yazıcıoğlu işhanı, girişin üstündeki katta Emes elektronik, oraya gittiğin zaman seni yan pasajdaki diğer dükkanlarına yollayacaklar orda bir dayı var zamanında wah flnda yapmıştıi o yapar

İstanbuldaysan Ozanın tarif ettiği yere git Anakradaysan Konya Sokaka git. Bir iki ginde yapar verirler devreyi sana. Nasıl bir devre şemasını filan göndersene Basit bir şeyse hemen board da yapıp sana çalışıp çalışmadığını söyleyebilirim..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
şemayı gönderirim. attack/release devresi, basit birşey fakat çalıştıramadım. ozan, sustainer duruyor, fakat fernandes sustainer mantığıyla çalışan bununla birlikte 6 tel için ayrı sustain verecek polifonik bir sustainer benim gönlümde yatan şey. şu anki sustainer ile akor da bassan tek ses için infinite sustain sağlıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bir sonraki aşama zaten attack/release devresini 6layıp her tel için ayrı çalıştırmak, yine 6 tel için ayrı envelope follower ve buna bağlı noise üreteci vs. gibi devreler. nihai ütopyam gitar için polifonik midisiz ve modüler bir synth ortamı. soundonsound.com da synth secrets serisinde verilen gerçek enstrüman modellerini gitar ile midi saçmalığı olmadan denemek istiyorum:) ciddi anlamda şemasından ve layoutundan devreyi çıkarıp çalıştıracak kişilere ihtiyacım var. :twisted:

Ben yapıyorum ama izmitteyim.
şu sıralar 2 tane farklı gitar preamp, ibanez tube screamer ts-9
ve sans Amp GT2, ile uğraşıorum. Bilgisayardaki PCB yani layoutları hazır.
baskı devreyi bakır plakete geçirme işlemini de yapıyorum.
Şu an malzeme bekliyorum.
Eğer bu devreler çalışırsa isteyen arkadaşlara da yapabilirim.

Bende başladım sansamp gt2 yapmaya, pcb mi bastım, tuzruhu peridrol çözeltimde erittim, matkapla teker teker deldim. Parçaların yarısını board üstüne lehimledim ama bir adet 2N5088 eksiğim var Galthor, sen bulabildinmi ondan?

2N5088 bulamıyorsanız MPSA18 veya 2N5089 da aynı işi görür. Onun dışında 2N5210 veya 2N4401 de iş görür. Hatta çok kafanız bozulursa atın bir BC549 veya BC550 o bile idare eder.

yaw millet peki buna ne diyorsunuz.. evde oturup yapılır mı bunlar..?
ya da cesaret edecek var mı içinizde bomba gibi fender marshall lambalı ampli devreleri. zaten lambalılarda çok teferruatlı bişey de yok entegre yok.. sadece lamba ve bol bol köprü var. Örn: 65w fender için sadece lamba transistörler 90$ falan tutuyor. siteleri inceleyin gayet makul amfiler var.. tabi hoparlorü hiç katmadım..

http://www.ultratoneamps.com/boardkits/ab763_kit/ab763_board.html
http://www.angela.com/catalog/how-to/Single.6V6.html

skatheist, ben şu an pre-amp.larla uğraşıyorum.
sansamp'a gecmedim daha.
ama babamın çalıştığı okulda malzeme siparişi verdiler ben de yazdım
5 tane 2N5088 :D bakalım bulunursa gelicek. Gerçi sen istanbul'da bulamadıysan biraz zor. malzemeler gelsin bakalım, ben sana yollarım o zaman.
+
bir de ibanez tube screamer ts-9 nasıl bir alet tek başına iş görür mü sololarda falan. bende zoom gfx-707 var acaba ikisiyle bişeyler olur mu :)
bir de nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama, iki tane tube screamer
ard arda bağlanıp daha iyi performans elde ediliiyomuş (aç gözlülüğün bu kadarı :D ) yani ilki preamp gibi, diğeri de full overdrive. nasıl olur acaba. madem evde yapabiliyoruz bu aletleri yapalım 10ar tane bağlayalım hepsini :D paylaşalım falan. bende işin kötüsü gitar amfisi yok. onun için pre-amp'ları bitirmem lazım denemek lazım. neyse lafı uzatmayım.
böyle yani.. herkese iyi çalışmalar..

Tekrar merhaba. şimdi aklıma geldi.
genel olarak sorayım
bu lamba transistörler hakkında bilgim yok fazla ama
çok mu model yelpazesi var bu lambalarda. pahalı şeyler mi?
piyasada bulma durumu nasıl?
ben o zaman memlekete gittiğimde babamın okuluna bi operasyon düzenleyim orda birsürü lambalar vardı :D
ben onlara el koyayım. (osiloskop bile aldım zamanında ordan bişey olmaz heralde :D )
sabah sabah gaza geldim. görüşürüz..

Lambalı amfi yapmak çok zor değil ama 220-380 volt civarında voltajlarla çalışmak gerektiği için acemi insanların yapmasını tavsiye etmem. Elektronik işiyle uğraşmış tecrübeli insanların bile tırstığı yükseklikte voltajlar bahsettiklerim.

Lambalı amfilerde şasi ve de kutuyu yapmak, ayrıca kutuyu kaplatmak falan benim gözümde büyüyen işler. Hobi olarak uğraşıcaksan, 1 tane yapıcaksan, temin ederim ki bir amfiyi kendin imal etmek belki de gidip almaktan daha pahalıya gelebilir. Eğer illa ki lambalı amfi yapıcam diyorsanız ve de blues olayı ilginizi çekiyorsa internette en çok varyasyonu olan marshall'ın 18Watt'ını yapmanızı öneririm, ararsanız bir sürü bulursunuz şema, layout falan...

Lamba olayına gelince Türkiye'de yurtdışı fiyatlarının iki katı civarına alabiliyorsunuz lambaları bilginiz olsun... Lamba olayıyla bitmiyor zaten olay, güç trafosunu ve de çıkış trafosunu da sardırman gerekiyor ki hepsi külfetli işler çünkü piyasada bulamayacağın trafolar bunlar. senin bulduğun 90 dolar sadece kart, lambalar ve componenetler bunun üzerine şasiyi ekle, trafoları ekle, kutuyu ekle ve de hoparlörü ekle bunları yaptırmak için gidip geldiğini, el emeğini ekle maliyeti bulursun o da ucuza gelmez yani kısaca özetlemek gerekirse. Ucuza sadece kendine amfi yapmayı planlayanlarınız varsa başlamadan bunları da hesaba katsın.

haklısın scot da.. abi bi lambalı 30w fender 750$ ohaa yaa.. yani bi olayı yok.. internetten bakınca basit devreler basit bir hesapla 80-100w fender ampl. :150$ tutsa türkiyeden lamba fiyatları. yurtdışında 100w fender hop. 50$ a gelir kii çalışsın da hoprl. sıradan bitane 20$lık takarsın piyasadan. kabin devre plakasını katmıyorum çok az tutar. trafosu sardırsan max.50$ olsun geri kalan devre piyasada bulabileceğin kondansatör direnç dolu.. ben de biçok devre yaptım ve bunlardan dijital olanlarda sürekli problem yaşadım (çünkü çok hassas hesaplarla labrtv. yapılıyor yapacağın devre de zaten çok verimli olmayabilir çünkü birebir bulamayacağın malzemeler olacak şu olmadı eşdeğeri derken kabataslak bişey oluşacak). onun için lambalı daha kolay geliyor (daha pahalı ama..) hem bence lamba soundu çok güsel bişe.. sadece bi tube pedal alsan 350-400$.. burda 100w lambalı ampli hesabından bahsediyorum.. zaten yukarda verdiğim linklere bakarsanız hazır Kit devre halinde Patentli fender,marshall,vox satınalabiliyorsunuz ama o da biraz pahalı 250-300$..
amp. diyince intrnette devre kitleri dolu bence deneyelim..

Galthor demiş ki:
çok mu model yelpazesi var bu lambalarda. pahalı şeyler mi? piyasada bulma durumu nasıl?..
piyasada pek kolay bulamazsın lambaları.. 12Ax7 fln var piyasada ama bahsettiğim amfiler 3lambalı ve bunların çok çeşidi var.. hee osiloskoptan veya radyodan sökeceğin lambadan da pek hayır bekleme.. hepsinin karakteristiği farklı ve belli ömürleri var.. 12Ax7= 12$ , 6V6=30$ yurtdışında

Çıkış trafosu bir amplinin en önemli komponentlerinden biridir. Kalitesi sound üstüne direk yansır, hafife atmamak gerek, öyle giderim sardırırım olur mantığıyla olmuyor ne yazıkki, kaldıki işini düzgün yapan adam zor bulunduğundan böyle custom bir trafoyu yaptırmak zor olacaktır.

Amplinin PCB sini basmakda zor, geniş bir yüzey sonuçta. Şasesini yapmak kutuya oturtmak çokda zor değil gibime geliyor ama ona harcanan işlikle geçen vakitte otur gitar çal daha karlı olur :) Sen 1000 dolara bir ampli alırsan onu 1000 dolardan elinden çıkarabilirsin istediğinde. Ama 500 dolar harcayıp bir ampli yaparsan 100 dolardan zor satarsın onuda düşün. Gidip bir fender aldığın zaman parayı çöpe atmıyorsun, birşeye yatırmış oluyorsun.

Unutmayın lambalı ampliler fişe takılı değilkende sizi çarpabilir :)

Bir dirhem bal için bir çeki odun çiğneme durumu. Ozan el yapımı ampli uğraşındaki yanlış ekonomiyi güzel anlatmış.

Yani gitsen artık üretilmeyen bir klasik Pultec EQ, Neve Preampli, UREI 1176, Teletronix LA-2A veya SSL pre/comp modülünün kopyasını yapsan anlarım. Piyasada mevcut 30-40 yaşında olanları bile hâla binlerce dolara alıcı bulan, bulup da alamayacağınız ürünler. Vaktim olsa ben de yapacağım kendime.

Ama yenisi birkaçyüz dolara satılan bir cihazın kopyasını yapmaya çalışırken haftalar aylar harcamak çok anlamsız geliyor bana. Yanlış ekonomi, o zamanı para kazanmaya harcasan o cihazın fiyatından daha fazlasını kazanırsın. Ne gerek var? Boşa efor.

Re: Devre şemasından devre yaptırmak istiyorum nerede kim ya

devre tam olarak ne üzerine kolaysa ben yaparım maliyetini bana bildir.kesin @mailini bekliyorum ok. AK ELEKTRONİK :D [/b]

Geri