Les Paul Topic

Kuzular 🤩

20201222_124136.jpg

Son düzenleme:
Selamlar arkadaşlar,

Bu da benim çok sevdiğim 2013 üretimi Gibson Les Paul Studio gitarım. Çalımı çok rahat, sesi harika bir gitar, vazgeçilmezim :)
Tek sıkıntımız, özellikle sol telinde yaşanan akort kaçırma sorunu...
Bunu çözmek için üst eşiği değiştirdim, kilitli burgu taktım, headstock'a string butler diye bir alet taktım, baya toparladık durumu.

Merak ettiğim konu şu; sizin Les Paul'lerinizde de benzer bir sorun yaşadınız mı ? Çözmek için neler yaptınız ? Tavsiye edebileceğiniz birşey varsa öğrenmek isterim :)

IMG-6257.JPG

Selamlar arkadaşlar,

Bu da benim çok sevdiğim 2013 üretimi Gibson Les Paul Studio gitarım. Çalımı çok rahat, sesi harika bir gitar, vazgeçilmezim :)
Tek sıkıntımız, özellikle sol telinde yaşanan akort kaçırma sorunu...
Bunu çözmek için üst eşiği değiştirdim, kilitli burgu taktım, headstock'a string butler diye bir alet taktım, baya toparladık durumu.

Merak ettiğim konu şu; sizin Les Paul'lerinizde de benzer bir sorun yaşadınız mı ? Çözmek için neler yaptınız ? Tavsiye edebileceğiniz birşey varsa öğrenmek isterim :)

144860 eklentisini görüntüle
Erkan Sızarlar'a gerçek kemikten bir üst eşik kestirmiştim üç ya da dört sene önce. Hem sound olarak hem de akort tutma kabiliyeti olarak aşırı iyileşti gitar. Sperzel veya Schaller tarzı bir kilitli burgu da takmak istiyorum ama.

*Ekleme:
IMG_20201222_195747.jpg

IMG_20201222_195737.jpg

Son düzenleme:
Erkan Sızarlar'a gerçek kemikten bir üst eşik kestirmiştim üç ya da dört sene önce. Hem sound olarak hem de akort tutma kabiliyeti olarak aşırı iyileşti gitar. Sperzel veya Schaller tarzı bir kilitli burgu da takmak istiyorum ama.

*Ekleme:
144871 eklentisini görüntüle
144872 eklentisini görüntüle
Benim üst eşik Tusq. Kemik tusq’a göre daha yüksek bir akort kararlılığı sağlıyor mu acaba ? İki malzeme arasında bu açıdan bir fark var mı ?

Benim üst eşik Tusq. Kemik tusq’a göre daha yüksek bir akort kararlılığı sağlıyor mu acaba ? İki malzeme arasında bu açıdan bir fark var mı ?
Tusq hiç kullanmadım bu yüzden yorum yapmam doğru olmaz ama Gibson'ın orijinal üst eşiğine göre çok daha beğeniyorum bu halini. Bugüne kadar kullandığım çoğu gitara ilk yaptığım modifikasyon kemik eşik olmuştur.

Şöyle bi yazı var:
String buttler'lar inanılmaz derecede çirkin görünüyor bence gitarın üzerinde. İyi yapılmış bir nut ve kilitli akort burguları tüm sorunu çözüyor rahatlıkla.

Evet ben de taktım bu aletten kendi gitarıma, görsel olarak harika durduğunu söyleyemem ama gerçekten akort problemini çözmede ciddi fayda sağlıyor. Bu noktada ben görselliği ikinci plana attım açıkçası, bazen tek bir bend bile akort bozulmasına yetebiliyor ve zaman zaman sinir bozucu olabiliyor. Bende artık tik oldu her bend yapışımda acaba gidecek mi akort diye korkuyorum
PRS bu işi çok iyi çözmüş.
5E57472E-E58A-4688-8739-32A1E83EE1F9.jpeg

Evet ben de taktım bu aletten kendi gitarıma, görsel olarak harika durduğunu söyleyemem ama gerçekten akort problemini çözmede ciddi fayda sağlıyor. Bu noktada ben görselliği ikinci plana attım açıkçası, bazen tek bir bend bile akort bozulmasına yetebiliyor ve zaman zaman sinir bozucu olabiliyor. Bende artık tik oldu her bend yapışımda acaba gidecek mi akort diye korkuyorum
144876 eklentisini görüntüle
Ben bendlerde genelde akorttan değil de tel koparırım diye korkuyorum dolar sağolsun. 1 tondan fazlasını yaparken ufak çaplı kalp krizleri geçiriyorum koptu kopacak diye. Bu aralar çok da tel koparmaya başladım aksi gibi. Marka farketmiyor. Çatır çutur kopuyor...

Tonal anlamda (negatif ) bir etkisi var mı bu taktığınız aletin ?

144876 eklentisini görüntüle

Geri