SSD taktığımdan beri VST pluginlerle bir problem yaşıyorum. Hiçbir yerde çözüm bulamadım.

Bilgisayarıma SSD taktıktan sonra Cubase ve Studio One'da bazı VST amfi pluginlerini açamaz oldum. SSD ile alakası olduğunu da düşünmüyorum fakat SSD haricinde bir şey değişmedi. Sorun biraz karışık olduğu için aşağıda uzun uzun anlatacağım.
.
SSD'yi taktıktan sonra ilk önce klonlama yaptım ve sorunun bundan kaynaklandığını düşünüp temiz windows kurulumu yaptığımda sorunum çözülmedi. Ve şöyle bir durum var. Bu anlatacağım sorunu FX pluginlerini art arda açtığımda ya da enstrüman midi kanallarında yaşamıyorum. Hatta bir VST plugini olan BIAS FX2'de de yaşamıyorum. Fakat daha önceden de kullandığım STL, Line 6 Helix Native ve Ignite amp pluginlerini açar açmaz inanılmaz rahatsız edici sesler geliyor. Cızırtı sesleri ile birlikte gitarı çaldığımda gitarın notasını bile anlamak mümkün olmuyor. Performans kısmını takip ettiğimde disk kısmında herhangi bir yük gözükmüyor fakat "real time peak" kısmında delicesine bir vurma var. Cubase'in ayarlarındaki ve ses kartı sürücümdeki tüm ayarlarla oynamama rağmen sorunu çözemedim. Hatta multiprocessing ve asio-guardı aktif hale getirdiğimde bu peakin azalması gerekirken daha da beter bir hal alıyor. Gitar kablomda ve ses kartımda sorun olmadığına eminim. Bu pluginler olmadan gitar sinyali gayet normal geliyor. Günlerdir onlarca yerli ve yabancı forum okudum fakat çözüme ulaşamadım. Son çare buraya yazıyorum, yardım ederseniz çok sevinirim.

Bilgisayarımın özellikleri ise şöyle:
Intel Core i5-6200u
Nvidia Geforce 940mx
Samsung 860evo 500 gb
Toshiba HDD (modelini hatırlayamadım)

cubase 10.5 mi kullanıyorsunuz?

şu forumda cubase 10.5 için genelde stabilite sorunları belirtilmiş. ayrıca bir arkadaş da ssd ile başka bir bilgisayarda sorun olmazken kullandığı bilgisayarda sorun çıkarttığını belirtmiş

açıkçası ben de ssd ile bir cubase 10.5 kullanıcısıyım ve bu vst problemlerini alıyorum. ama halihazırda ssd kullandığım için bu problemlerin cubase sürümümden veya uygulamaları korsan kullandığımdan olduğunu düşünüyorum. groove agent se ve addictive drums2 vstlerinde sıkıntılar yaşıyorum.

real time peak diye direkt arattığınızda birkaç farklı sonuç daha çıkıyor bakın isterseniz hocam.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
cubase 10.5 mi kullanıyorsunuz?

şu forumda cubase 10.5 için genelde stabilite sorunları belirtilmiş. ayrıca bir arkadaş da ssd ile başka bir bilgisayarda sorun olmazken kullandığı bilgisayarda sorun çıkarttığını belirtmiş

açıkçası ben de ssd ile bir cubase 10.5 kullanıcısıyım ve bu vst problemlerini alıyorum. ama halihazırda ssd kullandığım için bu problemlerin cubase sürümümden veya uygulamaları korsan kullandığımdan olduğunu düşünüyorum. groove agent se ve addictive drums2 vstlerinde sıkıntılar yaşıyorum.

real time peak diye direkt arattığınızda birkaç farklı sonuç daha çıkıyor bakın isterseniz hocam.
evet cubase 10.5 ai kullanıyorum. korsan olayı benim de aklıma gelmedi değil. cubase değil ama bu kullandığım amfiler korsan. bu konuları da okumuştum ama bana çözüm sağlamadı çoğu. o kadar farklı farklı şeyler yazılmış ki hangisini deneyeceğimi şaşırdım. windows sürümünden kaynaklandığını da söyleyenler var. cubase 9.5'i de denedim ama yine aynı sorunu yaşadım. windows'ta bir sorun olduğunu düşünüyordum ama daha yeni temiz kurulum yaptım yine aynı. bilmiyorum biraz ara verip bekleyeceğim sanırım. çok yordu birkaç haftadır bu beni.

Sorunun Cubase'den kaynaklı olup olmadığını tespit etmek için başka bir DAW üzerinde deneme yapmanızı öneririm. Bu DAW korsan olmazsa daha iyi olur. Reaper iyi bir ücretsiz alternatif örneğin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorunun Cubase'den kaynaklı olup olmadığını tespit etmek için başka bir DAW üzerinde deneme yapmanızı öneririm. Bu DAW korsan olmazsa daha iyi olur. Reaper iyi bir ücretsiz alternatif örneğin.
Reaper'da da denedim ve sonuç aynı. Çok sayıda plugin ekleyerek denedim ve sorunun sadece belirli pluginlerde olmadığını fark ettim. Durumun cpu ile alakalı olduğunu düşünmeye başladım. Bilgisayarımdaki Cpu gayet yeterli fakat DAW'ın bunu yeterince kullanabildiğini düşünmüyorum. SSD taktıktan sonra olmuş olması da kafamı karıştırıyor.

Evet cubase forumunda da grafik kartı vurgusu yapılmış aslında. İlginç bir sorun olduğu için biraz baktım benim de en çok o dikkatimi çekti. Özellikle plug-in'deki ekranlar yüzünden böyle oluyor demişler. Ekranı olan olmayan ya da bu sıkıntıyı yapan plug-in'lerdeki ortak özellikler varsa oradan sorunun kaynağına gidilip belki çözülebilir. Plug-in ekranı derken ses dalgaları ya da çeşitli ayarların dinamik olarak göründüğü ekranlardan bahsediyorum. Bazıları sadece 3-4 tane butondan oluşuyor. Onlarda sorun yok da alengirlilerde sorun varsa mesela bir ihtimal ilgisi olabilir.

Aklıma sonradan geldi, toontrack superior drummer'da library'ler için disk tipi seçme zorunluluğu var.

HDD için synchronous loading, SSD içinse asynchronous diye ufak bir bilgi yer alıyor. Belki araştırmanıza faydalı olur diye belirttim, Cubase kullanmıyorum ama performans opsiyonları falan varsa içinde diye...

Kullandığım 3 DAW'da da aynı sorunu yaşadım. Reaper, Cubase ve Studio One
LatencyMon'da bir test yaptım fakat uygulamayı çok bilmediğimden nereye bakacağımı pek bilemedim birkaç ekran görüntüsü paylaşıyorum.
Ekran görüntüsü 2020-11-03 152523.jpg

Ekran görüntüsü 2020-11-03 153014.jpg
Ekran görüntüsü 2020-11-03 152646.jpg
Ekran görüntüsü 2020-11-03 152553.jpg

Dikkatimi çeken şeyler CPU0'ın diğerlerine oranla çok daha yüksek değerler vermesi ve ACPI.sys'in değerlerinin çok yüksek olması oldu.

Sorun yaşadığın pluginleri açmadan önce ve açtığında CPU'nun hızına, kullanım yüzdesine ve sıcaklığına bakabilir misin? Belki de yük bindiğinden CPU yeterince soğuyamadığı için yavaşlıyor olabilir. Bu sorun önceden de olurdu diyebilirsin, haklısın da (zaten uzak bir ihtimal) ancak SSD takılırken umulmadık bir şey olmuş olabilir diye düşündüm.

Bilgisayarı güvenli modda açarak denediniz mi ?
Güç ve performans ayarlarından güç moduna aldınız mı ?

Basit ama gözden kaçan ufak şeyler bazen çok şey yapabiliyor.

Sorunu çözdüm sanırım. Aslında sorunu çözdüm demek pek doğru değil daha çok DAW'ın sorundan etkilenmemesini sağladım. CPU0'da ACPI.sys'in yarattığı bir şişme mevcuttu anladığım kadarıyla task managerda zaten cpu0 sürekli %100 gözüküyordu. Bir forumda okuduğum şey sayesinde görev yönetici ayrıntılar kısmında daw'ın CPU0 çekirdeğinde çalışmamasını sağladım. Yani CPU0'da yaşanan sorun her neyse artık kayıt programlarını etkilemeyecek. Fakat bu ACPI.sys problemi için hala kalıcı bir çözüme açığım. Teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Merhabalar, bugün itibariyle sorunu kalıcı olarak çözdüm. Yabancı bir forumda hdd caddy ile 2. bir disk takmış bir kişi daha CPU0 çekirdeğinde ACPI.sys ile ilgili bir sorun yaşamış ve paylaşmış. Ben de buraya yazıyorum eğer bu sorunu yaşayan olursa böyle çözebilir.
Caddy'nin üzerinde gizli bir switch varmış. İnternette genelde 3 yollu switch gözüküyor ama benimki iki yolluydu. Uyumlulukla alakalı bir switch yanılmıyorsam onu değiştirdiğim zaman sorun çözüldü. Birkaç fotoğraf bırakıyorum buraya. Benim kullandığım caddy 2. fotoğraftaki gibi 2 yolluydu. Yardımlarınız için de hepinize teşekkür ederim.
DVD-to-HDD-SSD-7mm-12-7mm-9-5mm-SATA-2nd-SSD-HDD-Caddy-SATA-Drive-6.jpg
81WTh5ksdhL._SL1500_.jpg

Merhabalar, bugün itibariyle sorunu kalıcı olarak çözdüm. Yabancı bir forumda hdd caddy ile 2. bir disk takmış bir kişi daha CPU0 çekirdeğinde ACPI.sys ile ilgili bir sorun yaşamış ve paylaşmış. Ben de buraya yazıyorum eğer bu sorunu yaşayan olursa böyle çözebilir.
Caddy'nin üzerinde gizli bir switch varmış. İnternette genelde 3 yollu switch gözüküyor ama benimki iki yolluydu. Uyumlulukla alakalı bir switch yanılmıyorsam onu değiştirdiğim zaman sorun çözüldü. Birkaç fotoğraf bırakıyorum buraya. Benim kullandığım caddy 2. fotoğraftaki gibi 2 yolluydu. Yardımlarınız için de hepinize teşekkür ederim.
143617 eklentisini görüntüle143616 eklentisini görüntüle
vay be cidden ince detaymış.. Teşekkürler

Geri