4 gitar thrash metal için hangisini seçmeliyim

Metallica çalmak hedefim özellikle ama hsh var iki ilanda arasında kaldım sizce hangisi almalıyım

Sevgili Okaliptus. Simdi bu engiiin denizlere sahip forumda en elit cazin en uç noktasindan afrika yerlilerinin yaptigi yerel muzige kadar neredeyse hersey yillar icinde tartisildi bunlar icin gitarlar pedallar hatta yeri geldi absorbe kopukleri bile onerildi.

Peki Bunu neden soyluyorum?

Simdi sevgili dostum, muzik herhangi bir grup icin yapilmaz. Muzik kendin icin yapilir. 22 perde alirsin yetmez 24 alirsin cok gelir explorer alirsin tiz gelir strat alirsin yumusak gelir gibson alirsin bu nasil bir odun dersin. Dersinde dersin.

Benim sana nacizane tavsiyem, forumlarda geriye git iyice arastir oku ogren. Hangi grup hangi gitar hangi pedal ve amfi, degerleri maliyeti nedir iyice gor ve ona gore edindigin bilgilerle pisman olmayacagini ongordugun bir secim yap.
Ben 2010 da oyle yaptim. Bak 10 sene gecmis 2 gitar 4 pedal ve 1 amfiyle gayet mutluyum...

Anladığım kadarıyla yolun çok başındasın.... müzikten keyif almak için düzgün bir gitar ve amfi al, sonra her gurubu her aletle çalarsın. HSH veya HH farketmez, HH olan pek çok gitar coil split yapılabiliyor zaten. Sadece sert müzik çalacaksan SSS ile zorlanırsın başka da kısıt yok bu işlerde. Bir de ilk başlarda sabit köprü hayatını kolaylaştırabilir ama yok öğrenirim, uğraşırım dersen de hareketli köprü alacaksan iyi bir model olsun. Explorer tipi köşeli gitarların da parketmesi zor, ona göre ayak bulmak dert veya duvara asacan vs... Marka olarak üstte koyduklarının dışında Schecter alternatiflerine de bakmadan geçme.

Öncelikle eğer henüz gitar çalmaya basliyorsam kesinlikle FR'li gitarlardan uzak durman senin için daha iyi olacaktir. Tel değişimi, farklo akort denemeleri vs derken köprü ayari sinirlerini bozup gitardan sogutabilir. Yukarida da bahsedildiği üzere, gözüne hitap eden, eline alınca daha fazla çalma istegi uyandıran herhangi bir gitari aldiktan sora zaten ileriki dönemde isteklerine, ihtiyacına göre gitarini degistirebilirsin.

Bence öncelik bakımı kolay, gözüne hitap eden, herhangi bir fonksiyonel sorunu olmayan bir gitar her türlü işini görecektir.
Gitarlar zaten Thrash - death metal vs diye ayrilmaz. Hi-gain bir setup ile değişen şey çaldığın parcalar, aldığın tonlar ve tuşe denebilir.
Şimdiden hayirli olsun.

Bu gitarların hepsiyle Metallica da, başka şeylerde çalarsın ancak Kirk Hammet değilsen ve sahnenin arkasında 5 tane luthier milimetrik ayarları yapmak için beklemiyorsa şarkı çalmaya pek vakit bulamayabilirsin. Bu gitarları satan kişiler genelde dile getirmez ancak ilk gerekçeleri üzerlerindeki köprü sisteminden kurtulmak. Bunu asla FR sistemli bir gitar almayın diye söylemiyorum. Günümüz şartlarında 6.000 TL gibi bütçe ayrılacaksa linklerini paylaştığınız dünyanın en çirkin gitarlarını alacağınıza kilitli akort kulakçıklı, sabit köprülü daha stabil bir gitar alın.

Bu gitarları satan kişiler genelde dile getirmez ancak ilk gerekçeleri üzerlerindeki köprü sisteminden kurtulmak. Bunu asla FR sistemli bir gitar almayın diye söylemiyorum. Günümüz şartlarında 6.000 TL gibi bütçe ayrılacaksa linklerini paylaştığınız dünyanın en çirkin gitarlarını alacağınıza kilitli akort kulakçıklı, sabit köprülü daha stabil bir gitar alın.
Buna katılmıyorum. Fr'nin avantajları da var. 6000'e bulabiliyorsa km6 mk bilmem kaç kesinlikle epi explorer'a tercih edilmesi gerekir ama bulması zor. Ibanez edge ve FR1000 güzel köprüler, kullandığım dönemde ikisinden de oldukça memnundum. 2-3 ayda bir akort çekerdim. Bu durumda daha stabil olanlar "iyi frli gitarlar" oluyor. İyi köprüdeki tremolo block'un sustaini artırıcı bir etkisi de var bence, benim hissettiğim bu. Metallica çalmak isterse-ki istiyor- kolu bile takmadan birçok kirk solosundaki tremmolo efektini verebilir. Sabit köprü alırsa pek çalmak istemeyecektir bu soloları. Müzik tarzı ile de alakalı bence.

Evet, iyi bir FR veya muadili olması gerektiği aşikar ama yine de yolun başında FR ve Kirk diye takıntı yapmak yerine gitar çalmak ve misal bend, vibrato bunları geliştirmek daha öncelikli olmalı.

Yahu Kirk zaten tremoloyu çok kullanan birisi değil ki, hatta sololarının 2/3'ünde elini bile sürmemiştir. Metallica ve Kirk diyen biri önce wah pedalı almalı. :D

Ek olarak o Epi Explorer 6000 lira etmez.

Çok müzik tarzı değiştirdim alternative dinlerken classic rock a geçtim single gitar çalıyorum şuanda şimdi ise metale tamamen geçiş yaptım başka hiçbir şey dinleyemiyorum thrash olarak gözümde en iyi sanatçı Metallicadır sadece hsh veya hh nin arasındaki farkı fr mi fr siz mi hiç bir fikrim yok bu konu için o yüzden hani konuyu açtım fr hiç kullanmadım ama tel değiştirirken zaten müzik evine değiştiriyorum o ayarlar fryi onun dışında tuning yaparken evet zor olacak ama öğrenmekte istiyorum fryi frsuz hh gitar çok az var fiyasada

Sevgili Okaliptus. Simdi bu engiiin denizlere sahip forumda en elit cazin en uç noktasindan afrika yerlilerinin yaptigi yerel muzige kadar neredeyse hersey yillar icinde tartisildi bunlar icin gitarlar pedallar hatta yeri geldi absorbe kopukleri bile onerildi.

Peki Bunu neden soyluyorum?

Simdi sevgili dostum, muzik herhangi bir grup icin yapilmaz. Muzik kendin icin yapilir. 22 perde alirsin yetmez 24 alirsin cok gelir explorer alirsin tiz gelir strat alirsin yumusak gelir gibson alirsin bu nasil bir odun dersin. Dersinde dersin.

Benim sana nacizane tavsiyem, forumlarda geriye git iyice arastir oku ogren. Hangi grup hangi gitar hangi pedal ve amfi, degerleri maliyeti nedir iyice gor ve ona gore edindigin bilgilerle pisman olmayacagini ongordugun bir secim yap.
Ben 2010 da oyle yaptim. Bak 10 sene gecmis 2 gitar 4 pedal ve 1 amfiyle gayet mutluyum...
Abi zaten hedefim bir band oluşturmak şarkı yazmak ama büyük bir hedef hani illa yok şunun gibi olayım demiyorum biraz daha fazla çalışıp kendimi iyi hazırlayayım diyorum

Bir soluklan hele ve araştır acele etmeden..... piyasada en çok olan ve en kolay alabileceğin gitar tipi açık ara sabit köprülü HH gitarlar.
abi piyasaya iyi miktarlarda sabit köprü hh gitar sunan 2 marka var şuanda: schecter ve ibanez. Sıfır olarak 6k'ya düzgün manyetiklisini bulamaz geçen baktım harbiden yok neredeyse. 2. elde de köpek gibi fiyat çekiyorlar bu ibo ve schecterlara. Bence fr'lilerini bulması daha kolay olur. FR'liymiş FR'sizmiş hiç bakmadan alabileceği en iyi gitarı almalı bence.

Almamalı diye bir şey yok.... alırken komplikasyonları ve püf noktalarını bilerek al ki, sonra hayal kırıklığı olmasın. Yoksa yapılmayacak bir şey değil, ne olacak ki...

FR almamalı mıyım baya zormuş gibi anlattınız :D videolar izledim hallederim dedim aklımdan
Az biraz fizik biliyorsan halledilmeyecek bir şey değil. Şu an bana üstünde tel olmayan FR'li gitar ver, en fazla 20 dakika sonra düzgün hale getiririm ki bu seviyeye gelmek aylar alan bir durum değil. "Teli burgudan sıkıyorum köprü kalıyor, bu sefer arkadan yayları sıkıyorum teller tizleşiyor" diye millet kafayı yiyor genelde ama mekanizmayı çözdükten sonra çok basit. Atıyorum teller bir ses aşağıda ise onu tutup burgudan E standart akorda çekip sonra yaylara girişirsen olmaz, çift taraflı düşünmek gerekiyor.

FR'li köprünün tek dezavantajı akort değiştirme olayının olmaması. En fazla drop akorda düşersin ki, onun için de ek parça lazım. Avantajı ise köprü düzgün ise akort kaçırmaması. Geçen havalar soğuduğu için gitarlara ufak bi sap ayarı yaparken FR'li gitarda telleri gevşetmeden (alyanı rahat çevirmek için D ve G telini gevşetmek gerekir) giriştiğim için D teli koptu ama kilitli sistem olduğu için tel kaldı öyle ve kullanıyorum. İnce akordu da zaten köprüden yapıyorsun.

Buradan gitar önerileri geliyor, sen de birkaç ilan koymuşsun ama bence yaşadığın yerden bakman daha iyi olur. Gitarın hardcase'i yoksa kargolamak bizim ülkede bir zanaat çünkü. Kargo gelir, heyecanla açarsın ama gitar iki parça çıkabilir içinden. Bu arada herkese güvenip para yollama, dolandırıcı çok piyasada.

Az biraz fizik biliyorsan halledilmeyecek bir şey değil. Şu an bana üstünde tel olmayan FR'li gitar ver, en fazla 20 dakika sonra düzgün hale getiririm ki bu seviyeye gelmek aylar alan bir durum değil. "Teli burgudan sıkıyorum köprü kalıyor, bu sefer arkadan yayları sıkıyorum teller tizleşiyor" diye millet kafayı yiyor genelde ama mekanizmayı çözdükten sonra çok basit. Atıyorum teller bir ses aşağıda ise onu tutup burgudan E standart akorda çekip sonra yaylara girişirsen olmaz, çift taraflı düşünmek gerekiyor.

FR'li köprünün tek dezavantajı akort değiştirme olayının olmaması. En fazla drop akorda düşersin ki, onun için de ek parça lazım. Avantajı ise köprü düzgün ise akort kaçırmaması. Geçen havalar soğuduğu için gitarlara ufak bi sap ayarı yaparken FR'li gitarda telleri gevşetmeden (alyanı rahat çevirmek için D ve G telini gevşetmek gerekir) giriştiğim için D teli koptu ama kilitli sistem olduğu için tel kaldı öyle ve kullanıyorum. İnce akordu da zaten köprüden yapıyorsun.

Buradan gitar önerileri geliyor, sen de birkaç ilan koymuşsun ama bence yaşadığın yerden bakman daha iyi olur. Gitarın hardcase'i yoksa kargolamak bizim ülkede bir zanaat çünkü. Kargo gelir, heyecanla açarsın ama gitar iki parça çıkabilir içinden. Bu arada herkese güvenip para yollama, dolandırıcı çok piyasada.
Yaşadığım şehirde sss den başka gitar yok ikinci el :D

Geri