Nedir bu sap cilası ?

Gitarlar ve klavyeleri hakkında araştırma yaparken bir kaç yerde okudum şöyle diyordu ; "Sap kısmı cilalı olduğu için çalma hızını biraz yavaşlatıyor". Nereleri cilalı bu sapların, arka taraflarındaki cila mı? Klavyesi rahat denilen gitarların bu kısımları cilasız mı ?

Tahminimce klavyenin arka kısmının cilalı olması. Genelde böyle oluyor, benim gitarım da böyle ve ben çalarken bu konuda hiç rahatsızlık duymadım. Hatta ele daha güzel bir his veriyor bence. Görünüm olarak da daha güzel :) .

Bu kadar ince ayrıntılara bakmaya gerek yok, bir sapın cilası mı yavaş çalmamıza neden olacakmış ?

Yanlız sapın arkası cilasız olduğunda basparmağınız daha cok kayıyor ve daha hızlı calabiliyorsunuz.Mesela Master of Puppets calarken; cok kolay bir sekilde elinizi hareket ettirebiliyorsunuz.

bir cilanın okadar çok etki edeceğini sanmıyorum. benim iki gitarmın da sapının arkası boyalı ve etkilemiyor beni. Cilasız olursa eksi yönleri artmazmı yahu? ter, kir vs vs arkadaşın dediği gibi uzun vadede oldukça kötü olsa gerek

ornapsen demiş ki:
Gitarlar ve klavyeleri hakkında araştırma yaparken bir kaç yerde okudum şöyle diyordu ; "Sap kısmı cilalı olduğu için çalma hızını biraz yavaşlatıyor". Nereleri cilalı bu sapların, arka taraflarındaki cila mı? Klavyesi rahat denilen gitarların bu kısımları cilasız mı ?

Bu çok genel geçer bişe değil zira kötü hissiyatli bir satin(cilasız, mat) sap
benim çalışımı, rahatlığımı kötü yönde etkilemiştir.Bana hep soğuk hissiyatlı gelmiştir satin saplar . Fakat şöyle kaymak gibi cilalı bir sapın hissiyatı nefis oluyor.E tabi gaza gelip daha hızlı çalabiliyosun:D

Tamamen hissiyatla alakalı bence..:)
Bide Cila Full maple saplarda klavyeye de uygulanıyor, Maple üstüne Rosewood gibi board bulunan saplarda sadece arkaya uygulanıyor diye biliyorum.

Cila bence olumsuz yönde etki ediyor. Bu sebeple çoğu gitarımın sapındaki cilayı scotch brite bulaşık süngeriyle incelttim. İşlemi gitarın sapını bulaşık süngerinin yeşil kısmıyla kavrayıp biraz baskı uygulayarak, yukarı aşağı gidip gelerek yapıyorsunuz.

Cila kalkınca, gibson faded gitarlarının sapı gibi bir his oluşuyor. Gitarını ellemek konusunda şüphesi olanlar bu gitarlara bakabilirler.

Kesinlikle yapılmasını tavsiye ederim.

Hiç zımparamsı işlere gerek duymadım zaten cilasız bi' gitarım var, cilalı gitarlarda da bu sebepten çok rahat ettiğimi söyleyemem ki bence sapın kaygan olması önemli bir etken. Bi' gitarı çalmadan önce mutlaka sapı iyice temizlerim, hızdan ziyade tutuşu da etkiliyor benim çalışımda. Baş parmağın konforu önemli bence ama cilalı olup da rahat olan gitarlar da var tabii ki, biraz cilanın temizliğine ve türüne de bağlı sanırım.

Geri