(4x12)(2x12)(2x10)(4x10)kabinler Hakkında Genel (gitar Için)

1960AV

O zaman karar zamanı diyorum ve sanırım 1960AV almalıyım. Zuhal Müzikte 2 adet varmış (A ve B) o da yalnışlıkla gelmiş. Yani 1960A istenmiş AV gelmiş. Şans işte. Neyse ben kabini ayırttım. Yarında bulunduğum ile geliyor. Ama hemen almayabilirim. Çünkü o 4x12 V30'lu kabin şu sıralarda eve girerse tüm işlerimi aksatacak biliyorum. Başından kalkamam çünkü bu kadar kabinsiz bekleyişten sonra :p .

Şimdi evde yada 4x12' yi tam performanslı kullanamama durumu için Perfectionist' in önerdiği Attenuator konusuna gelelim. Şimdi öncelikle bu cihazı almak için araştırma yaparken kabinimizi kullanacağımız ohm değerine göre bakmamız lazım galiba. THD nin bir ürününde ohm seçenekleri var ve her ürün başka bir ohm değeri için;
http://64.233.183.104/search?q=cach...P+Attenuator+zzounds&hl=tr&ct=clnk&cd=2&gl=tr

Marshalın ürününde ise arkasındaki bir switch ile 8-16 ohm seçilebiliyor;
http://cgi.ebay.com/Marshall-PB100-...kparms=72:552|39:1|65:12&_trksid=p3286.c0.m14
Bu durumda 4 ohm kullanamıyoruz galiba. Zaten çok sağlıklı olmadığını duymuştum.

Ayrıca GIBSON'un da böyle bir ürünü varmış. Yalnız yine her ohm kullanımı için ayrı cihaz üretilmiş. 1-8-16 versiyonları var.
http://www.americanmusical.com/Item--i-GIB-TGA-FXPA08-LIST

Ama anlamam gereken 2x100 power amp ile hangisi alınmalı ve bu ürünler arası saund farklılıkları. 100w üzerinde bir Attenuator görmedim. O zaman alınabilecek olanın en yükseği bu oluyor. Ayrıca Attenuator'un arkasında bir tane line girişi mevcut. Yani stereo bağlanamazsa bu da power' ı 100w kullanabileceğimiz ve 100w lık ürünün uygun olduğunu düşündürüyor bana.

1960AV'nin arka panelide şu şekilde;

1960avrearpanelmn0.jpg

Bu konu ile ilgili bildiğiniz başka marka ve model var mı acaba? Yada kullandığınız bir model.

Weber'in MiniMass gibi serileri var. Onlarıda tercih ediyor çoğu insan. Ama benim bugüne kadar gördüğüm en çok tercih edilen marka THD.

Ben manueline falan baktım ama 100watt desteklemiyor sanırım bu aletler. En iyisi bence otur THD'nin support bölümüne bir e-mail yaz derdini anlatan. 1-2 gün içersinde cevap verirler. Sonuçta müşteriye önem veren adamlar bunlar.

Sende ne power amp almışsın ama 2x100watt nedir öyle :D Alsaydın bitane fifty/fifty ne güzel üzerinde hi/low switchte var kanal başı 50watt'tan 15watt'a düşebiliyor o alet. Çok güçlü şimdi o poweramp, başetmesi zor olcak biraz :D

Konuyu hortalatayım , başlık kirliliği olmasın. İki sorum var ;

1- powerampta üç çıkışında olduğunu var sayarsak ki benim amfimde öyle 4x12 bir kabini 16 ohm , 8 ohm veya 4 ohm da kullanmamızın bir farkı var mıdır ?

2- 4 x12 kabin için benimkinden örnek vermek gerekirse 2 x 75 watt ın yanına farklı modelde 2x 60 watt hoparlör bağlarsak sonuç ne olur. (ohmlar uyumlu)

örnek 2 x g12 t-75 (75 watt) + 2 x v30 (60 watt)

bunu neden soruyorum çünkü marshall 1960av kabinlerinde ve yukarıdaki şekilde kullandığı jvm kabinlerinde klasik v30dan farklı olarak 70 wattlık bir v30 kullanıyor. yani marshallın kafasıyla düşünürsem vardır bir bildiği diye düşünüyorum :) kendi tahminim sese yüklenmedikçe çok fark olacağını zannetmiyorum ama iki kabin çeşidinin dengesi ve oluşturduğu ses rengi konusunda kıllanmıyorum değil :)

Konuyu hortalatayım , başlık kirliliği olmasın. İki sorum var ;

1- powerampta üç çıkışında olduğunu var sayarsak ki benim amfimde öyle 4x12 bir kabini 16 ohm , 8 ohm veya 4 ohm da kullanmamızın bir farkı var mıdır ?

2- 4 x12 kabin için benimkinden örnek vermek gerekirse 2 x 75 watt ın yanına farklı modelde 2x 60 watt hoparlör bağlarsak sonuç ne olur. (ohmlar uyumlu)

örnek 2 x g12 t-75 (75 watt) + 2 x v30 (60 watt)

bunu neden soruyorum çünkü marshall 1960av kabinlerinde ve yukarıdaki şekilde kullandığı jvm kabinlerinde klasik v30dan farklı olarak 70 wattlık bir v30 kullanıyor. yani marshallın kafasıyla düşünürsem vardır bir bildiği diye düşünüyorum :) kendi tahminim sese yüklenmedikçe çok fark olacağını zannetmiyorum ama iki kabin çeşidinin dengesi ve oluşturduğu ses rengi konusunda kıllanmıyorum değil :)

1) Empedans uyumsuzluğu, amplifikatörlerde sorun çıkaracaktır: Tüplü ampli kullanıyorsanız belli bir süre sonra çıkış trafosu ve/veya çıkış tüpleriniz hasar görebilir (Ses açıldıkça bu risk daha da büyük). Ayrıca tizlerden kaybetme gibi tonal farklılıklar da söz konusu olacaktır.
2) Örneğin 16 ohm ile 8 ohm'u paralel bağlasaydınız 5.3 ohm yapacağı için yukarıda değindiğim empedans uyumsuzluğu söz konusu olacak idi. Fakat tüm hoparlörler aynı empedansta olduğu zaman sorun olmaz. Tonal anlamda bir değişiklik/mix olacaktır elbet (G12-T ler V30 lara göre -bence- daha boğuk sanki).

1) Empedans uyumsuzluğu, amplifikatörlerde sorun çıkaracaktır: Tüplü ampli kullanıyorsanız belli bir süre sonra çıkış trafosu ve/veya çıkış tüpleriniz hasar görebilir (Ses açıldıkça bu risk daha da büyük). Ayrıca tizlerden kaybetme gibi tonal farklılıklar da söz konusu olacaktır.
2) Örneğin 16 ohm ile 8 ohm'u paralel bağlasaydınız 5.3 ohm yapacağı için yukarıda değindiğim empedans uyumsuzluğu söz konusu olacak idi. Fakat tüm hoparlörler aynı empedansta olduğu zaman sorun olmaz. Tonal anlamda bir değişiklik/mix olacaktır elbet (G12-T ler V30 lara göre -bence- daha boğuk sanki).

ben ohm olarak ve ton olarak değil de çıkış gücü watt olarak sormuştum.

Başka yerde yeni başlık açmadan başlığı hortlatarak bir soru sormak istiyorum. 4x12 veya 2x12 v30 yüklü kabini olup speaker değişikliğine giden var mı ? Mesela alt katta v30 bırakıp üste başka celesiton koyan veya 4x12 ise bunu x yani çapraz yapan ? Bu şekilde amfi daha bir canlandı daha sıcak tonlar oldu şunu- bunu tavsiye ederim diyen olur mu?

Mesela alt katta v30 bırakıp üste başka celesiton koyan
Celestion nedir? V30 nedir? Yani hoparlör değişimi tona illaki etki eder, hatta baya bi etki eder. C90 kullanımı boldur kombine olarak. Bu zevk meselesi, "daha canlandı, daha sıcak oldu" mevzuları tamamen kişisel görüş. Ha tabii bir tane speaker fiyatı bile ülkede uçup kaçtığı için millet deneyemiyor. Benim de şu veya bu kombinasyon nasıl olur diye tecrübem yok ama farklı speaker ile sesin tamamen farklı geldiği aşikar. Demek istediğim sıcak ton, canlı ton gibi kavramların tamamen subjektif bir değerlendirme olacağı.

Son düzenleme:
V30 deyince anlaşılır sanmıştım açayım. Celestion vintage 30 ile farklı speakerları kabinlerinde kombine edip şu şu kombinasyon dikkate değerdir diyen var mıdır.

Geri