Değerli Hocalarım Birkaç Tavsiyenize İhtiyacım Var

Sizleri yormamak adına en kısa şekilde yazmaya çalışacağım. (Elektro Gitar Tecrübem 2 Yıl)
Tarzım olan,yaklaşmak istediğim sound (Metallica,AJFA tonu) Buraya bir not düşmek istiyorum. Şimdi diyeceksiniz elinde hiçbir şey yok tek bir grubun bi albümdeki soundu için ekipman mı seçilir,ilerde başka tarz çalmak istersin vs. evet blues,jazz,hardrock hepsini seviyorum dinliyorum çalıyorum. Fakat asıl çalmak istediğim,yaklaşmak istediğim o tonlar.İleride param oldukça zaten kuracağım setup'ı güncellerim.Siz demek istediğimi anladınız zaten.
Bir önceki açtığım konuda bana tavsiye edilen "ses kartı,referans/monitor veya kulaklık" ikilisinden vazgeçtim. Evet kayıtta almak istiyorum fakat referans monitörler aşırı pahalı forumda nereyi okuduysam 7 inc altındaki hoparlorler bass frekansları veremiyorlarmış iyi bir monitor almak gerçekten iyi para istiyor kulaklık desen sürekli kulaklıklada çalacak halim yok hiç mantıklı gelmiyor kayıt işinide sonraya bırakacağım yine ileride ses kartı ve kulaklık alıp o şekilde kayıt alırım keza ses kartı ile çalışmak benim gibi daha önce hiç bilgisayardan ton nasıl ayarlanır vst nedir plugin nedir hiç bilgisi olmayan biri için ilk etapta çok can sıkıcı olacağını düşünüyorum şuan tek istediğim gitar çalabilmek.

asıl konuya gelecek olursak hi gain amfi bakıyorum bütçem 3 bin civarı kesinlikle 2.el alacağım alabileceğimin en iyisi alabilmek niyetiyle blackstar ht metal 5 ler engl gigmaster 15 vs amfilere bakıyorum bu amfilerle kafamda ki tonlara yaklaşma ihtimalim var mı ? Önceki konuda Boss Katana 100 önerenler oldu Daha önce blackstarın id core serilerinden birkaç tane ve vox vt40+ modellemeli amfilerim oldu az çok ne olduklarını biliyorum boss katananında öyle olduğunu tahmin ediyorum tabi denemedim tam olarak bilemem ama birde lambalı amfi nasılmış merak etmiyor değilim bu yuzden blackstarın ht serisi engl nin gigmaster gibi amfilere bakıyorum vereceğiniz her konuda tüm öneri ve tavsiyelerinize açığım hepinize şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılar.

Konudan bağımsız kayıt kısmına bir şey söyleyip gidiyorum.
Katana gibi bir çok yeni amfi artık pc ye bağlanıp ses kartı görevi gibi işlev görüp kayıt almanıza imkan sağlıyor.

Bahsettiğiniz ekipmanların hiçbiri AJFA tonu veya herhangi bir X tonunu sağlayacak ürünler değil. Çünkü bahsettiğiniz ton amfiden çıktığında bitmiyor. Önüne nasıl bir mikrofon konduğu, hangi analog bileşenlerle post prosesi gerçekleştiği gibi parametreler devreye giriyor. Üstüne bir de *Tonu mixte duymak* dediğimiz, gitar tonunun kendi başına yarattığı hissiyat ve diğer enstrümanlarla çalımı sırasındaki konumu esnasındaki hissiyatının farklılıkları gibi olaylar da ortaya çıkıyor.

Ses Kartı + Referans Monitör en azından dijital olarak bunları çok yüzeysel simüle etmeyi sağlayabilen gereçler. Çok basit örnekle bir Karayıldız Metal 5 önünde oturup duyulan seste AJFA hissiyatını aramakla; doğrudan AJFA'dan bir şarkının izole davulunu -Guitar Hero tarzı oyunlar sağolsun mainstream grupların şarkılarını kanal kanal bulabiliyoruz- DAW içine koyup, altına albümde kullanılan ekipman zincirini andıran/benzeyen/modelleyen dijital araçlarla buna yaklaşarak bir benzerlik hissiyatını aramak çok farklı noktalarda iki durum.

Bir de şöyle bir durum var, milyonluk ekipmanlar kullanıp *ton parmaklarda* diyen müzisyenler fazlasıyla sinir bozucu görünür biz konumundaki insanlara ancak sonuna kadar haklılar. Elbette Metallica'nın bir soundu var ve bunu tanımlayan birçok ekipman, bu ekipmanların dönemsel değişikliklerine bağlı grubun soundunda da değişimler var. Ancak olayı *AJFA tonu*ndan *James Hetfield Tonu*na getirirsek, ikiniz yan yana gitar çalsanız o adamın Marshall MG15ten alacağı karakter bile muhtemelen senden benden çok farklı olur. Bunun en büyük sebebi adamdaki karakteristik downpicking olayı mesela.

Bağlayacağım nokta şu, eğer asıl istediğini asgari şartlarda sağlayacak seviyeye dahi ulaşamıyorsan maddi olarak - ki şu noktada max 3000 ile biraz zor malesef - kendini kısa vadede mutlu edecek ancak elden çıkarılması kolay, çalışmalarını düzenli sürdürmeni sağlayacak ekipmanlara yönel. Bu ekipmanlarla da kimi ekipmanlarla parlayacak kimi ekipmanlara ihtiyacı ortadan kaldıracak kadar tanımlanmış, oturmuş, belirli teknik bir tabanı olan, kendi çalım stilini oturtmaya çalış. Bir noktadan sonra göreceksin ki çaldığın gitar ne olursa olsun, çalımının atağı, gövdesi ne sistemde olursa olsun benzer formda geliyor. Yaptıkların da belirli araçlarla çok daha tight duyulurken belirli araçlarla da o kadar da iyi geçinemiyor. Bunu sağlamak her müzisyen için kilit nokta bence.

Sadece nokta atışı öneri olarak bence de Audio Interface olarak da kullanılabilen dijital amfileri tercih ederek "Kısa vadede bir amfi, uzun vadede düzgün bir kayıt sistemi" ihtiyacını göreceli olarak tümden çözebilirsin. Bu noktada ID Core veya Katana çok adı anılan aletler, pek negatif kullanıcı görüşüne denk gelmedim ben.

Metallica bu kadar şart ise buyur:
Silverline veya bir eski jenerasyonu olan TVP. Hem kutudan çıktığı gibi video'daki tonları alırsın hem de ses kartı olarak da bilgisayara bağlayabilirsin. Katana da öyle.

Bahsettiğiniz ekipmanların hiçbiri AJFA tonu veya herhangi bir X tonunu sağlayacak ürünler değil. Çünkü bahsettiğiniz ton amfiden çıktığında bitmiyor. Önüne nasıl bir mikrofon konduğu, hangi analog bileşenlerle post prosesi gerçekleştiği gibi parametreler devreye giriyor. Üstüne bir de *Tonu mixte duymak* dediğimiz, gitar tonunun kendi başına yarattığı hissiyat ve diğer enstrümanlarla çalımı sırasındaki konumu esnasındaki hissiyatının farklılıkları gibi olaylar da ortaya çıkıyor.

Ses Kartı + Referans Monitör en azından dijital olarak bunları çok yüzeysel simüle etmeyi sağlayabilen gereçler. Çok basit örnekle bir Karayıldız Metal 5 önünde oturup duyulan seste AJFA hissiyatını aramakla; doğrudan AJFA'dan bir şarkının izole davulunu -Guitar Hero tarzı oyunlar sağolsun mainstream grupların şarkılarını kanal kanal bulabiliyoruz- DAW içine koyup, altına albümde kullanılan ekipman zincirini andıran/benzeyen/modelleyen dijital araçlarla buna yaklaşarak bir benzerlik hissiyatını aramak çok farklı noktalarda iki durum.

Bir de şöyle bir durum var, milyonluk ekipmanlar kullanıp *ton parmaklarda* diyen müzisyenler fazlasıyla sinir bozucu görünür biz konumundaki insanlara ancak sonuna kadar haklılar. Elbette Metallica'nın bir soundu var ve bunu tanımlayan birçok ekipman, bu ekipmanların dönemsel değişikliklerine bağlı grubun soundunda da değişimler var. Ancak olayı *AJFA tonu*ndan *James Hetfield Tonu*na getirirsek, ikiniz yan yana gitar çalsanız o adamın Marshall MG15ten alacağı karakter bile muhtemelen senden benden çok farklı olur. Bunun en büyük sebebi adamdaki karakteristik downpicking olayı mesela.

Bağlayacağım nokta şu, eğer asıl istediğini asgari şartlarda sağlayacak seviyeye dahi ulaşamıyorsan maddi olarak - ki şu noktada max 3000 ile biraz zor malesef - kendini kısa vadede mutlu edecek ancak elden çıkarılması kolay, çalışmalarını düzenli sürdürmeni sağlayacak ekipmanlara yönel. Bu ekipmanlarla da kimi ekipmanlarla parlayacak kimi ekipmanlara ihtiyacı ortadan kaldıracak kadar tanımlanmış, oturmuş, belirli teknik bir tabanı olan, kendi çalım stilini oturtmaya çalış. Bir noktadan sonra göreceksin ki çaldığın gitar ne olursa olsun, çalımının atağı, gövdesi ne sistemde olursa olsun benzer formda geliyor. Yaptıkların da belirli araçlarla çok daha tight duyulurken belirli araçlarla da o kadar da iyi geçinemiyor. Bunu sağlamak her müzisyen için kilit nokta bence.

Sadece nokta atışı öneri olarak bence de Audio Interface olarak da kullanılabilen dijital amfileri tercih ederek "Kısa vadede bir amfi, uzun vadede düzgün bir kayıt sistemi" ihtiyacını göreceli olarak tümden çözebilirsin. Bu noktada ID Core veya Katana çok adı anılan aletler, pek negatif kullanıcı görüşüne denk gelmedim ben.
Aynen katılıyorum ayrıca bir nokta daha var , o duyulan kamyon gibi gitar sesi için üst üste bi ton kayıt alıyorlar.

Silverline ve TVP için bu forumda özel inceleme başlıkları açtım, onlarda söylenecek herseye söyledim zaten, okuyabilirsin.
ID:Core ve ID:TVP çok farklı seriler karışmasın. Ayrıca combo işini görür, bu segment amfilerde kafa+kabin sana görsellik dışında ölçülebilir bir fayda katmaz (bence).

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Silverline ve TVP için bu forumda özel inceleme başlıkları açtım, onlarda söylenecek herseye söyledim zaten, okuyabilirsin.
ID:Core ve ID:TVP çok farklı seriler karışmasın. Ayrıca combo işini görür, bu segment amfilerde kafa+kabin sana görsellik dışında ölçülebilir bir fayda katmaz (bence).
Hocam mesela basslari daha iyi alabilmek icin buyuk inc li hoparlorlu kabinler baglama sansim olucak bu seferde tona etkisi olculebilir duzeyde olmaz mi ?

Dostum kabin dediğin şey ya 10 ya 12 inch.... benim dediğim amfiler de modeline göre 10 ve/veya 12 inch. Ha illa dersen cab'in kendi ağacı, boyutu OK de onun da farkını hissedeceğini sanmam. Aç oku lütfen, aynı amfileri bir daha mı anlatayım burada.

Geri