MXR overdrive ve distortion pedallari hakkinda

Biraz degisik bir konu olacak, MXR pedallari genel olarak iyi algilanmakta. Iki adet MXR overdrive pedali deneme imkanim oldu, bir tanesi ZW-44, digeri ise MXR Distortion III. Kullandigim gitar epi les paul ve amfi ise marshall valvestate.

Denedigim bu iki pedalda da sesler cok tatmin edici gelmedi. Nasil tarif edilir bilemiyorum ama ya baslar cok baskin ya da tizler, ses sanki dengeli ve tok degil. dolayisiyla bu iki pedalda beni tatmin etmedi. Benzer pedallari kullanma imkaniniz olduysa, sizin deneyimleriniz neler ? Acaba bu gitar - pedal - amfi uyumu ile ilgili bir durum mu?

Şimdi pedal işlerinde markaya bakılarak karar verilmez. Mercedes'in her arabası iyi olabilir ama elektro gitar ekipmanı dünyasında bir markanın çok iyi de çok kötü de ürünleri olabilir ve daha önemlisi bir ürün kimine göre çok iyiyken kimine göre çok kötüdür. Bunun temel sebebi onu alacak kişilerin farklı müzik tarzları ve sanatçılarla ilgili olmasıdır.
MXR Ds 3 bende de vardı ve bir metalcinin kullanacağını hiç zannetmiyorum o pedalı. Klasik 90'lı yıllarda aranan tiz ağırlıklı cırlak bir distortion gibi gelmişti bana. Oturaklı ve dengeli bir tonu yoktu bence de. Hem amfinin hem de pedalın tone ayarıyla uygun bir ton bulmak da önemli tabi, bunun tüm kombinasyonlarını denemezseniz o pedal için iyi ya da kötü diyemezsiniz bence.. OD ise genelde amfinin önüne pedalın gain miktarı sıfıra yakın olacak şekilde konulur. Bunda amaç amfinin karakterini çok fazla değiştirmeden amfi OD modundaysa tonu sertleştirip genişletsin, amfi clean modda ise biraz tonu biraz kırılmaya uğratarak ve parlaklaştırarak tuşeye daha etkili cevap vermesini sağlamaktır gitarın.
Burada ne istediğinizi bilmelisiniz önce, pedalı niye alıyorsunuz ? Hangi amfide ne amaçla kullanacaksınız, ihtiyacınız bir OD mi DS mi ?
Ben amfinin gaini kamyon gibi metall tonu almaya yetmediği zamanlarda önüne bi od koyarak daha da sertleştiriyordum tonu ara sıra.

Markaya göre alma hatta "övülüyor" filan diye de alma. Her ihtiyaca göre ve her kişiye göre değişir.
Bir de her işi yapan pedallardan uzak dur - hani hafif clean crunch arası tadı verirken azcık arttırdın mı death çalarsın diye vaatte bulunan tipte pedallar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şimdi pedal işlerinde markaya bakılarak karar verilmez. Mercedes'in her arabası iyi olabilir ama elektro gitar ekipmanı dünyasında bir markanın çok iyi de çok kötü de ürünleri olabilir ve daha önemlisi bir ürün kimine göre çok iyiyken kimine göre çok kötüdür. Bunun temel sebebi onu alacak kişilerin farklı müzik tarzları ve sanatçılarla ilgili olmasıdır.
MXR Ds 3 bende de vardı ve bir metalcinin kullanacağını hiç zannetmiyorum o pedalı. Klasik 90'lı yıllarda aranan tiz ağırlıklı cırlak bir distortion gibi gelmişti bana. Oturaklı ve dengeli bir tonu yoktu bence de. Hem amfinin hem de pedalın tone ayarıyla uygun bir ton bulmak da önemli tabi, bunun tüm kombinasyonlarını denemezseniz o pedal için iyi ya da kötü diyemezsiniz bence.. OD ise genelde amfinin önüne pedalın gain miktarı sıfıra yakın olacak şekilde konulur. Bunda amaç amfinin karakterini çok fazla değiştirmeden amfi OD modundaysa tonu sertleştirip genişletsin, amfi clean modda ise biraz tonu biraz kırılmaya uğratarak ve parlaklaştırarak tuşeye daha etkili cevap vermesini sağlamaktır gitarın.
Burada ne istediğinizi bilmelisiniz önce, pedalı niye alıyorsunuz ? Hangi amfide ne amaçla kullanacaksınız, ihtiyacınız bir OD mi DS mi ?
Ben amfinin gaini kamyon gibi metall tonu almaya yetmediği zamanlarda önüne bi od koyarak daha da sertleştiriyordum tonu ara sıra.
aslinda drive 'i amfiden aliyorum. bu pedali uygun fiyata bulmustum ve amfi drive i yerine kullanmayi denemek icin almistim.

RG2550Z ile denemiştim. Distortion'ı fulleyemediği için Hardwire TL-2'de karar kılmıştım. Zaten alacağım da oydu da hadi MXR da deneyelim demiştik.

Marshall 2203 veya hot rod Plexi/Metal Panel (1960 kabin ile) önüne koyun bakın onları... o zaman tizlerle problem kalıyor mu... @berdin123 güzel özetlemiş olayı. Şahsen ben DS3 tiz bir alet olarak görürüm, Boss DS1 bile sanki bana daha iyi gelir. Ama onların yerine güzel bir treble boost bence çok daha iyi oluyor. TS açısından da MXR ZW pedalı fena değildi diye hatırlıyorum, ama Serdar Ortaç'ın şarkısındaki gibi "binlerce -TS- var"... Hani düz bir TS808'den ne kadar farklı özellikle Marshall'ı sürmek için kullanırken, bilemiyorum. Yan yana koyarak ancak anlaşılır.

B

Geri