Elektro Gitar Wiring!

Merhaba. Bir elektro gitarın iç bağlantıları özellikle Volume Knob kısmı nasıl olmalı bir resim ile yada anlatarak gösterebilir misiniz? Volume Knob a bağlı Switch ve Input kabloları koptu, lehimletmeyi denedim ancak sanırım yanlış oldu. Sesi çok boğuk ve kısık geliyor. Input dan çıkan kablonun siyahını Volume un üzerine, sarıyı önüne, switch den gelen kırmızıyı önüne, Tone dan gelen siyahı üzerine lehimlettim (internette o şekilde bir tutorial bulmuştum). Nedir doğrusu nasıl çözülebilir bu sorun?

izlediğim tutorial deki şema aşağıda. (T Tone, V Volume, Aşağıdaki Aux Input)

Dosyalar

• diagram25.jpg
    diagram25.jpg
    296.6 KB · Gösterim: 119
Modern-Wiring.png

50s-Wiring-1980x803.png

Ton ile çok değil ama sesle oynayacaksanız, kısacaksanız ve kıstığınızda sesin tizlerinin sağ kalmasını isterseniz Modern cins ... Ama modern tarafta da ton kısıkken sesi kıstığınızda daha iyi sonuç verir. 50's'de Jimmy Page LP ile konser görüntülerinde olduğu gibi gitar çalmak yerine habire knoblarla oynama durumu olabiliyor...

Ben şahsen 50's derim...

B

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler. Wiring kısmında bir yanlışlık olduğu netleşti. Ancak anlamadığım bir kısım var; Output kısmına ne bağlayacağım? Input'a Aux Input'u bağladığımı varsayalım. O kablonun volume tarafına gelen iki ucu var biri output Kısmına mı bağlanmalı? Ayrıca şemada knob ların üzerinde kablo yok ancak bende Tone Knob unun üzerinde volume a doğru uzanan ama kopmuş bir kablo var

Yorum yarım kalmış;
...bir kablo var. Bir yere bağlanması gerekiyor, Switch den uzanan kırmızı kablo da aynı şekilde. Onları nasıl bağlamalıyım?

Anlamıyorum... knob derken, potansiyometre demek istiyorsunuz sanırım... siyah toprağınız, jackten gelen. Kırmzı da sinyaliniz yani hot. İşte bağlantılarınızı kontrol edin yanlış olanı havya ile ısıtıp sökün ve yukarıda bahsettiğim hale getirin, çalışacak.

B

Evet sanırım onu kast ettim. Öğrendiğim terimler yanlış muhtemelen. Aşağıda bir kaç resim ile anlattım. Switch kısmında da kablo olmayan bir tane boşluk var. Elimdeki kablolardan biri oradan kopmuş olabilir mi? (Resimde beyaz ile işaretledim)

Aux u lehimlettiğim için resmini çizerek gösterdim ucunun neye benzediğini. Volume Potansiyometresinin üzerine Aux un kahverengi-gri ucu, önündeki kısımlarından birine sarı ucu takılı.

Bahsettiğiniz gibi yaparsam bende fazladan kablo kalıyor, Switch in kırmızı kablosu mesela. Hiç bilmiyorum nereden çıktığını ama elimde olan, bir yere bağlanması gereken kabloları WA0012.jpg de gösterdim.

Daha net fotoğraflar da gönderebilirim isterseniz, pickguard ı çıkarmadan çektim şimdilik.

Dosyalar

• IMG-20201117-WA0011.jpg
    IMG-20201117-WA0011.jpg
    37.9 KB · Gösterim: 79
  • IMG-20201117-WA0009.jpg
    IMG-20201117-WA0009.jpg
    63.6 KB · Gösterim: 78
  • IMG-20201117-WA0010.jpg
    IMG-20201117-WA0010.jpg
    68.9 KB · Gösterim: 88
  • IMG-20201117-WA0012.jpg
    IMG-20201117-WA0012.jpg
    23.4 KB · Gösterim: 79
  • IMG-20201117-WA0013.jpg
    IMG-20201117-WA0013.jpg
    43.7 KB · Gösterim: 75
Sizinkinde kapasitör toprak yapmakta. Benim yolladığımda kapasitör ses aktarımını yapıyor. Fark o, ondan dolayı bir kablo ortaya çıkıyor. Iki potans arasını diler kapasitör ile diler kablo ile geçin, aynı kapıya çıkar.

B

Geri