Floyd Rose Blocklamak (İptal Etmek) Hk.

Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 10 seneden sonra ilk defa FR'li bir gitara sahip oldum geçen haftalarda. Drop akortlar yaptığım zaman köprü paralelliği bozuluyordu, tel değişimleri biraz daha sıkıntılı oluyormuş vb...
Bunlardan kaçabilmek için bu forumdaki çok güzel bir yazı vardı, YouTube'de izlediğim kadarıyla gitarın arka kapağını açıp köprünün iki adet boşluğuna uygun tahta parçaları sıkıştırmaktı... (Biri jack tarafındaki yani gitarın aşağı kısmında kalan geniş boşluk, birisi de yayların olduğu kısımdaki biraz daha dar olan boşluk)

Sormak istediğim 2 adet soru var, lütfen deneyimli kişiler bilgilerini paylaşırsa memnun olurum.

1- Yukarıdaki tarif ettiğim her iki boşluğa da parça yerleştirirsem anladığım kadarıyla "sabit köprü" elde etmiş oluyoruz. Bunu yaptığım zaman, sonraki tel değişimlerinde ve drop akortlar yaptığım zaman hiçbir problem yaşamayacağım artık doğru mudur? (Sabit köprü sistemlerindeki kafa rahatlığına tekrar dönecek miyim yani?)

2- Daha öncelerde kullandığım gibi tek yönlü tremoloya çevirmek istersem eğer, sanırım tek bir tarafa parça yerleştirmem gerekecek yanılmıyorsam. Tek bir boşluğa parça koyduğum ve tek yönlü tremoloya çevirdiğim senaryoda, 1. sorumda bahsettiğim gibi aynı kafa rahatlığına ulaşır mıyım? Yoksa yine tel değiştirirken, drop akortlar yaparken vb. FR'de olduğu gibi ayar yapmam gerekecek mi?

Her 2 soruyu da dilim döndüğünce açıklayıcı sormaya çalıştım umarım olmuştur. Lütfen daha önce benzer durumları yaşamış/bilgi sahibi olanlar cevap verirse sevinirim.

Sabit köprü rahatı istiyorsan sabit köprü alacaksın.
Dediklerin de olur elbet ama hiç sorun yaşamamak biraz iyimserlik.
Araban güvenli olsun istiyorsan frenlerin iyi olacak, balatalar eski o yüzden durmak istediğimde kapıyı açıp ayağımla da yere sürttürüyorum çabuk durayım dersen... eh pek olmaz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"Sabit köprü istiyorsan, sabit köprü alacaksın" benzeri bir yorum geleceğine gerçekten çok emindim. Bu yüzden de özellikle yazımı kalınlaştırarak vs. net belirtmeye çalıştım. Siz bu kadar kolay gitar, araba vb. değiştirebiliyorsanız elbette siz değiştirebilirsiniz. Ben mevcut durumda yapabileceğim alternatifleri aramaya çalışıyorum.

Bunu sat onu al diye demedim.... aynı sonucu alamama riskin var hayal kırıklığı olmasın.
9v pil de koyabilirsin, genelde boyu tam denk geliyor çoğu FR'a.
Para ayırırım diyorsan da Tremol-no cihazı ile nefis randıman almıştım.

Öncelikte yorumun için teşekkür ederim. O boşluğa uyacak parçaları ayarlamakta sorun yok zaten onu ayarlarım. Hem tek yönlü tremolo hem de sabit köprülü gitarlarım olmuştu. İlk kez FR'li gitarım oldu. Tekrar gitarı sat-yeni gitar al durumlarıyla uğraşmak istemiyorum - en azından şu an için.
Benim merak ettiğim nasıl bir parça sıkıştırırım, tremol-no nasıldır vs. değil.
1- Her iki tarafa da parça sıkıştırırsam sabit köprü mantığı mı oluyor? Yani tel değiştirirken, drop akort yaparken vb. kafam rahatlayacak mı mevcut duruma göre (Evet/Hayır)

2- Sabit köprüdense, tek yönlü tremoloya çevirmek daha fonksiyonel olacaktır benim için; tek tarafına parça sıkıştırırsam yani tamamen sabitleme durumu yapmazsam yine FR'nin doğasında olduğu gibi tel değiştirirken veya drop akort yaparken yeniden ayarlar yapmam gerekecek mi? Yoksa 1. durumdaki gibi rahatlık geçerli olur mu?

@Ketamin bazı YouTube videolarında bahsetmiş olduğum gibi tek tarafına parça sıkıştırarak yapıyorlardı diye biliyorum. Ancak 1. durumdaki gibi aynı rahatlık oluyor mu, yoksa sıkıntı olur mu onu bilmiyorum... (Yanılıyor olabilirim elbette, ondan dolayı konu açma ihtiyacı hissettim)

YPple.jpg

FR köprü paralel veya paralele çok yakın iken mavi ile çizdiğim yerin boşluğuna uygun tahta vs blok koyarsanız (gövde ağacına da Pritt gibi çıkarılabilen basit bir yapıştırıcı ile sabitleyip) FR köprü geri gidemez ve tek yönlü çalışır. Kırmızı ve mavi boşlukları tümüyle doldurursanız da köprü sabit köprü olur. Alternatif olarak tremol-no alıp veya yaratıcılığınızı kullanıp buna benzer bir ürün geliştirip de bloklayabilirsiniz.

FRli gitarı aldığım arkadaş aynı dediğiniz gibi drop akortlar için tek yönlü bloklatmış gitarı ben rahatlıkla söktüm orijinal haliyle kullanıyorum şu an da fikir vermesi açısından aldığımda tekyön bloklu hali resimdeki gibiydi.

Dosyalar

• DSC_0878.JPG
    DSC_0878.JPG
    323.8 KB · Gösterim: 188
@Ketamin bazı YouTube videolarında bahsetmiş olduğum gibi tek tarafına parça sıkıştırarak yapıyorlardı diye biliyorum. Ancak 1. durumdaki gibi aynı rahatlık oluyor mu, yoksa sıkıntı olur mu onu bilmiyorum... (Yanılıyor olabilirim elbette, ondan dolayı konu açma ihtiyacı hissettim)
Ben yanılmışım, üstte güzelce anlatmışlar. Denemediğin sistemi mantık yürüterek cevap vermeyecekmişsin demek ki. :)

Komple ve düzgünce sabitlenen köprünün, direkt sabit köprüden rahatlık açısından bir farkı yok ama mantıken tek yönlünün de öyle olması lazım. Sonuçta geriye giderken sabit bir şeye çarpıp duracak, öne gelirken de diğer vintage tremololar gibi çalışacak.

@justaperfectday Açıkçası, tek yönlü olarak tremoloyu kullanmayı istiyorum. Bahsettiğiniz şekilde sadece mavi bölümü (yayların olduğu kısımdaki boşluğu) bloklarsam (yani tek yönlü tremolo haline getirirsem) - sabit köprü senaryosunda (2 tarafı da bloklama) durumunda olduğu gibi rahat kullanabilir miyim?
Benim için en önemli olan kısım tel değişimleri ve drop akortlarda kafamın rahat olması dediğim gibi. Eğer tek yönlü bloklama yaparsam, bu rahatlığı elde edemeyeceksem her iki tarafı da bloklayacağım. Ancak tek yönlü durumunu deneyimleyip, bahsettiğim rahatlığı yine sağlayabiliyorsam o şekilde yapmayı planlıyorum.

@Ketamin Yıllardır forumlarda dolaşırım, herkes birebir bilgi sahibi olmadığı konularda dahi "iyi niyetle, yardımcı olmak" amacıyla yazılar yazıyor - fikir yürütüyor. Bu çok iyi niyetli bir durum olsa bile konunun başında özellikle "lütfen benzer durumu yaşamış kişiler" yorum yapsın diye not düştüm. Diğer türlü bilgi karmaşasına yol açılıyor.

Kusura bakma reyiz, tam sabitlenmiş köprü kullandık ama tek taraflısı kısssmet olmadı.

Bence yine oraya bir şey sıkıştırmaktan ziyade (benim yanıldığım nokta buydu, sıkıştırarak olmaz tek yönlü), @Sniper42'in paylaştığı gibi bir aparat ile veya şu elimde görmüş olduğun çok amaçlı aparat ile halledilmesi daha kullanışlı olur.

Dosyalar

• IMG_20201119_184758831.jpg
    IMG_20201119_184758831.jpg
    233.2 KB · Gösterim: 182
Son düzenleme:
@justaperfectday Açıkçası, tek yönlü olarak tremoloyu kullanmayı istiyorum. Bahsettiğiniz şekilde sadece mavi bölümü (yayların olduğu kısımdaki boşluğu) bloklarsam (yani tek yönlü tremolo haline getirirsem) - sabit köprü senaryosunda (2 tarafı da bloklama) durumunda olduğu gibi rahat kullanabilir miyim?
Benim için en önemli olan kısım tel değişimleri ve drop akortlarda kafamın rahat olması dediğim gibi. Eğer tek yönlü bloklama yaparsam, bu rahatlığı elde edemeyeceksem her iki tarafı da bloklayacağım. Ancak tek yönlü durumunu deneyimleyip, bahsettiğim rahatlığı yine sağlayabiliyorsam o şekilde yapmayı planlıyorum.

@Ketamin Yıllardır forumlarda dolaşırım, herkes birebir bilgi sahibi olmadığı konularda dahi "iyi niyetle, yardımcı olmak" amacıyla yazılar yazıyor - fikir yürütüyor. Bu çok iyi niyetli bir durum olsa bile konunun başında özellikle "lütfen benzer durumu yaşamış kişiler" yorum yapsın diye not düştüm. Diğer türlü bilgi karmaşasına yol açılıyor.
Tek yönlü tremolo dediğimiz hadise; mesela tremolo boşluğu olmayan strat düşün, köprü plakası gitar gövdesine yaslanıyor, tremolonun bir sert cisme yaslanıp durması olduğundan, tremolo barının geri gitmesine engel olacak her sert cisim işini rahatlıkla görecektir. Bunu mavi ile çizdiğim boşluğu kaplayan ve sabitlenmiş herhangi bir cisim veya yukarıdaki gibi gövdeye tutturulmuş metal bir cisim ile yapabilirsin. Basit mekanik bir işlem. Rahat kullanmaman için hiçbir sebep yok.

@justaperfectday Öncelikle çok teşekkür ederim cevapların için. Birkaç defa ve detaylı sormak istiyorum, çünkü bir defa bu işlemi yapmak ve sırtıma rahatça yaslanmak istiyorum. YouTube'de hep iki boşluğu da dolduruyorlardı ve bildiğimiz sabit köprü kafasıyla devam ediliyordu yola.
"Sadece maviyle işaretlediğin" kısmı sert bir parça ile doldurduğum zaman: Yine her iki tarafı doldurulmuş gibi Akort & Tel değiştirme rahatlığına sahip olacağım, tek farklı tremolom tek yönlü çalışmaya devam edecek. Doğru değil mi? Bu durumda yani sadece mavi kısmı doldurmam daha avantajlıdır çeşitlilik açısından sanırım?

@justaperfectday Öncelikle çok teşekkür ederim cevapların için. Birkaç defa ve detaylı sormak istiyorum, çünkü bir defa bu işlemi yapmak ve sırtıma rahatça yaslanmak istiyorum. YouTube'de hep iki boşluğu da dolduruyorlardı ve bildiğimiz sabit köprü kafasıyla devam ediliyordu yola.
"Sadece maviyle işaretlediğin" kısmı sert bir parça ile doldurduğum zaman: Yine her iki tarafı doldurulmuş gibi Akort & Tel değiştirme rahatlığına sahip olacağım, tek farklı tremolom tek yönlü çalışmaya devam edecek. Doğru değil mi? Bu durumda yani sadece mavi kısmı doldurmam daha avantajlıdır çeşitlilik açısından sanırım?
Aynen.

Geri