Hangi Ses Kartını\Cihazını Alsam Başlığı

Senin için Live doğru seçim olacaktır açıkçası. Tanıtımında da bahsettikleri üzere özellikleri canlı işler için uyarlanmış. Fiyatları ne kadar bilemiyorum ama öne çıktığı nokta Dsp üzerinden çalıştırılabilen Limiter ve Ableton Live ile beraber gelmesi.

Cubase kadar duyulmuş olmasada Live ismi gibi canlı mix işlerinde çok başarılı bir host program. İncelemeni tavsiye ederim. Gerçi 24D alsan da Ableton Live alabilirsin büyük bir kayıp yaşamıyorsun o noktada ama çalıştığın mekanlarda sisteme limiter ile girebilme şansı her zaman bulamıyorsan bu özellik çok işine yarayacaktır.

Yapı olarakta sürekli sağa sola taşınacak bir kart için 24D bana yeterince sağlam gözükmedi. Live bu konudada daha iyi bir seçim olacaktır bana göre.

Konnekt 8 den hiç bahsetmedim gördüğün üzere çünkü kendisi 24D nin kırpılmış hali. İkisi arasında tercih yapacak olsam ( para faktörünü önemsemiyorsak) 24D ye giderdim tabiki.

Bu özellikler dışında 24D ile Live oldukça benzer gözükmekteler. Teknik açıdan benim görebildiklerim bu kadar umarım işine yarar.

saol me thus benı cok bılgılendırdın,en azından fıkır olustu kafamda..lıve alıcam :) studyo ıslerındede kullanılıyomus cunku..cok saol

bence presonus firepod veya studyo alın. ben firepod kullanıyorum 8 kanalı aynı anda farklı kanallara kayıt edebiliyor yani davul kayıtlaında ve hucum kayıtlarda her ensturumanı ayrı ayrı kaydedebilirsiniz ayrı firewire olarak bağlanıyor gecikme sorunu olmuyor

ben muzısyen dıılm :) dj ım,hucum kayıt gıbı ıslemlerle ısım yok acıkcası,yanı 8 kanal hıc bı ısıme yaramıyo..konnekt lıve en mantıklısı,cok ıyı bı kartmıs ogrendım,en dusuk noıse ve dsp barındırıyor..bıraz pahalı ama almısken bı kere almak lazım..

Herkese selam, öncelikle şunu belirteyim mixerler olsun bu işlevde ses kartları olsun pek bilgi sahibi değilim. Kullandığım PC fazlasıyla performanslı bir makine, ses kartı (ya da ses kartı + mixer ) almayı düşünüyorum. Evde gitar ve vokal kayıtlarını (hatta programdan davul kayıtlarını da) yapmamda işimi kolaylaştıracak, kaliteyi yükseltecek bir ses kartı düşünüyorum. Fakat multigamingde de kullanabileceğim yani oyunlarda da işime yarayacak bir kart olmasını istiyorum, Bununla beraber diğer önemli nokta ise ilerde inşallah stüdyo oluşturabilirsek amatör olarak demo kaydedebilmek için bize imkan tanıyabilecek bir alet olması çok iyi olur.
Bütçe olarak pro ses kartlarının fiyatlarını bilmiyorum ama 400-500 TL den aşağı kaliteli bir kart olabileceğini sanmıyorum, 900-1000 TL ye kadar kaynak ayrılabilir. Uzun vadede kullanabileceğim kayıt isteklerime (mize) cevap verecek birşey olsun istiyorum. (gerçi hücum kayıt konusunda sanırım mixer şarttı ama..)

Not: Ayrıca "abi sen oyunlarını onboard ses kartınla oyna, kayıt için madem ilersini de düşünüosun al bi analog mixer keyfine bak" tarzında önerilere de açığım.

Ayrıca ses kartı + mixer kombinasyonları önerebilecekler için, mixer olarak Behringerler iyimidir?(http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2628&gid=807)
Kaç giriş gerekir bana sorusuna gelince, 2gitar, davul, bas, back ve front vokal var grupta, gitarları girmeden kayıtları da düşünürsek minimum 6 mı 8 mi anlamıyorum pek, bir de bu mixerlerde dinamik ve condenser mikrofon destekleme durumu nasıldır kayıtta sorun çıkarmasın, 1000 TL üstü bir mixer destekler mi her ikisini de, örneğin Behringer?
Son olarak iyi bir ses kartı olmadan yalnızca mixer benim bu isteklerime cevap verebilir mi (kayıt konusunda), artı, ses kartı ya da ses kartı + mixer kombinasyonlarına göre yanlızca mixer düşünmem daha yerinde bir tercih mi olur benim için?

Teşekkürler

me thus tekrar slm..:) ben geldımmmm...abı konnekt live ıcın para ayırdım fakat bu gece bı tane motu UltraLite mk3 ılanı buldum nette 900 ml kadar,konnekt lıve de 900 ytl...hangısı ??????motunun efsanesı hakkında cok rıvayet duydum fakat lıve da cok saglam dıyolar en ıyı sen bılırsın bu ısı..dırek soyle hangısı :D

Selamlar.
Gitarımı GuitarRig3 ile bilgisayadan çalıyorum ve onboard ses kartı kullanıyorum.gecikme aşırı olmasada birazcık ver yinede. Resimdeki gibi gecikme ayarım ve onboard ses kartımın modeli. Sorum şu ki eğer creative SB Live gibi bir kart alsam gecikme süresi nekadara iner? Yada paşka hangi ucuz kartı önerebilirsiniz?
my.php

Arkadaslar herkese selamlar..Ben bısey ogrenmek ıstıyorum;tc konnekt live ve tc urunu ses kartlarındakı powercore destegı ne ıse yarar?Tc electronıcs'ın forumlarnda okumustum,eger yanlıs anlamadıysam anlamı aynen su powercore desteklı vst lerın ses kartının ıcınde yanı dsp yada ıslemcısınde ıslenmesıymıs..Bu konu hakkında bılgısı olan varsa cevaplarsa mınnettar olurum..Bı sorumda soyle olucak,dsp ıslemcılı ses kartlarındakı dsp calısma mantıgı şu mudur?Cıkan sınyalın tekrar karta gırıp sanal mıxerı uzerınde efect eklenmesı ve tekrar dısarı efectlı cıkması?Yanı host programın ıcındekı effect pluginlerı kullanmıyo ses kartı,kendı ıcınde ıslıyo ve bu durumdada programın ıcındekı effectlerı kullanmıyosunuz,mantık bu mudur??
Cevaplayab arkadaslara sımdıden cok tesekkur ederım..

firattuncbas

Biraz geç oluyor sanırım atlamışım burdaki mesajları motu daha tercih edilesi bir kart ama tc de aşağı kalır değil gibi gözüküyor. Hatırladığım kadarı ile sen canlıda kullanacaktın motu nun özellikleri senin işini görüyormu bunu bir tartmak gerek. Neyse diğer mesajında dsp yi sormuşsun. Normalde sen bir plug-in i host programda eklediğinde ham sinyaline bilgisayarının kendi işlemcisi hesapları yapıp sonuçta çıkacak sesi verir. Dsp olduğunda ise bu plug-in i eklediğinde yükü işlemcin değil dsp alıyor. Bu işler için ayrılmış ekstra bir işlemci olarak düşünebilirsin. (Grafik kartlarındaki GPU lar gibi tam olarak)

deadlyman

SB Live alma gecikmen şu ankinden iyi bir seviyeye gelmez. Ucuz kartlarda seni pek ileri taşımazlar. Eğer bütçen uygun değilse şu anki pozisyonunda çalışmaya devam etmeni tavsiye ederim.

ediz

Öncelikle sadece bir analog mikserle kayıt ihtiyaçlarını karşılayamazsın. Kayıt arabirimine ihtiyacın var. bu bir teyp kaydedici de olabilir dijital ortamıda olabilir. Haliyle bir ses kartına ihtiyacın var. Aynı anda çok kanallı kayıtlar da düşünüyorsan en uygun seçenek 8 kanal mikrofon girişli ses kartlarından birine yönelmek. Bunlar sana ham kayıt yapmak için gereken herşeyi kompakt bir paket halinde sunacaktır. Tabi daha detaylı çalışmak istiyorsan mikserde alabilirsin bunun yanına ama ihtiyaçlarına iyi karar vermek gerek. Nasıl kayıt yapılacak, nasıl miks yapılacak? Bunlara göre karar verilir.

Bu tür ses kartlarının sorunu ev kullanıcısının isteklerini karşılamamalarıdır. Oyun oynayacaksan onboard ses kartınla devam etsen senin için daha iyi.Bu kartlar sadece kayıt için tasarlanıyor.

Mikser olarak behringerler iyi değildirler. Fakat paran yoksa ucuz birşeye ihtiyacın varsa idareten düşünebilirsin.

firattuncbas

Biraz geç oluyor sanırım atlamışım burdaki mesajları motu daha tercih edilesi bir kart ama tc de aşağı kalır değil gibi gözüküyor. Hatırladığım kadarı ile sen canlıda kullanacaktın motu nun özellikleri senin işini görüyormu bunu bir tartmak gerek. Neyse diğer mesajında dsp yi sormuşsun. Normalde sen bir plug-in i host programda eklediğinde ham sinyaline bilgisayarının kendi işlemcisi hesapları yapıp sonuçta çıkacak sesi verir. Dsp olduğunda ise bu plug-in i eklediğinde yükü işlemcin değil dsp alıyor. Bu işler için ayrılmış ekstra bir işlemci olarak düşünebilirsin. (Grafik kartlarındaki GPU lar gibi tam olarak)

deadlyman

SB Live alma gecikmen şu ankinden iyi bir seviyeye gelmez. Ucuz kartlarda seni pek ileri taşımazlar. Eğer bütçen uygun değilse şu anki pozisyonunda çalışmaya devam etmeni tavsiye ederim.

ediz

Öncelikle sadece bir analog mikserle kayıt ihtiyaçlarını karşılayamazsın. Kayıt arabirimine ihtiyacın var. bu bir teyp kaydedici de olabilir dijital ortamıda olabilir. Haliyle bir ses kartına ihtiyacın var. Aynı anda çok kanallı kayıtlar da düşünüyorsan en uygun seçenek 8 kanal mikrofon girişli ses kartlarından birine yönelmek. Bunlar sana ham kayıt yapmak için gereken herşeyi kompakt bir paket halinde sunacaktır. Tabi daha detaylı çalışmak istiyorsan mikserde alabilirsin bunun yanına ama ihtiyaçlarına iyi karar vermek gerek. Nasıl kayıt yapılacak, nasıl miks yapılacak? Bunlara göre karar verilir.

Bu tür ses kartlarının sorunu ev kullanıcısının isteklerini karşılamamalarıdır. Oyun oynayacaksan onboard ses kartınla devam etsen senin için daha iyi.Bu kartlar sadece kayıt için tasarlanıyor.

Mikser olarak behringerler iyi değildirler. Fakat paran yoksa ucuz birşeye ihtiyacın varsa idareten düşünebilirsin.

arkadaşlar guitar rig den iyi performans almak için ses kartı ve monitör almayı düşünüyorum..alacağım monitör e karar verdim M-AUDIO BX5a Deluxe StudioPhile..ama ses kartı konusunda çok kararsızım m-audio Fasttrack pro usb ve m-audio firewire solo arasında kaldım ,sizler ne önerirsiniz yardımlarınızı bekliyorum ?

peki hocam bu firewire solo nun fasttrack usb ye göre artıları nelerdir zahmet olmassa açıklayabilirmisiniz ? forumda araştırdım hatta haftalardır google dan da araştırıyorum biri firewire diyo biri fasttrack diyo kafam çok karıştı neyi alacağımı şaşırdım..yardımcı olursanız sevinirim..

slm konu hakkında çok fazla fikrim yok ancak Tc electronic dekstop 6 konnekt konusunda beni aydınlatabiliriseniz memnun olurum :LOL:

Fiyatına göre artılar ve eksileri olarak ? ayrıyeten şu anda tam olarak bir home studio kurmayı düşünmüyorum ileride tamamlayacağım ancak gitar ve ya enstruman kaydını bu ses kartını alır almaz yapabilir miyim ?

Sorun yaşar mıyım?

tşk,

NovemberRAin91

Firewire Solo daha az özellik barındırdığı için oldukça stabil bir kart. Usb portları başka cihazlarında kullanımında olduğu için sorun yaşatma ihtimali yüksek bir bağlantı sistemi. Bunun dışında ciddi bir fark yok aralarında.

darkside7

Evet alır almaz gitar veya enstrüman kaydı yapabilirsin. Kartı oturup araştıracak zamanım olmadığından artıları eksilerine giremem çünkü birebir tecrübe etmedim.

İyi günler biz grup olarak yeni demo albümümüzü kendimiz kaydetmek istiyoruz... Davul mic. kiralayarak tabiki :D bize 4 kanalı aynı anda alabilen.. gecikmesiz... gerektiğinde vocalide kaydedebileceğimiz bir ses kartı önerirmisiniz..
Bir sorum daha olacak... Davulu mixere microfon ile bağlasak sonra mixerden ses kartına Out alsak bu net bir biçimde sesi kaydedermi yoksa bir gürültü oluştururmu... Bizim almayı düşündüğümüz ses kartı entegre olmayacak tabiki... M-Audio Fast Track Pro Usb sizce nasıl bir kart... Bizi taşıyabilirmiki ??

Kullandığınız miksere bağlı bu net biçimde kayıt edilme durumu ama ihtiyacınızı görecektir uygun bir mikser. Teknik anlamda bakarsanız ama sinyal yolunda kullanacağınız her cihaz biraz gürültü ekleyecektir bu kaçınılmaz bir durum. Tabi burda bahsettiğim miktar genelde oldukça düşük seviyelerde.

Gecikmesiz ses kartı yok. Düşük gecikme miktarlarında çalışabilen ses kartları var sadece. Pro Usb de giriş sayısı size yeterli ise hoş bir kart. Fakat 4 kanal aynı anda kayıt etmeyi planladığınız için mümkünse Pci yada Firewire tercih edin.

iyi gunler evde gitar bass ve vokal kaydı yapmak istiyorum "Line 6 POD Studio UX2" kartını sitesinden de inceledim ama Türkiye'de pek kullanıcısı olmadıgı için bir fikrim de olmadı acıkcası...bununla birlikte bu seskartının yanında gelen pod farm programı amfi derdini de ortadan kaldıracagı için istemekteyim aleti acıkcası...bana bu konuda oneride bulunabilirmisiniz eger bu aleti alırsam qubase sx gibi programlarda sorun yaşarmıyım. cavaplarınız icin şimdiden tesekkurler http://line6.com/podstudioux2/ ux2 yi bu linkten gorebilirsiniz

tekrar iyi gunler line 6 pod ux 2 ile ilgili fikir istemiştim daha önceden...kendim bir kaç araştırma yaptım ve "E-MU 0404 USB 2.0" ile "M-Audio Fast Track Pro Usb" kartları arasında kaldım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. ses kartı almaktaki amacım v amp 2 kullanarak ya da kullanmadan bilgisayarda qubase sx3 de gitar, bass ve vokal kayıdı yapmak sizce hangi ses kartından daha iyi bir sonuç çıkar cavaplarınız için şimdiden tesekkürler

Geri