Elektro gitar hakkında acil yardım ?

Gitarım ibanez grg170dx de önceki teller ernie ball'ın super slinky telleriydi hiç bir sıkıntı yoktu ama şimdi gitara power slinky taktım 11-48 kalınlıkta ve köprü havaya kalktı akort da edemiyorum bu sorunu nasıl çözerim yada İzmir'de yaşıyorum bunu düzeltebileceğim ucuz ve iyi bir yer var mı ?

Gitarım ibanez grg170dx de önceki teller ernie ball'ın super slinky telleriydi hiç bir sıkıntı yoktu ama şimdi gitara power slinky taktım 11-48 kalınlıkta ve köprü havaya kalktı akort da edemiyorum bu sorunu nasıl çözerim yada İzmir'de yaşıyorum bunu düzeltebileceğim ucuz ve iyi bir yer var mı ?
Gerekli malzemeler:
Yildiz tornavida
Yay

Telleri gevset. Gitarin arka kapagini ac. Iceride gordugun yaylara ek olarak mumkun olabildigince extra sert olanlardan tak. Hala kopru havada kalirsa, govdeye giren yaylari, gerginlestirecek sekilde saat yonune cevir. Gitari tekrar akordla.

Bunun uzerine daha kalin teller taktigin icin sap biraz one gelebilir. Teller klavyeye yuksek gelebilir. Truss rod kapagini ac eger boyle bir durum olusursa. Gitari sifir aldiysan yaninda gelen alyan ile ayar yapman gerekebilir. Eger yaninda cikmadiysa IKEA kurulumu yaptigin alyan uyacaktir. Telleri tekrar gevset, alyani yuvaya tam yerlestir, burgularin oldugu yere dogru ceyrek tur dondur. Yetmediyse bi ceyrek tur daha dondurursen muhtemelen olacaktir.

Bu sorun değil tel kalınlığı değişince her gitarda olur.
Grg170dx iki adet yay takılı olarak geliyor.
Arkadaki dikdörtgen kapağı açarsan yayları görürsün
.11 tele geçince kalkması çok normal. Ek yay alman lazım. Bence aynı olması için ek almak yerine 5li al gerektiği kadar takarsın.
Sap çok yamulmayacaktır bence ama yamulursa youtubedan bakıp hangi durumda hangi yöne çevireceğini öğrenerek truss rodu küçük hareketlerle çevirip biraz bekleyip yetmezse tekrar çok az çevirip halledebilirsin.

Sap ayarının daha ne olduğunu bilmeden . 11 tel takmadaki amacını çok merak ettim. Başlangıç seviyesi bir gitar sevdalısı olduğunu varsayarak en yakın luthiere gitmen gerekiyor. Kendin uğraşırsan zaten muhtemelen sapa elveda dersin o gitarda.

Geri