Uzun yıllar kullanacağım bir gitar...

Merhaba, umarım herkesin sağlığı yerindedir (özensiz bir giriş). Yaklaşık 2 yıllık bir deneyime sahip olup kendimce zor bulduğum ve kendimi hazır hissettiğim bazı soloları çalmaya çalışarak seviye atlamaya çalışan (mr.crowley, a touch of evil, walk vs) ancak sapı British Long Bow'a dönmüş, truss rodu içerden kırılmış, sap ayarı tutmayan ve floyd rose'u ile bana gerçekten ilgi çekici anlar yaşatan cort x6 gitarımda mı yoksa ben de mi bir sorun olduğunu kara kara düşünen bir kardeşinizim.Bu ikilemden kurtulup sorun bendeyse gitara suç bulmamak için sap ayarı yapılamayan, saçma sapan sesler çıkaran, tel yüksekliği ile özellikle hızlı çalmaya çalıştığımda, bend ve legato yaparken kriz yaşatan gitarıma veda edip, beni uzun bir süre idare edebilecek 2.el, 3000-4000 tl arası elektro gitar önerilerinize açığım, uzunca bir süredir kendim için uygun gitarı araştırıyorum ama eline hepi topu 3 4 gitar geçmiş biri olarak donanımsal farklar hakkında ziyadesiyle bilgisizim, istediğim tonu ve çalım rahatlığını etkileyen parametreler denizinde boğulmak üzereyim, yardımcı olursanız sevinirim.

Aradığım özellikler;
1) Heavy metal, alternatif rock, hard rock severim özellikle şu sıralar alice in chains, camel vs çalmaya çalışıyorum ama ara sıra jimi hendrix ve rammstein gibi birbiriyle alakasız grupların tonlarına yaklaşabileceğim yani ton yelpazesi geniş bir gitar olmalı.

2) Aktif manyetikler hakkındaki görüşlerinizi bilmek isterim çok net bir fikrim yok ama doğuşkan sesleri baskıladığı söyleniyor. Bu yüzden pasif manyetik olması benim için daha iyi gibi.

3) Sabit köprü şart, genellikle drop d ya da standart çalıyorum floyd rose'da yay ayarı ile uğraşıp sonra 2 3 defa akort yapmak beni cidden yoruyor, bir de floyd rose'un sustaini azalttığını iddia ediyorlar...

4) Biraz premium bir özellik ama "neck through" bir gitar önerisi gelirse bütçemi artırabilirim

5) Yukarıda da belirttiğim gibi bütçe 3000-4000 tl arası, 2.el

Son düzenleme:
2) Aktif manyetikler hakkındaki görüşlerinizi bilmek isterim çok net bir fikrim yok ama doğuşkan sesleri baskıladığı söyleniyor. Bu yüzden pasif manyetik olması benim için daha iyi gibi.
Doğuşkan sesleri baskılıyor dedikleri, bluesy çalan insanların, yüksek volume'da insan kulağının dayanamayacağı doğuşkanları yaratmaya çalışıp, sağlığını olumsuz etkileyecek şekilde kullanmanı bekliyor olsa gerek. Eski nesil master volume olmayan amfilerin, preamp ve power amp ortak volume kullanıp da, power amp kırılması ne kadar güzel dediklerine aldanmayın. Orada zorlanmış preamp etkisini yok saymak cahilce. Bana da o kadar voltaj ve akımı verseniz benim de ses çıkaran organlarımdan önce kalbim zorlanır.

Velhasıl, yıl olmuş 2020, vahametler içinde olsak da gelişmiş bir gitar teknolojisi var. Prosesörlerden çok iyi ton alır olduk. Plug-in'ler amfilerden daha sağlıklı çalışıyor. Çalacağınız tarzda da gani gani preamp gaini var. Bu da gani gani doğuşkan demek. Aktif manyetiklerle daha kontrollü bir sound alabilirsiniz. İçiniz ferah, sağ eliniz gümbür gümbür olsun.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Doğuşkan sesleri baskılıyor dedikleri, bluesy çalan insanların, yüksek volume'da insan kulağının dayanamayacağı doğuşkanları yaratmaya çalışıp, sağlığını olumsuz etkileyecek şekilde kullanmanı bekliyor olsa gerek. Eski nesil master volume olmayan amfilerin, preamp ve power amp ortak volume kullanıp da, power amp kırılması ne kadar güzel dediklerine aldanmayın. Orada zorlanmış preamp etkisini yok saymak cahilce. Bana da o kadar voltaj ve akımı verseniz benim de ses çıkaran organlarımdan önce kalbim zorlanır.

Velhasıl, yıl olmuş 2020, vahametler içinde olsak da gelişmiş bir gitar teknolojisi var. Prosesörlerden çok iyi ton alır olduk. Plug-in'ler amfilerden daha sağlıklı çalışıyor. Çalacağınız tarzda da gani gani preamp gaini var. Bu da gani gani doğuşkan demek. Aktif manyetiklerle daha kontrollü bir sound alabilirsiniz. İçiniz ferah, sağ eliniz gümbür gümbür olsun.
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, önceden belirttiğim gibi aktif manyetiklerin hakkında bilgi eksikliğinden dolayı çok net bir fikrim yoktu şu an daha sıcak bakıyorum. Ek olarak, kriterleri sağlayan bir öneriniz var mı acaba?

Fiyat performans bunlari sectim. Diger satilan Emg'li gitarlari, degerinden pahali buldum.

Fiyat performans bunlari sectim. Diger satilan Emg'li gitarlari, degerinden pahali buldum.
aktif emg istiosan hiç düşünmeden schecter hellraiser al

bu iki gitar arasinda ben Zakk Wydle Les Paul u secerdim direk. Yukarida arkadasin dedigi gibi Schecter gitarlar da cok basarili, ancak bence daha cok metal tonlara yakin.

Aktif manyetikler sertliği artırmak için tonu kendi içinde sıkıştıran bir preampa sahip(emg81, sd blackouts...). Bunlar da genellikle thrash, groove, death çalmak için seçiliyor. Senin bu kadar sert türlerle pek alakan yok gibi. Bilindik bir pasif manyetiğe sahip gitar alsan daha doğru olabilir. SD ve Dimarzio manyetiklerinin çoğunun distortionı metal çalacak kadar yeterince sert ve cleanleri de yumuşak olur hatta bölünüp single olarak çalışabilir.

Neck through'nun premiumluk bir olayı kalmadı, bu zuhal indiriminden neck through güzel bir gitar aldım senin bütçenin neredeyse yarısına. Önemli olan gitarın genel kalitesi, bolt ondan kaçmamak lazım. 4 k civarına rahatlıkla Ibanez Prestige bulabilirsin, senin çaldığın türlere de çok uygun olur. Daha metal ağırlıklı sert olsun dersen schecter hellraiserler olabilir, schecter les paullar da olabilir manyetikleri bölünüp single çalışır o da işini görür, 4k civarına var bunlar hep sarı sitede. PRS SE'lerden birini de alabilirsin. LP kasalı olanlardan 3k civarına bulabilirsin. Sap kalınlığını kontrol et ve manyetiklerin bölünüp bölünemediğine bak. Hepsinde aynı manyetikler var zaten SE'lerin.

Aktif manyetikler sertliği artırmak için tonu kendi içinde sıkıştıran bir preampa sahip(emg81, sd blackouts...). Bunlar da genellikle thrash, groove, death çalmak için seçiliyor. Senin bu kadar sert türlerle pek alakan yok gibi. Bilindik bir pasif manyetiğe sahip gitar alsan daha doğru olabilir. SD ve Dimarzio manyetiklerinin çoğunun distortionı metal çalacak kadar yeterince sert ve cleanleri de yumuşak olur hatta bölünüp single olarak çalışabilir.

Neck through'nun premiumluk bir olayı kalmadı, bu zuhal indiriminden neck through güzel bir gitar aldım senin bütçenin neredeyse yarısına. Önemli olan gitarın genel kalitesi, bolt ondan kaçmamak lazım. 4 k civarına rahatlıkla Ibanez Prestige bulabilirsin, senin çaldığın türlere de çok uygun olur. Daha metal ağırlıklı sert olsun dersen schecter hellraiserler olabilir, schecter les paullar da olabilir manyetikleri bölünüp single çalışır o da işini görür, 4k civarına var bunlar hep sarı sitede. PRS SE'lerden birini de alabilirsin. LP kasalı olanlardan 3k civarına bulabilirsin. Sap kalınlığını kontrol et ve manyetiklerin bölünüp bölünemediğine bak. Hepsinde aynı manyetikler var zaten SE'lerin.
Aslinda aktif manyetikler ile metal disi muzik yapilabilir. Yanlis bilmiyorsam Zakk Wydle tum gitarlarinda aktif EMG manyetik kullaniyor ve gayet guzel ballad parcalari da var. Ama bu sadece benim fikrim.

Yeşil Jackson'ı mı aldınız :)

Hi gainin steril oldugunu mu dusunuyorsunuz?
hayır . cleanden overdrivea oradanda higaine doğru giderken "bozulmanın" artışı sebebiyle zaten clean ton/overdrive seviyelerinde ki çok yüksek çıkışlı olmayan manyetiklerle bile anca duyumu olabilen unsurların iyice duyulamaz olacağını söylüyorum . Dr.Barlonun çok güzeş bir yazısı vardı gitarpedalda
higian seviyeleri ve bol kompresyon altında elde edilebilecek yegane şey kök sesler ve onların dominant armoniklerince zengin bir ton oalcak dahası değil . aksi takdir de akustik çalgıların, en azından iyisinin neden kötü veya vasat olanına göre daha iyi ses verdiğini anlayamazdık .

hayır . cleanden overdrivea oradanda higaine doğru giderken "bozulmanın" artışı sebebiyle zaten clean ton/overdrive seviyelerinde ki çok yüksek çıkışlı olmayan manyetiklerle bile anca duyumu olabilen unsurların iyice duyulamaz olacağını söylüyorum . Dr.Barlonun çok güzeş bir yazısı vardı gitarpedalda
higian seviyeleri ve bol kompresyon altında elde edilebilecek yegane şey kök sesler ve onların dominant armoniklerince zengin bir ton oalcak dahası değil . aksi takdir de akustik çalgıların, en azından iyisinin neden kötü veya vasat olanına göre daha iyi ses verdiğini anlayamazdık .
Dinamikleri inceleyelim:
Gitari arayan arkadas heavy metal sever birisi
Doguskanlari agactan almayacak.
Hi gainli tonda zengin harmonikler olacagini da soyluyorsunuz?
Yani simdi twin reverb'e girince gitarin harmonikleri duyuluyor, ona gore gitar secip, Peavey 5150'ye girince orada doguskanlarin (kok ses ile gelen harmoniklerin) olmayacagini mi dusunuyorsunuz? Preamp devresini farkli bi sekilde tasarlayip hi gaini bulan Mike Soldano su an su yazilanlari okusa, kahrindan aglar mi, yoksa katila katila guler mi bilemedim.
Ayni agacin farkli yerlerinden kesilen yerleri bile farkli ton verirken (cunku agac homojen degil), heavy metal calmak isteyen birine bu sekilde mi yonlendirmeyi planliyoruz?

öncelikle hiç kimseyi hiç bir yere yönlendirdiğim yok . yazdığınız bir şey vardı ve yanlış olduğunu düüşünüyorum buna istinaden yazdım.

doğuşkanları, üst/alt armonikleri gitardan almayacaksa nereden alacak ? tınıyı oluşturan veya tınıyı zengileştiren diyelim akustik elementler bunlar. aşırı sarımlı manyetiklerle bile duyumları oldukça zorlaşıyor ve iyi bir gitarı tabiri caizse boğabiliyor . o sebeple tonla insan misal strat sap tonları için oldukça az sarımlı singlelar peşinde koşuyor . veya bu sebeple gürültüsüz humbuckerlar varken gerçek singlelar hala bu kadar popüler ve vazgeçilmez. yansıttıkları (gitarın özünde varsa) detaylar sebebiyle . ve evet üst/alt armonikler ve doğuşkanların hani laya basınca lanın farklı frekanslardaki sesleri değil farklı notaların duyulması olayı var ya, ha işte onlar duyulamaz hala gelir diyorum . şimdi nasıl bulurum bilemem ama james brownında bu konuda 90 sonunda bir gitar dergisindeki bir röportajında bahsini geçirdiğini hala hatırlıyorum .

Akustik olarak elektro gitar caliyoruz ve 'La" basmis olalim. Hic manyetik, kablo, preamp, pedal, vs gormeden duydugumuz tonda nasil la'nin harici olusan notalar duyulmuyorsa, isin icine elektronik girdigi zaman, ben de duyulan doguskanlarin lambaya guc pompalayarak yapmasindan dolayi olusacagini savunuyorum. Gitarin agac, akustik acidan gur veya sagir olabilecegi farklar olustursa da, ikinci olarak frekansi degisecektir. Ash govde-maple sap cok cirtlak diye goruldugu gibi.

Konuyu bambaşka bir yere götürdük ama sanıyorum sorun olmaz başlık sahibi içinde . İşte farklı düşündüğümüz şeye tam olarak parmak basmışsınız . elektrogitarın fişsiz tonundada ki Yasuhiko Iwanade bunu“Beauty of the Burst" kitabında esas ton* olarak adlandırmakta , o zenginlik unsurları mevcut . bu sebeple tamamen aynı temel yapıya (ağaç mağaç , hardware filan) sahip olan bir gitar diğerinden fişsiz ton olarak farklı sesler çıkarabilmekte . demek istediğim şey ağaçtan skaladan kaynaklanan tonal fark değil , farklı gitarları fişsiz çaldığınızda kulağınıza gelen sesin kiminde boğuk veya nasıl desem cansızken kiminde nereydese akustik gitar kadar gür ve dolu dolu veya zengin gelmesi hadisesi . gerçi onunda frekanslarla bağı var bir taraftan, üst armonikler yüksek frekanslı olduğundan tiz tarafta barınıyor zira .

Geri