Pedalların düzgün çalışması ve gereken güçler

Hatalı konu kategorisi veya hatalı önek kullanımı
Herkese selamlar , elimde hall of fame reverb pedalı var. Güç gereksinimlerine baktığımda 9v100ma güç gereksinimi olduğu yazıyordu. Ben de gittim araba 9v500 ma lik adaptör aldım ( power supplyım olmadığı için ve gereksinimden fazla mA değeri verilmesinin sorun olmayacağı söyledindiğinden ) bu arada bu elektrik, elektronik chain bunların bir çoğundan anlamam. 9v500 ma ataba adaptörü pedala taktım güç geldi fakat pedalı kapatıp açmak için baya güç uygulamak gerekti yani bildiğiniz topuğumla pedala tekme atınca anca değiştiriyordu. Birşey anlamadım bu işten gittim adaptörü 9v1200ma likle değiştirdim bu sefer sorunsuz çalışıyor gayet rahat on off oluyor. Sizlerden bu konu hakkında bilgi düşüncelerinizi merak ediyorum. Bu tür konulara hakim olmadığım için sebebini anlayabilmiş değilim pedal da adaptör de sağlamdı

Sorununuz bununla mı alakalı bilemiyorum ama adaptör ucunun (+) ve (-) kutuplarına dikkat ettiniz mi? Ayrıca bildiğim kadarıyla adaptör tam regüle olması gerekiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok hayır pedal şuan düzgün çalışıyor. Adaptör değiştirdikten sonra birdaha böyle bir sorun yaşamadım. Nasıl anlatayım sanki ilk adaptör pedalı besleyemeyip düzgün çalışmasını engelliyor gibiydi

Konuyu bilen yok mu sayın forum üyleri
Hall of Fame için uygun adaptörün yapısı şu şekilde belirtilmiş;
  • 9V AC-DC
  • 500 mA
  • Polarity: tip-negative, sleeve-pozitive (Yani adaptör ucunun içi eksi, dışı artı.)
Bu durumda eğer ilk kullandığınız adaptör Ataba AT-509 ise pedalınız için uygun gibi görünüyor. Adaptörün arızalı olma ihtimalinden başka bir şey aklıma gelmiyor. Ancak ben elektronik kısma pek hakim değilim. Yalnızca sizin kullandığınız adaptör ile HoF için uygun adaptör arasında kıyaslama yaptım. Konuya benden daha hakim birileri muhakkak vardır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@kadiraksoy ilginiz için teşekkür ederim, aletin üzerinde adaptör soketinin yanında 9v100ma yazıyor, internette 500 yazıyor mu bakmadım ama üstünde yazan doğru olsa gerek. Pedalın bozuk oldugunu sanmıyorum çünkü bozuk olan alet 1200 lüğü takınca da zor , bozuk çalışırdı

Yalan olmasın ölçmedim, çünkü pedalı dükkana yanımda götürmüştüm orada takıp deneyip aldım orada çalışır konumda görünce (ışığın yanıp pedalı beslediğini ) aldım geldim

Yalan olmasın ölçmedim, çünkü pedalı dükkana yanımda götürmüştüm orada takıp deneyip aldım orada çalışır konumda görünce (ışığın yanıp pedalı beslediğini ) aldım geldim
Oldu bitti artik. Gecmis olsun. Onun yuzunden standarti olan seylere para veriyoruz. Boss tip adaptor diyorsa Boss adaptor almak isin kolayi. Ucuz Ataba da alabilirsiniz ama uzerinde yazan degerleri saglayabiliyor mu?

@kadiraksoy ilginiz için teşekkür ederim, aletin üzerinde adaptör soketinin yanında 9v100ma yazıyor, internette 500 yazıyor mu bakmadım ama üstünde yazan doğru olsa gerek. Pedalın bozuk oldugunu sanmıyorum çünkü bozuk olan alet 1200 lüğü takınca da zor , bozuk çalışırdı
Rica ederim hocam, ancak söylediklerim biraz yanlış anlaşılmış, pedalın çalışma değerlerinden değil de pedal için uygun adaptör değerlerinden bahsetmiştim. Benim baktığım sitede adaptör 500 mA olarak satılıyor ancak daha küçük amper değeri de iş görür. Zaten pedal ihtiyacı olan kadar akım çeker.

Diğer yandan pedalın bozuk olabileceğini de söylemedim, adaptör bozuk olabilir dedim. 👍🏻

@dalyaprak bilgiler için teşekkür ederim , evet haklısınız bu tip konularda kendi ürünü veya muadili alternatiflere bakmakta fayda var. Peki power supply larda olay nasıl işlemektedir. Ilk kez pedallarla bu kadar ilgilenmeye başladım, yavaş yavaş toparlıyorum ve power supply lazım olmaz diye düşünüyordum ama olacak belli. Ps ları inceledim biraz farklı marka ve modelleri her birinin kendine özgü V ve ma değerleri var ama kafama takılan şey şu mesela yine bu HoF örneğinden gidersek , pedalın 9v100ma e ihtiyaç olduğu yazıyor ama benim taktığım 500 ma besleyemedi gibi ( o konu çözümlenemediği için bi ilişki kurmaya çalışyorum açıkçası) ps ın üstündeki 100ma nasıl bezlesin diye düşünüyor insan , biliyorum daha yüksek değerli çıkışları olan ps lar da var ama genel olarak ( kavramsal ve matematiksel değe açısından) bu pedalboardlar nasıl dizilip güç dağılımı nasıl , neye göre yapılıyor ( kafanızı ütülediysem kimse kusura bakmasın en kolay böyle izah edebilirdim sanırım kendimi 😅)

@kadiraksoy ben yanlış okumuşum, kusura bakmayın evet belki de pedal bozuktu , belki soket uyumsuzluğu vardı geçmiş gitmiş artık. Benim şimdi yapmam gereken pedalboard nasıl dizilir onu tam olarak kavramak ( biliyorum youtube da baya video var ingilizce almanca hepsini izledim ama bu matematiksel değerlere değinene rastalamarım daha çok hanı pedal nereye konu önceliği hangisinindir şeklinde anlatılıyor)

@dalyaprak bilgiler için teşekkür ederim , evet haklısınız bu tip konularda kendi ürünü veya muadili alternatiflere bakmakta fayda var. Peki power supply larda olay nasıl işlemektedir. Ilk kez pedallarla bu kadar ilgilenmeye başladım, yavaş yavaş toparlıyorum ve power supply lazım olmaz diye düşünüyordum ama olacak belli. Ps ları inceledim biraz farklı marka ve modelleri her birinin kendine özgü V ve ma değerleri var ama kafama takılan şey şu mesela yine bu HoF örneğinden gidersek , pedalın 9v100ma e ihtiyaç olduğu yazıyor ama benim taktığım 500 ma besleyemedi gibi ( o konu çözümlenemediği için bi ilişki kurmaya çalışyorum açıkçası) ps ın üstündeki 100ma nasıl bezlesin diye düşünüyor insan , biliyorum daha yüksek değerli çıkışları olan ps lar da var ama genel olarak ( kavramsal ve matematiksel değe açısından) bu pedalboardlar nasıl dizilip güç dağılımı nasıl , neye göre yapılıyor ( kafanızı ütülediysem kimse kusura bakmasın en kolay böyle izah edebilirdim sanırım kendimi 😅)
Pedal set dizdiginde ya hepsine birer adaptor takacaksin ya da bu is icin yapilmis coklu adaptorlerden alacaksin. Voodoo Lab ve Strymon bu isi en layigiyla yapan firmalar. Cioks vs daha bir suru muadil mevcut. En gurultusuz calisan bu iki markayi bilirim. Trex vs yanindan gecemiyorlar.

Geri