ibanez mtm2 sustain

mtm2 de floyd rose olmadığı halde kilit sistemi var ve eşiktede floyd eşiği gibi sabit eşik var.fakat bu eşik sustaini etkiler mi arkadaşlar kullanan varsa cevaplasın.

yani gövdenin arka kısmını yay takmak için fazladan oymuyorsun.çünkü yay sistemi yok o köprüde.bunu demek istedim.bir nevi sabit köprü denebilir.

Sustain ne işe yarar arkadaşlar ?

Gitara sahnede, konserde kayıtta falan vurup 20 saniye bekliyor musunuz ?

Yemişim sustaini ton güzel olsun yeter

evet 20 saniye bekleyen arkadaşımız olduğunu sanmıyorum açıkcası.ama bence ritm çalan gitarist için sustain pek fazla önemli değildir.solocu için (tarzdan tarza değişir tabi)gayette önemli bence.kendi adıma konuşayım.vai parçalarını çalarken sustain istiyorum şahsen,gerekli oluyor.tele vurduktan sonra sesin dağılmadan aynı şekilde uzaması kulağa gayet hoş geliyor.kişiden kişiye değişir bu.ben gitarda sustain arıyorum şahsen.ve çok şükür fazlasıyla buluyorum :)

hard_rakI demiş ki:
mtm2 de floyd rose olmadığı halde kilit sistemi var ve eşiktede floyd eşiği gibi sabit eşik var.fakat bu eşik sustaini etkiler mi arkadaşlar kullanan varsa cevaplasın.

Mesaj biraz eski ama yine de fikrimi belirtiyim belki bir faydası olur..

Sustain işi çok fazla parametreye bağlı olduğu için, herhangi bi gitarın sustainiyle ilgili yapacağımız muhabbet ancak göreceli olarak fikir verebilir. Yani teoride sustain'i çok iyi olması gereken bir gitarın sustain'i gayet düşük de olabilir, tam tersi de olabilir :)

Onun için eğer alacağınız gitarla ilgili olarak böyle bir derdiniz varsa bu işin en iyi ve belki de tek çözümü gitarı alıp, ayarlarını yapıp denemektir.. gitarın üstündeki teller, sap ayarı, fretlerin durumu, manyetiğinin yüksekliği, çaldığın ton bunların hepsi sustain'e etki edecek şeyler, iyi veya kötü :)

MTM serisinde olan köprüde ise bence sustain herhangi bir sabit köprü kadar olmasa da floyd roselu gitarlara göre oldukça yüksek olmalı. Bence işin içine köprü girdiği zaman (hard tail tabir ettiğimiz köprülerden ya da string thru olanlardan değilse) sustain'e köprünün etkisi gövdeye bağlantı şekline bağlı oluyor. Bildiğimiz floyd roselarda 2 tane ufak vida ve yaylarla gövdeye bağlanıyor köprü onun için tellerin titreşimi gövdeye sadece o bölgelerden geçiyor, ve saptan tabii ki. MTM serisindeki köprülerde ise bağlantı yeri çok daha büyük, o yüzden sustain göreceli olarak daha yüksek olmalı, bana göre :)

SiLeNoZ demiş ki:
Sustain ne işe yarar arkadaşlar ?

Gitara sahnede, konserde kayıtta falan vurup 20 saniye bekliyor musunuz ?

Yemişim sustaini ton güzel olsun yeter

Evren selam ederim, ben de aslında senin gibi düşünen insanlardanım, hangi gitarımın sustain'i daha fazla bilmiyorum bile aslında. Tonu iyi olmalı tabii ki . Yalnız arada ufak bir şey var, sustain'i düşük olan gitarda tele vurduğun zaman sesi susturan bir şeyler var demektir. Yani sustain'i uzun olan gitara göre tele çarpan daha çok şey var demek oluyor ve bu da çok kısa süreli olmayan notalarda bazı frekansları yiyor, onun için gitarın tonu nispeten daha az tok, daha cılız oluyor. Ben kuru tonlar kullanmayı seviyorum daha temiz ve dolu duyuldukları için ama böyle tonlar sustain'i düşük gitarlarda dediğim sebepten dolayı nispeten hacimsiz sonuç veriyolar :)

DaveMustaine_64 demiş ki:
Evren selam ederim, ben de aslında senin gibi düşünen insanlardanım, hangi gitarımın sustain'i daha fazla bilmiyorum bile aslında. Tonu iyi olmalı tabii ki . Yalnız arada ufak bir şey var, sustain'i düşük olan gitarda tele vurduğun zaman sesi susturan bir şeyler var demektir. Yani sustain'i uzun olan gitara göre tele çarpan daha çok şey var demek oluyor ve bu da çok kısa süreli olmayan notalarda bazı frekansları yiyor, onun için gitarın tonu nispeten daha az tok, daha cılız oluyor. Ben kuru tonlar kullanmayı seviyorum daha temiz ve dolu duyuldukları için ama böyle tonlar sustain'i düşük gitarlarda dediğim sebepten dolayı nispeten hacimsiz sonuç veriyolar :)

Berkay selamlar...

Dediğin tamamen doğru. Bu açıdan düşününce haklısın. Ancak genelde herkesin bu açıdan olaya baktığını sanmıyorum. Gitarın akustik sesi kabaca "fade out" olmuyorsa sorun var. Zort diye kesilen bir ses mutlaka köprüden, saptan ve ya eşikten kaynaklı bir sorun olduğunu gösterir.

Geri