Truss Rod Gevşetilmiyor

Merhabalar, gitarın tellerini değiştirdikten sonra üst 2 telde olan buzzing arttı, amfide bile duyulabilecek hale geldi ve bende sap ayarı yapmaya karar verdim. Sorun şu ki, aralıklı vakitlerle iki üç kez ya döndürebildim ya da ben döndürdüm zannettim ki o sıralar çok yumuşaktı, aynı boyutta farklı alyanla denediğimde (ki sonradan ilk alyanlada aynı problemi yaşadım) truss rodu gevşetemediğimi fark ettım. Çok zorladığımda milimlik dönmeler oluyor ve çıt çıt sesler geliyor, köprüden telleri sonuna kadar kaldırsam bile üst 2 tel, boşta ve ilk 12 perde buzzingi geçmiyor. Sizce truss rodun ağzı yalama olmuş olabilir mi? Şehrimde bildiğim hiç lutiher yok sadece bir müzik marketi var. Bir hasar vermek istemiyorum sizce ne yapmalıyım.
Screenshot_20201126_211123_com.instagram.android.jpg
Screenshot_20201126_212155_com.instagram.android.jpg

Düşük numaralı tel takmış olasınız ki sap dışbükey olmuş zannımca. Gitarı doğru akortlayın ve sap ayarına bakın. Truss rod u saat yönünde çevirirseniz dışbükey olur. Saat yönünün tersinde çevirirseniz iç bükey. Düzden biraz daha iç bükey olması lazım normal bir sapın. Sap ayarını yaparken doğru alyan olduğuna emin olduğunuz bir alyanla çeyrek tur çevirip sapın şekil almasını bekleyin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Düşük numaralı tel takmış olasınız ki sap dışbükey olmuş zannımca. Gitarı doğru akortlayın ve sap ayarına bakın. Truss rod u saat yönünde çevirirseniz dışbükey olur. Saat yönünün tersinde çevirirseniz iç bükey. Düzden biraz daha iç bükey olması lazım normal bir sapın. Sap ayarını yaparken doğru alyan olduğuna emin olduğunuz bir alyanla çeyrek tur çevirip sapın şekil almasını bekleyin
Hayır 09-42 Daddario tel takılıydı uzun zamandır, 09-42 ernie ball taktım. Sanırım iyi anlatamamışım konudan sapıp ayrıntıya girme huyum var :D Zaten dediğiniz şekilde yaptım truss rod bildiğin direniyor ama sap kesinlikle iç bükey değil. En sonuna kadar yükseltilmiş kalın mi ile iç bükey bir sap hala boş vuruşta fretlere sürtebilirse bilemem tabi.

@DepresifLahmacun muhtemelen telleri tek seferde, kopararak çıkarttınız. Diğer türlü sap kolay kolay atmaz. Tek tek gevşetip çıkarmak daha doğru. Tahmin ettiğim üzere sapı öne almanız gerekirken arkaya aldınız. Daha detaylı fotoğraf çekme şansınız var mı? Hem truss rodu gösteren, hem de gitar çaldığınız pozisyonda fretboard'u gösteren? Umarım truss rod yalama yapmamıştır.

tam akortlayıp 1. perdeye basın ve aynı anda son perdeye(gitar 22-24 neyse artık) basın. 12. frette veya perdedeki durumu gözlemleyin. Çok ufak bir boşluk olması gerekiyor fretle tel arasında. Bu işlemi 1. perdeye kapo takıp son perdeye basıp (AYNI TELDE) yapmak daha da kolay tabi. Sizde yüksek ihtimal bunu yapınca 12. frette tel arasında boşluk falan göremeyip telaşe olacaksınız. Bu dışbükey demek. içbükey yapmalısınız. Doğru alyanla tabi. Aynı numaralı farklı marka tellerde bile değiştirince sap kayabilir normaldir. Gevşetip çıkarmak daha mantıklı tabi ömür uzatır.

@DepresifLahmacun muhtemelen telleri tek seferde, kopararak çıkarttınız. Diğer türlü sap kolay kolay atmaz. Tek tek gevşetip çıkarmak daha doğru. Tahmin ettiğim üzere sapı öne almanız gerekirken arkaya aldınız. Daha detaylı fotoğraf çekme şansınız var mı? Hem truss rodu gösteren, hem de gitar çaldığınız pozisyonda fretboard'u gösteren? Umarım truss rod yalama yapmamıştır.
Hayır telleri gevşetip çıkardım, bir ucunu kesip iki parça halinde gitardan ayırdım. Sap atmadı zaten, forum üyelerinin birinden kargoyla aldım muhtemelen yoldur hava değişimidir derken ufakta olsa kaçmıştı üstüne tel değiştirip temizlerken 1 saat civarı boş kaldı sap, artı olarak yeni tellerin cızlama sesini daha net iletmesinide hesaba katınca iyice problem oldu. Öne almam gerekirken arkaya almak konusunda ne dediğinizi anlamadım.

tam akortlayıp 1. perdeye basın ve aynı anda son perdeye(gitar 22-24 neyse artık) basın. 12. frette veya perdedeki durumu gözlemleyin. Çok ufak bir boşluk olması gerekiyor fretle tel arasında. Bu işlemi 1. perdeye kapo takıp son perdeye basıp (AYNI TELDE) yapmak daha da kolay tabi. Sizde yüksek ihtimal bunu yapınca 12. frette tel arasında boşluk falan göremeyip telaşe olacaksınız. Bu dışbükey demek. içbükey yapmalısınız. Doğru alyanla tabi. Aynı numaralı farklı marka tellerde bile değiştirince sap kayabilir normaldir. Gevşetip çıkarmak daha mantıklı tabi ömür uzatır.
Evet bunu uzun zaman öncede yapmıştım 15-17-21. perdelerden vs. deneyip ne değişik kombinasyonlar yaptıysam neredeyse değecek pozisyonda oluyor genel olarak.

Gitarinizi 1 saat tel mukavemeti olmadan birakmasaydiniz keske. Zararin neresinden donseniz kar. Guvendiginiz bir ustaya goturun.
Benim bilmediğim bir şey varsa öğrenmek isterim. Truss rod un dönmediği belirtilmiş. Normalde teller gerginken ayar yapmaya çalışırken, zorlaya zorlaya tuss rodu yalama yapan adamlar biliyorum. Bu nedenle telleri gevşetip ayarladıktan sonra tekrar germenin ne zararı var anlayamadım. Cidden, benim de yanlış bildiğim bir nokta varsa bilmek isterim

Benim bilmediğim bir şey varsa öğrenmek isterim. Truss rod un dönmediği belirtilmiş. Normalde teller gerginken ayar yapmaya çalışırken, zorlaya zorlaya tuss rodu yalama yapan adamlar biliyorum. Bu nedenle telleri gevşetip ayarladıktan sonra tekrar germenin ne zararı var anlayamadım. Cidden, benim de yanlış bildiğim bir nokta varsa bilmek isterim
Normalde gitarin uzerinde tel varken sapin one gelmesini saglayan bir kuvvet var. Telleri sokup 1 saat bekleme ile, truss rodun tersine uyguladigi kuvvet ile sap geriye yaslanmis olmali.

Zira bu uygulamalar sonrasinda takilmis tel, hareket etmis agacin mukavemetiyle eski pozisyonuna donememis. Genel olarak yarim tur cevirme ile sapi daha icbukey konuma getirmek gerekirken;

1. Truss rod en basindan kirik olabilir
2. Eger degilse arkadas yanlislikla disbukey olacak sekilde ayarlamis olabiilir.
3. Truss rod bullet yalama yapmis olabilir ve fotolardan oyle gorunuyor.
4. Truss rod hareketi sirasinca, bulundugu oyukta, bullet ve agac sikismis olabilir.

Bunlarin uzerinden tahmini yorum yaptim. Sonrasi icin daha da gitara olasi zarar vermemek acisindan bir luthiere gitmesi cok daha dogru.

Eger sirf truss rod bullet yalama yaptiysa, o kismin daha genisletilip, baska bir alyan ile kontrolu mumkun olabilir. Eger truss rod kirilmadiysa, en az zahmetle kurtulabilir.

Onceden eksik belirttigim veya yanlis anlasilmalara yol acabilecegim bir husus varsa, duzeltmeyi arzularim.

Gitarinizi 1 saat tel mukavemeti olmadan birakmasaydiniz keske. Zararin neresinden donseniz kar. Guvendiginiz bir ustaya goturun.
Gitar 1 saat boşta bekledi derken daha amatörce ilk temizliğimi yapıp ilk kez kendim tel taktığım için biraz uzun sürdü ama aşırı bir dış bükeylik almadı gitar yine de haklısınız o sıralarda gözüme bir değişiklik takıldı ama çok dikkat etmedim. Bu arada birşeyi yeniden vurgulayayım buzzing zaten aylardır vardı ama teller uzun zamandır üzerinde olduğundan pek güçlü duyulmuyordu, elimin yavaş olmasından biraz daha ayarı kaymıştır muhtemelen neyse yarına kadar bekleyip göreyim olmadı müzik dükkanında şansımı deneyeceğim.

Gitar 1 saat boşta bekledi derken daha amatörce ilk temizliğimi yapıp ilk kez kendim tel taktığım için biraz uzun sürdü ama aşırı bir dış bükeylik almadı gitar yine de haklısınız o sıralarda gözüme bir değişiklik takıldı ama çok dikkat etmedim. Bu arada birşeyi yeniden vurgulayayım buzzing zaten aylardır vardı ama teller uzun zamandır üzerinde olduğundan pek güçlü duyulmuyordu, elimin yavaş olmasından biraz daha ayarı kaymıştır muhtemelen neyse yarına kadar bekleyip göreyim olmadı müzik dükkanında şansımı deneyeceğim.
Dostum burda durum amatörlük değil çok ufak fizik101. Biz bunun üzerinden tahmini yorum yapabiliriz sadece. Ben gitar bakım tamir yapıyorum fakat çok uzaktasın bu yüzden iş çok zor. Umarım götürdüğünde truss rod u kırmışsın veya yuvayı bozmuşsun demezler ve birkaç alyan hareketiyle düzelir..

Hocam,

Elinizde kırmızı Phillips (contact cleaner) yağlı olandan varsa, tam truss rod'un oraya pipetini de kullanarak sıkın. Pislikleri temizlemiş ve yağlamış olacaksınız. Telleri gevşetin, hala takılı olabilir, problem yok... Ve bu yağlı spreyi yaptıktan sonra gitarı dik tutun ki truss rodun oralara girebildiği kadar girsin. Sonra nazikçe alyan ile sağ sol yapmaya çalışın. Olursa hemen ayara gerek yok, bir daha sıkın bu kırmızı spreyden...

Mavi olmaz, o yağsız. Sadece temizler.

WD40 sıkmayın, o da yağlı da, bir yerlere akar, sonra oraları bozar falan... Bizim memlekette bir WD40 hastalığı var, telefonun içine sıkana bile rastladım, halbuki sağlam kimyasal pas sökücü...

Kırmızı kontakt temizleyici:

perfect-contact-cleaner-200-ml-yagli-kon-57ad.jpg

Phillips epeydir yapmıyor bunu ama nedense benim kafamda bu hala Phillipisss...

Neyse,

Bunlar yararlı olmazsa, olay biraz daha karışık olacak. İyi bir gitar ustasına götürünüz gitarınızı...

B

Hocam,

Elinizde kırmızı Phillips (contact cleaner) yağlı olandan varsa, tam truss rod'un oraya pipetini de kullanarak sıkın. Pislikleri temizlemiş ve yağlamış olacaksınız. Telleri gevşetin, hala takılı olabilir, problem yok... Ve bu yağlı spreyi yaptıktan sonra gitarı dik tutun ki truss rodun oralara girebildiği kadar girsin. Sonra nazikçe alyan ile sağ sol yapmaya çalışın. Olursa hemen ayara gerek yok, bir daha sıkın bu kırmızı spreyden...

Mavi olmaz, o yağsız. Sadece temizler.

WD40 sıkmayın, o da yağlı da, bir yerlere akar, sonra oraları bozar falan... Bizim memlekette bir WD40 hastalığı var, telefonun içine sıkana bile rastladım, halbuki sağlam kimyasal pas sökücü...

Kırmızı kontakt temizleyici:

perfect-contact-cleaner-200-ml-yagli-kon-57ad.jpg

Phillips epeydir yapmıyor bunu ama nedense benim kafamda bu hala Phillipisss...

Neyse,

Bunlar yararlı olmazsa, olay biraz daha karışık olacak. İyi bir gitar ustasına götürünüz gitarınızı...

B
Bu dediğiniz üründen hiç görmedim ama wd-40 elimde olması gerek, onu kullansam sadece truss roda alyanın girdiği kısma döksem sorun yaratır mı? Şehrimde iyi bir luthier olduğunu öğrendim telefon numarası veya adres bulamadım ama sorun iyice ciddileşirse daha çok araştırıp soruşturacağım artık, yapacak bir şey yok.

Yukarıda bahsettiğim gibi, WD-40 kesinlikle tavsiye etmem. Ne olur ne olmaz, maskelesiniz (maske bandı ile) yine arasından girecektir; çok ince ürün zira... Hani ciddi bir zarar illa verir demiyorum, ama uygun değil. Ve öngörülmedik bir şey yapar, kaş yaparken göz çıkartmış olmayın.

Bu kontakt temizleyici, internette satışta var hepsiburada falan neyse. Hatta bulunduğunuz yerde elektronik parça, lehim falan satan bir dükkan varsa, onlarda da bulunma şansı çok yüksek. Bence her gitarcıya hem mavisi hem de kırmızısı gerekli. Alın dursun. Internetten alırsanız, 3 5 güne gelir zaten. Hışırdayan potansları, temassızlık yapan açma kapatma switchleri vs. her şeye iyi gelen bir üründür. Genelde mavisini ben daha çok kullanıyorum zira krmızısı potans içinde toz toplatır uzun vadede, yağlayıp çok hızlı dönme sağlasa da ... Başka unsurlar bunlar.

B

Geri