Mesa Boogie Badlander

Mesa Boogie yeni bir amfisini piyasaya surdu. Satisi dusen her amfilerini farkli versiyon ile sunarak satis arttirmaya calismalari tam gaz devam. Misal Mark V sonrasi, ayni amfiyi az degistirip John Petrucci signature olarak cikarmislardi. Badlander ise Rectifier gelenegini surdurmekte.

Dual/Triple Recto, en son surumleri 3 kanal. Ilk kanal Lonestar Clean, 2 ve 3 birbirinin aynisi fakat farkli ayar yapmaniza olanak sagladigi icin 3.kanal daha gainli olmasa da, genel olarak daha fazla gain acilir.

Badlander ise birbirinin ayni iki kanala sahip. Cleanler Lonestar, drivelar Recto ekolu. Hatta preamplarinin ayni oldugunu dusunuyorum. Bir de Recto'nun preampi Soldano SLO'dan araklanma. Cok ufak degisikliklerle piyasaya surulmus. Mike abi suskun ve Randall Smith'e kizgin olsa da araya bu bilgiyi de sikistirayim. Rectodan bi kanal eksik ama IR yukleme secenegi ile kabin tasima derdinden kurtatiyor. Esasen Recto'ta Captor X koysak da ayni is. Mesa yine de Dual/Triple Recto amfileri uretip satmaya devam ediyor. Rock ve metal tarihinin en onemli amfisi muhtemelen.

Fabrika cikisli Recto amfiler 6L6 lambalarla gelir ama Badlander EL34 ile geliyor. Recto boomy diyenler icin bu sekilde kullanimi daha guzel tinlayabilir. Bence de hic fena olmamis. Keza Recto'ya EL34 takabilirsiniz. Recto sahipleri, amfinizi satip bunu alacagim diye dertlenip tasalanmayin.

Su an USA on siparis fiyati 2300 USD + eyalet vergisi. Thomann'da ise 2670 Euro. Ulkemize gelmesi Do-Re elindeki Mesa amfileri buyuk cogunlukla erittiginden seneye gelecegini dusunuyorum. Keza Do-Re, Amerika'da bir magazaya girdiginizden daha fazla cesit me miktarda Mesa getirdigi donemi oldu. Yeni vergiler yuzunden gelisi askiya alinir mi yoksa distributorluk anlasmalari sebebiyle, belirli bir miktar getirecek mi mechul. Eger ki gelirse tahmini fiyat 3000 Euro civari olur diyerekten daha da uzatmiyorum.

Bu amfide en sevdigim yon, Recto gibi potansla on paneli doldurmamislar. Kullanim ara yuzu gayet basite indirgenmis. Her kanalin ayari ayni sirada. Bu nerdeydi diye aranmaktansa, hop elinizin altina gelmis vaziyette.

Mesa Boogie official videosunu izlesem, rezalet amfi yapmislar derdim. Onun icin Ola'nin paylastigi (sponsorlu) inceleme gayet guzel tinliyor. Asagida paylasiyorum.

Saglicakla kalin,

Son düzenleme:
abi bir de Ola’nin tum videolarinda neredeyse her amfi ayni duyuluyor, acayip bir harshlik soz konusu. mesela su son “in the room” serisi o yuzden hosuma gitti, oda mikrofonlari falan da koyuyor aletlerin odada nasil tinladigini kestirebiliyoruz uc asagi bes yukari.
Aynen. Amfi alacak olsam kesinlikle onu referans almazdım. Ola kutu kola ile bile aynı soundu çıkarıyor. Ayrıca Djent djent te bir yere kadar.

Rectodan bi kanal eksik ama IR yukleme secenegi ile kabin tasima derdinden kurtatiyor. Esasen Recto'ta Captor X koysak da ayni is.

Teknik olarak aynı iş olmayabilir. IR kullanımı sırasında devreye AD/DA convertor kalitesi giriyor. Aynı IR her alette aynı duyulmaz. Sizin analog sinyalinizin nasıl ve ne kalitede çevrileceğine Convertor kalitesi karar verir. Bu arada two notes ile aynı convertor’u kullanıyorsa belki sonuçlar yakın çıkabilir.

Burdan (konu dışı) çıkarılacak ders: IR yükleyebildiğiniz cihazlardan / pedallardan alacağınız sonuç aynı kalitede değildir. Aynı “impulse response”u kullansanız bile sonuç farklı çıkabilir...

Teknik olarak aynı iş olmayabilir. IR kullanımı sırasında devreye AD/DA convertor kalitesi giriyor. Aynı IR her alette aynı duyulmaz. Sizin analog sinyalinizin nasıl ve ne kalitede çevrileceğine Convertor kalitesi karar verir. Bu arada two notes ile aynı convertor’u kullanıyorsa belki sonuçlar yakın çıkabilir.

Burdan (konu dışı) çıkarılacak ders: IR yükleyebildiğiniz cihazlardan / pedallardan alacağınız sonuç aynı kalitede değildir. Aynı “impulse response”u kullansanız bile sonuç farklı çıkabilir...
Mesa Boogie, IR icin teknolojiyi Two Notes'dan almakta. Kontrollu deney yapabilen olursa, farki duymayi cok isterim.

MesaBadlander-Back.jpg

Şaka maka değil arkasında USB girişi var...

:O

Eski kafalıyım sanırım.

B

Geri