Sapın ayara ihtiyacı olduğu nasıl anlaşılır

Arkadaşlar elektro gitar aldım ilk defa ve ayara ihtiyacı var mı nasıl anlarım yardım eder misiniz 4. Perde 3. Teli tıngırdatınca cızırtı geliyor mesela ve tel yüksekliği gitarın sapına doğru alçalıyor fotoğraflarını aşağıya koyuyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fotoğraflar

Dosyalar

• 20201127_141303.jpg
    20201127_141303.jpg
    330.1 KB · Gösterim: 731
  • 20201127_141246.jpg
    20201127_141246.jpg
    326.7 KB · Gösterim: 729
Gitarı kucağında çalma pozisyonunda tut.
Sol elinle birinci perde en üst teli bas.
Sağ elinle de 22 veya 24 en son fret'e bas yine kalın telde.
Sağ eli tercihen serçe parmağınla bas böylece elini açınca baş parmağın 12 fret civarına ulaşması lazım çok ufak elli değilsen.
1 ve 24 basılı iken tel sapa boydan boya değiyor gibi görünür ama 12 civarı bastırırsan çok hafif tık tık eder yani 0.1 mm filan yer vardır aslında.
Elin uzanmıyorsa 1 ve 20 civarı yani fretboard'un sapa tam girmiş olduğu bölgede de yapabilirsin.
Aynısını en alt telde de yap. Anlattığım gibiyse sap iyidir.
İki uç basılıyken tel hala orta kısımda saptan ızaksa veya mıh gibi yapıştıysa sapın ayarsızdır.

Youtube'a guitar neck adjustment ya da truss rod adjustment yaz bolca kaynak bulursun.
Fakat ondan önce tel yüksekliği ayarı ve köprü ayarı gibi konulara bak, çözümün %95 ihtimal onlarla ilgili.

Gitarı kucağında çalma pozisyonunda tut.
Sol elinle birinci perde en üst teli bas.
Sağ elinle de 22 veya 24 en son fret'e bas yine kalın telde.
Sağ eli tercihen serçe parmağınla bas böylece elini açınca baş parmağın 12 fret civarına ulaşması lazım çok ufak elli değilsen.
1 ve 24 basılı iken tel sapa boydan boya değiyor gibi görünür ama 12 civarı bastırırsan çok hafif tık tık eder yani 0.1 mm filan yer vardır aslında.
Elin uzanmıyorsa 1 ve 20 civarı yani fretboard'un sapa tam girmiş olduğu bölgede de yapabilirsin.
Aynısını en alt telde de yap. Anlattığım gibiyse sap iyidir.
İki uç basılıyken tel hala orta kısımda saptan ızaksa veya mıh gibi yapıştıysa sapın ayarsızdır.

Youtube'a guitar neck adjustment ya da truss rod adjustment yaz bolca kaynak bulursun.
Fakat ondan önce tel yüksekliği ayarı ve köprü ayarı gibi konulara bak, çözümün %95 ihtimal onlarla ilgili.
Dediğinizi yaptım tellere yapışık gibi ve herhangi bir teli herhangi bir perdede klavyeye değecek kadar basıp çalsam hafif cızırdıyor ne yapmam gerek?

Truss rod alyanı varsa elinizde gitarin saat yönünün tersine doğru ceyrek tur cevirip 5 dakika bekleyin. Tekrar akortlayin ve sap ayarina bakın. vida sıkar gibi çevirmeyin SAKIN kırarsınız. Çeyrek tur yeterli. Bunu laf olsun diye söylemiyorum vallahi çeyrek tur yeter. Kontrol edin arkadaşın dediği şekilde ve dedigi 0.1mm olayi yoksa tekrar yapin. Yapisik veya cok uzak olmamali

Gitarın sapı bana pek iyi gözükmedi. Sap ayarından ziyade, pickguard ile kıyaslayınca gövdeye birleşim açısı sıkıntılı gibi duruyor. Zaten teller baya yüksek. Fretler de ilginç, özellikle 12. perde sonrası hiç yok gibi ve fret üstleri dümdüz gözüküyor. Alttaki fotoğraftaki gibi bir foto atarsan daha iyi tahmin yürütebiliriz sapla ilgili. Ek olarak kalın mi teli burguya yanlış sarılmış, diğer tellerde de bu durum olabilir. O kısmı da atarsan bi bakalım.

Dosyalar

• neck.jpg
    neck.jpg
    52.1 KB · Gösterim: 800
Gitarın sapı bana pek iyi gözükmedi. Sap ayarından ziyade, pickguard ile kıyaslayınca gövdeye birleşim açısı sıkıntılı gibi duruyor. Zaten teller baya yüksek. Fretler de ilginç, özellikle 12. perde sonrası hiç yok gibi ve fret üstleri dümdüz gözüküyor. Alttaki fotoğraftaki gibi bir foto atarsan daha iyi tahmin yürütebiliriz sapla ilgili. Ek olarak kalın mi teli burguya yanlış sarılmış, diğer tellerde de bu durum olabilir. O kısmı da atarsan bi bakalım.
fotoğraflara bakmamışım.. sap cok ic bukey yada sap duz birlesmemis gövdeyle haklısınız. Saddle lar da aşırı yuksek gibi. Ve sanirim hepsi asker gibi durmuşlar ahahdhsj

Videosunu atıyorum

Dosyalar

• 20201127_191600.mp4
    70.4 MB
@yagizsahan kardeşim şuradaki fotodaki açıdan çekip bir fotoğraf at, video tepeden olmuş, sap ayarı hakkında kesin bir çıkarım yapabilmek imkansız o videodan.

Üstte attığım foto benzeri bir foto lazım, mümkünse köprünün hizasından sapı dümdüz görecek şekilde. Bir de sapın gövde birleşim yerini yandan ve arkadan çekip atarsan güzel olur.

Yukarıda solitude71 zaten detaylı bir şekilde anlatmış.

Yapışık ile yapışık gibi farklı anlamlara geliyor bir kere. Bu şekilde bir tanımlamayla size yardımcı olamaz kimse. Bu tarz ayarlar milimetreden daha hassas bir şekilde yapılıyor. Sap ayarı değişince entonasyonu da değişir gitarın, köprü yükseklik ayarıyla birlikte yapmak gerekiyor zaten. Bu ayarlar öyle hiçbir fikriniz yokken internetten 5 dakikada bakıp öğrenebileceğiniz şeyler değil. Daha yeni gitar almışsınız, nasıl işlediği konusunda bir fikriniz yok. İnternetten birinin yönlendirmesiyle bunu düzgün bir şekilde yapamazsınız çünkü gözle ve ölçümle yapılıyor bu iş. Burada herkes iyi niyetle anlatıyor elbette fakat bir luthier'e götürmenizi tavsiye ederim gitarı. Çünkü sistemin nasıl işlediğine dair hiçbir bilginizin olmadığı bir konu. Henüz çok çok yeni olduğunuz bir konuyu hemen anlayıp yapabilmeniz pek mümkün değil bence.

Son düzenleme:
Üstte attığım foto benzeri bir foto lazım, mümkünse köprünün hizasından sapı dümdüz görecek şekilde. Bir de sapın gövde birleşim yerini yandan ve arkadan çekip atarsan güzel olur.
Telefonumun kamerası bozuk olduğundan ss almak zorunda kaldım umarım işinize yarar ve tel yüksekliğini nasıl ayarlayacağım çok yüksek

Dosyalar

• 20201127_203907.jpg
    20201127_203907.jpg
    207.5 KB · Gösterim: 760
Yukarıda @Eldrun'un dediği gibi artık ben de bir luthier'e götürmeni tavsiye ediyorum çünkü yanlış anlama daha istediğimiz fotolar bile gelmiyor ki bir de ayar yapılacak. Yani bu foto açılarından sapın durumunu anlamak imkansız. Ayrıca teller bu kadar yüksekken bir cızırdıyorsa alçaltınca hiç çalınmaz, gitarın komple bir bakıma girmesi lazım.

Zaten mesela 9-42'den 10-46 ya geçince sap hafif öne eğilecektir, teller perdeden yüksek ol0duğu için rahat çalınmaz. Sap 10-46'ya göre ayarlıysa ve 9-42'ye geçerseniz de teller perdeye değecek bızlayacak. Sapı gevşetmeniz ya da köprüyü/saddleları yükseltmeniz gerekecek

Sizce benimkinin sap ayarı nasıl?Bana biraz sıkıntılı gibi geldi.(Gitar 21.10.21 tarihinde doremusic den tarafıma ulaştı ve okuduğumda göre internetten alındımı sap,entanasyon gibi ayarları yapmıyorlarmış)En üst telde ilk ve son perdeye bastığımda sıkıntı yok boşluk kalıyor fakat en alt telde çok fazla cızırtama var ve tel çok az deyiyor.Fotoğraf iyi değilse nasıl çekmem gerektiğini söyleyin birdaha çekerim.

Sizce benimkinin sap ayarı nasıl?Bana biraz sıkıntılı gibi geldi.(Gitar 21.10.21 tarihinde doremusic den tarafıma ulaştı ve okuduğumda göre internetten alındımı sap,entanasyon gibi ayarları yapmıyorlarmış)En üst telde ilk ve son perdeye bastığımda sıkıntı yok boşluk kalıyor fakat en alt telde çok fazla cızırtama var ve tel çok az deyiyor.Fotoğraf iyi değilse nasıl çekmem gerektiğini söyleyin birdaha çekerim.

Dosyalar

• IMG_20211024_221615.jpg
    11.7 MB · Gösterim: 94
teller biraz fazla yakın gibi duruyor sanki, ondan da olabilir. Aynı açıda biraz daha aşağıdan bir foto çekebilirsen biraz daha yardımcı olur sap ayarını anlamak için. 24. perdenin bitişi ve üst eşiğin üst noktası tek noktada birleşecek gibi olmalı hatta.
bak bu dümdüz bir sap mesela:

Geri