Tab zaralı mı?

Tab bir araçtır ... kötü değildir, faydasız değildir, zararlı değildir .... ama olduğundan fazla anlam ve önem de yüklenmemelidir. Nota konusu ise tartışılmaz bile. Ha ben bilmiyorum, öğrenme ihtiyacı duymuyorum dersin ok tercihtir. Tab'ı tek geçerim diyen ve nota ve ilgili konuları öğrenmeye gerek yok diyenleri kağıt kalem olmadan bir odaya girip hadi jam yapalım diyen bir kaç müzisyenle çalmaya davet ediyorum. Ne diyeceksiniz adamlara, abi sen 9-12-15 numaraları söyle oradan yürüyelim mi? Ha çaldığını beğenirsin unutmamak için bu şekilde not alırsın o ayrı. Bu kadar derby gerilimi dozunda adrenaline gerek yok bence :)

bilsemki tartışdığım herkes nota okuabiliyor üzülmüyücem aslında . nota okumakla , teori ve armoni bilmeyi birbirine denk tutan insanlarla şu konuları tartışıyorum . herkes bildiğini yapsın arkadaşlar şu saatten sonra şu videodaki elemanı da kale almayın lütfen yaptığı vieoda da meymenet yok gülüp geçilecek bilgisi olmayan adamları etkileyecek birr video 2 51 çal tamam çalayım ne çalayım hayatında majör den minör baka bir zıkkım görmemiş 2 5 1 çal diyo

Arkadaşlar sizce hem gam bilmek nota okuyamamak ama bilmek ama buna rağmen tab bakmak kötü, zaralı mıdır?
ilk beş yıl evet. ilk zamanlar kulağın enstrumanın arasındaki herşeyi çıkart.video tab vs. kulağın çalışmazsa gerisi yalan.audio kayıt aç kulaktan tüm sesleri bulana kadar isterse 500 defa geri al tekrar dene. başka türlü gerçek müzisyen olunmaz.duyduğunu çalabilmen gerek okuduğunu gördüğünü değil 😁

Tab bizim için pratik bir yol, neden zararlı olsun. Songster veya guitar pro'da nota ölçüleriyle beraber okunmasında sorun yok ve bana göre en pratik ve en kolay yol. Lakin nota değersiz ölçüsüz sadece fret numaralarını gördüğümüz şeklinde ise belki bu müzik teorisinden bizi uzaklaştırabilir. 8'lik 16'lık nota nedir. ölçü nedir bunları bilmeden tamamen kulaktan, sadece sayıları görüp çalmak bizim sonraki aşamalara geçmemizi engelleyebilir. Özellike kompleks şarkıları farkında olmadan yanlış çalmamıza sebep olabilir. Çünkü diğer konularda olduğu gibi kulak konusunda da kimse mükemmel değildir.

Son düzenleme:
Dietrich Buxtehude de bakayim 'isimi tabla hallediyorum' diye bakalim sana alman ekolunun hangi secmece kufurlerini ediyordu 😀
Arkadasim bak, 'bence' diyerek basladigin bir metinde geneli ilgilendiren bir konu icin fikir belirtemezsin. Bak yukarida @Fenderstrat4 arkadasimiz guzel bir dille gayet anlasilir sekilde 'neden nota?' Sorusunun cevabini vermis.
Ha sen bu yazinin uzerine cikip ' hic gerekli degil!' Ve uzerine birde 'orkestrayla calmana engel degil' diye laf edersen boyundan buyuk laf etmis olursun.
Herkes nota biliyor diye Paganini calmak zorunda degil, veya Buxtehude eserlerini gitara uyarlamak zorunda da degil. Ki her donem oldugu gibi barok donem muzigide hakkiyla icra etmek isteniyorsa ayrica uzmanlasilmasi gereken bir konu. Yani besteci-eser-icraci yaristirmasi bu konuda cok sacma olur.
Ustam peki kulak çtan çıkarmaya ne dersiniz

Neyi? Derim. Yani neyi kulaktan çıkarmak? Mesela Duman "Ah" mi yoksa "Concierto de Aranjuez" mi?
Ustam demişsin teveccüh etmissin teşekkür ederim ama henüz usta olamadık. Umarım bir gün o da olur.
Mesela ben kulaktan tüm kısımını olmasada bağzı ksımını çıkartabilirim bazı şarkıların mesela bethoven eins
Neyi? Derim. Yani neyi kulaktan çıkarmak? Mesela Duman "Ah" mi yoksa "Concierto de Aranjuez" mi?
Ustam demişsin teveccüh etmissin teşekkür ederim ama henüz usta olamadık. Umarım bir gün o da olur.
Bethoven fur elise bağzı kısımları , İzzy stradlin Lot to learn, Europe final countdown piyano introsu , Deff Lepard Pour Sugar on me ara riffi
Gülpembe İntro ve akorları, Kurban yine

Tab Zaralı mıdır ?
Sanmıyorum. Zara, Sivas ilinin bir ilçesi imiş. Zaralı değildir bence. Bizim tablar olsa olsa Kadıköylü filandır.
Tab zararlı mıdır ? Olabilir. Çok yenirse gaz yapabilir.

Mesela ben kulaktan tüm kısımını olmasada bağzı ksımını çıkartabilirim bazı şarkıların mesela bethoven eins

Bethoven fur elise bağzı kısımları , İzzy stradlin Lot to learn, Europe final countdown piyano introsu , Deff Lepard Pour Sugar on me ara riffi
Gülpembe İntro ve akorları, Kurban yine
Hangi kulaktan? Mesela bı hocam vardı benim, sol kulağı absoluttu. Ama sağ kulaktan çıkmıyordu. Kulak önemli.

Geri