Scalloped perde

uzunca zaman scalloped neck kullandım,hatta epey bütünleşti benle..yaptıracaklara önerim 12. perdeden sonrasını veya son 4-5 perdeyi yaptırınız,diğer perdelerde akor falanda bastığımız için kullanışlı olmuyor,eğer malmsteencilik oynamıcaksanız..:)

Arkadaşlar benim de bir sorum olacak, ucuz bir gitar üzerinde vintege görünüme kavuşturma çabaları içerisindeyim. Yani çalmaktan çok bakmalık bir gitar olacak gibi. Maple tuşeyi scalloped yapmayı bende düşünüyordum. Değişik bir tecrübe olur bana da. Ama şu inlay olayı kafama takılıyor. Dot inlaylerde şekil bozulması olmuyormu? Birkaç gitara rasladım şu alabone inlaylerden vardı ve işlemden sonra gerçekten çok kötü görünüyordu. Aklımda soru işaretleri oluştu bu konuda. Acaba düşermi diye bile düşünüyorum inlayler için. Ama sanırım mantıken dot inlay biraz elips inlay olacak:)

Sanırım kimseden bir cevap gelmediğine göre bu konuda tecrübeli kimse yok:) Artık heralde ben kendi başıma tecrübe edip buraya yazmak durumunda kalacağım^^

Apostt demiş ki:
Arkadaşlar benim de bir sorum olacak, ucuz bir gitar üzerinde vintege görünüme kavuşturma çabaları içerisindeyim. Yani çalmaktan çok bakmalık bir gitar olacak gibi. Maple tuşeyi scalloped yapmayı bende düşünüyordum. Değişik bir tecrübe olur bana da. Ama şu inlay olayı kafama takılıyor. Dot inlaylerde şekil bozulması olmuyormu? Birkaç gitara rasladım şu alabone inlaylerden vardı ve işlemden sonra gerçekten çok kötü görünüyordu. Aklımda soru işaretleri oluştu bu konuda. Acaba düşermi diye bile düşünüyorum inlayler için. Ama sanırım mantıken dot inlay biraz elips inlay olacak:)

Her hangi bir elips olma durumu söz konusu değil. Bilemiyorum belkide oyuğun derinliği ve işçilik ilede alakalı olabilir ama ben rastlamadım. Benim gitardada dot inlay vardı resimde görüldüğü gibi, her hangi bir sorun olmadı.

Scalloped olayı çok abartılırsa dot inlayın yerinden çıkma durumu söz konusu evet. Çok derinlere gidilirse. Tekrar yapıştırılabilir tabi.

Klavyeniz maple, yani üzerinde cila var. Scalloped olayından sonra cila işlemi için ne düşünüyorsunuz? Ve scalloped olayını tüm kalvyedemi yoksa bazı bölgelerdemi yapacaksınız.

Derin oyuklar ve bilhassa orta perdelerdeki derin oyuklar klavyenin mukavemetini azaltacaktır. Bunun doğuracağı sonuçlarıda zaten tahmin edebiliriz.. Ama zaten sadece görüntü amaçlı olacak diyorsanız sorun yok =)

yutup123458 demiş ki:
Apostt demiş ki:

Her hangi bir elips olma durumu söz konusu değil. Bilemiyorum belkide oyuğun derinliği ve işçilik ilede alakalı olabilir ama ben rastlamadım. Benim gitardada dot inlay vardı resimde görüldüğü gibi, her hangi bir sorun olmadı.

Scalloped olayı çok abartılırsa dot inlayın yerinden çıkma durumu söz konusu evet. Çok derinlere gidilirse. Tekrar yapıştırılabilir tabi.

Klavyeniz maple, yani üzerinde cila var. Scalloped olayından sonra cila işlemi için ne düşünüyorsunuz? Ve scalloped olayını tüm kalvyedemi yoksa bazı bölgelerdemi yapacaksınız.

Derin oyuklar ve bilhassa orta perdelerdeki derin oyuklar klavyenin mukavemetini azaltacaktır. Bunun doğuracağı sonuçlarıda zaten tahmin edebiliriz.. Ama zaten sadece görüntü amaçlı olacak diyorsanız sorun yok =)

Evet, öncelikle cevabın için teşekkürler. Cila olayı da dediğin gibi olmalı tabii, fretleri güzel bir şekilde kapatırsam sorun olmaz. Ben tüm perdeleri yapmayı düşünüyorum ama tabi biraz da gücüme kuvvetime bakıyor:D Belki o işe kalkışamam. Ama üst perdelere belki hiç dokunmam, çünkü oraları scollaped yapsam bile çok hafif yapacaktım. Asıl alt perdelerde tam olarak yapmayı düşünüyorum. Umarım inlayler fail olmaz onca işlemden sonra dediğiniz gibi:)

Sorun değil, düşse bile tekrar yapıştırılır. Eğlencesine olduğu için çok profesyonel bir yapıştırma olmasınada gerek yok zaten =)

Yalnız dikkatsizce yapılan derin oyuklar telafisiz hasarlara yol açabilir. Benzer bir konuda amatörcede olsa anlatmaya çalışmıştım, burayada alıntı yapayım;

yutup123458 demiş ki:
..Şimdi 40-50cm uzunluğunda bir tahta parçası düşünün. İki ucundan tutarak 'U' şekli vermeye çalışıyorsunuz diyelim. Tabiki tam 'U' olmaz ama, iç bükey bir hale getirmeye çalışıyorsunuz diyelim (gitar tellerinin sapa yaptığı baskı zaten aynen budur). Tahta (sap+klayve) size direnecektir.

Ama siz bu tahtanın orta kısımlarına doğru olan yerleri oydunuz diyelim. Zaten iç bükey olma durumundaki en büyük baskı bu kısımlarda oluşur sapta ve iç bükey olma durumuna daha çabuk geçer. Çünkü sizin uyguladığınız kuvvete karşı gelme gücü zayıflamıştır. Ağaç miktarı ve gücü azalmıştır...

İşte bu olayın yaşanmaması için 1-12 arasına dokunmanızı çokda fazla önermem, he illa yapacağım dersenizde dikkatli olun ve çok derine inmeyin derim.

Tabi bunlar benim düşüncem, kaale alıp almamak sizin takdirinizde. Gitar sizin, ne istiyorsanız yapın =)

Sevgili forum uyeleri. Şuan alim satim da scalloped klavyeli bi fender var. Şimdi bu scalloped klavyelerin fretleri eridi, calinamaz duruma geldi. Fretleri sokmek bi dert, radius u ayarlamak bi dert hele hele fretleri çakmak tam bi muamma. ggle ytbe de de yok. Varmi bilgisi olan. Scalloped klavyede fret degisimi, radius vs vs gibi islemler yapilir mi

Sevgili forum uyeleri. Şuan alim satim da scalloped klavyeli bi fender var. Şimdi bu scalloped klavyelerin fretleri eridi, calinamaz duruma geldi. Fretleri sokmek bi dert, radius u ayarlamak bi dert hele hele fretleri çakmak tam bi muamma. ggle ytbe de de yok. Varmi bilgisi olan. Scalloped klavyede fret degisimi, radius vs vs gibi islemler yapilir mi

Hayır değil. Aynı işlem yapılır, çok sorun çıkmaz. Radius'u filan ayarlamada neden bir problem olsun? Zaten ayarlı durumda ve neden radiusunu ayarlayacaksın tam olarak? Varsayalım 12" geçmek istiyorsun, uygun zımpara kullanırsın, klavye zımparanın değdiği yer 12" olur. Oyuk kısımlar aynen kalır, onlar zaten oyuk.

Kendi gitarimdan ornek vereyim. Gitarimin klavyesine nişan alir gibi baktigimda ; ince mi telinin oldugu yer cukur, kalin mi telinin oldugu yer duz kaliyor. Alyan la sap ayari yaptigimda (saat yonunde) bu kez; ince mi telinin oldugu yer duz, kalin mi telinin oldugu yer kavisli oluyor. Bunun tek çozumu var oda fretleri sokup klavyeye zimpara atip radius u tekrardan ayarlamak.. Şimdi bu islem, scalloped klavyeye nasil uygulanir?

Hayır değil. Aynı işlem yapılır, çok sorun çıkmaz. Radius'u filan ayarlamada neden bir problem olsun? Zaten ayarlı durumda ve neden radiusunu ayarlayacaksın tam olarak? Varsayalım 12" geçmek istiyorsun, uygun zımpara kullanırsın, klavye zımparanın değdiği yer 12" olur. Oyuk kısımlar aynen kalır, onlar zaten oyuk.

Geri