ÖNEMLİ Sap gövde birleşimi

Beyler gitarın sapı ile gövde birleşim kısmı bana biraz garip geldi tam oturmamış ya da yanlış oturtulmuş gibi sizce ne yapmalı?

Dosyalar

• Capture+_2020-12-04-21-29-38.jpg
    Capture+_2020-12-04-21-29-38.jpg
    102 KB · Gösterim: 226
  • Capture+_2020-12-04-21-29-25.jpg
    Capture+_2020-12-04-21-29-25.jpg
    158.6 KB · Gösterim: 203
Fotoğraflarda bir terslik görünmüyor. Genelde sap cebinin bitiş hattı sapa bu şekilde uygulanıyor. Özellikle bazı butik üretimlerde sanki "neck-thru" imiş gibi form verenler oluyor fakat seri üretim için ekstra uğraştırıcı ve maliyetli bir proses olacağı için muhtemelen onun yerine hata kaldırma payı daha yüksek olan bu şekli tercih ediyorlar.

Hatadan kastım ne kadar cnc'den çıkıyor da olsa, işin içinde insan faktörü her daim bulunduğundan, yapım aşamasında ufak tefek farklılıklar olur. Eğer bu tarz noktalar limitte tasarlanırsa yapım aşamasında çalışanlardan birinin biraz zımpara ile biraz fazla dalması sapı çöpe çıkarır örneğin. Bu bağlamda şikayetinizi doğru anladıysam, sahip olduğunuz gitarın sizin beklediğiniz şekilde üretilmesi için x firması hem gitar başına harcadığı zamanı bir miktar arttıracak, hem de belirli oranda fire vereceğinden maliyeti iki birim artacak, bu da fiyatına yansıyacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fotoğraflarda bir terslik görünmüyor. Genelde sap cebinin bitiş hattı sapa bu şekilde uygulanıyor. Özellikle bazı butik üretimlerde sanki "neck-thru" imiş gibi form verenler oluyor fakat seri üretim için ekstra uğraştırıcı ve maliyetli bir proses olacağı için muhtemelen onun yerine hata kaldırma payı daha yüksek olan bu şekli tercih ediyorlar.

Hatadan kastım ne kadar cnc'den çıkıyor da olsa, işin içinde insan faktörü her daim bulunduğundan, yapım aşamasında ufak tefek farklılıklar olur. Eğer bu tarz noktalar limitte tasarlanırsa yapım aşamasında çalışanlardan birinin biraz zımpara ile biraz fazla dalması sapı çöpe çıkarır örneğin. Bu bağlamda şikayetinizi doğru anladıysam, sahip olduğunuz gitarın sizin beklediğiniz şekilde üretilmesi için x firması hem gitar başına harcadığı zamanı bir miktar arttıracak, hem de belirli oranda fire vereceğinden maliyeti iki birim artacak, bu da fiyatına yansıyacaktır.
İlk postlarımın birinde öyle bir yorum gelmişti bende incelediğimde garip geldi sanki biraz daha içeri hareket ettirmemiz lazımmış gibi gitarın telleri baya yüksek olmasına rağmen cızırdama vardı ayrıca 1. Perdenin tel yüksekliğiyle 22. Perdenin tel yüksekliği arasında dağlar var normal mi bu? Sapa doğru telin alçalması

Sapı içeri hareket ettirmek demek tel boyunu kısaltmak demek. Fretler arasındaki mesafeleri değiştirmediğin sürece entonasyonu bozmak dışında bir işe yaramaz.

"Luthiere götür demezseniz sevinirim." demişsiniz fakat şuan konuştuğumuz konu gitarın 4-5 farklı dinamiğini aynı anda kapsıyor. Buradan yazarak çizerek anlatmam ne kadar zor olsa da, İstanbul içindeyseniz birgün çay, kahve içmeye, tercihen gitarınız olmadan, beklerim, yüzyüze olunca 15 dakika içinde gitarın bütün dinamiklerini özetleyebilirim.

Ortaya konuşacak olursam gitarınızın üst eşiği, sap ayarı ve buna bağlı olarak köprü/saddle yüksekliği, bunlarla bağlantılı olarak da manyetik yüksekliği ve sonuç olarak entonasyonu düzgün olmayabilir.

Sorunuzun cevabına gelecek olursak, 1 perdede teller perdeye ne kadar yakın o kadar iyi bizim için. Telin titreşimini gözünüzün önüne getirin, genliği orta noktası olup, en az titreştiği yer mesnet noktalarının çevresi olur. Haliyle salınım az olacağından mesnet noktalarına (üst eşik önemli burada bizim için) yakın yerlerde tellerin fretlere yakın olması (1. perdeye çarpmayacak kadar) zararsız olacaktır. Son perdelere doğru geldikçe bir miktar yükselme normal olmakla birlikte, her gitarın limitleri farklı olduğundan standart bir ölçü vermek mümkün değil maalesef.

İdeal şartlarda, düzgün ayarlanmış bir gitarda 1. perde ile tel arasındaki boşluk 0.3-0.4mm civarı, 12. perdede 1-1.2mm civarı, 22. perde civarlarında 1.5-1.8mm arası dolanır.

Naçizane tavsiyem ise herşeyden önce manyetik yüksekliğine bakmanız yönünde olacak. Manyetiklerin çekim kuvveti gözardı edilir genelde ama hem entonasyonu hem telin salınımını ciddi şekilde etkileyen mıknatıslar aslında. Fazla yakın ayarlanmış manyetik hem cızlamaya sebep olur hem de entonasyonu kaydırır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Neden luthiere götürmekten çekiniyorsunuz? Gitarınızı satacaktınız ve sahibinden/letgo gibi platformları da istemiyorsunuz. Çok nadir ve aranan bir nesne olsa gerek.
Letgo ya da sahibinden istemedim değil oralara ilan zaten verdim. Sıkıntı o sitelerde çok gereksiz insanın mesaj yazıyor oluşu. Sadece 2. El alabilecek dükkan var mı diye sordum

Çünkü luthierler gereksiz inanılmaz pahalı ve ön yargım var. Altı üstü sap entonasyon ayarı 200 lira nedir? Ön yargım olması gayet normal
Siz yapın o zaman, ben de gitmiyorum çok kazık oldukları için. Kendim tam yapamasam da, yapmışım gibi davranıyorum. Çok haklısınız.

Edit: Ön yargı konusunda size pek katılmıyorum. Yenmek gerekli, belki hataya burada başlıyor olabiliriz.

Son düzenleme:
Çünkü luthierler gereksiz inanılmaz pahalı ve ön yargım var. Altı üstü sap entonasyon ayarı 200 lira nedir? Ön yargım olması gayet normal
Yağmurlu bir gecede pencere çatırtı diye patlayıp camlar yere saçılınca fırtına varken camcı çağır eve saat 23:00 gibi, ya da sabah 5'te su borusu delinip mutfak göle dönünce tesisatçıyı uyanır uyanmaz eve getirt o zaman 200 ne kadar relatif olarak az paraymış diyor insan :)

Ne yaptığını biliyorsan ve kendi gitarınsa elbet hızlıca yaparsın ama bu işin hakkı sap ayarını ufak ayarlarla ve ayarın oturmasını bekleterek bir kaç saate yayarak yapmaktır. Ayrıca luthier gibi tecrübesini ve bilgisini satan yani tüccar değil zanaatkar olan insanlar için ücret konusunda atıp tutmaya da karşıyım. Pahalıysa ben o parayı vermek istemiyorum der geçersin, piyasanın aşırı üstünde pahalıysa da biraz kazıkçı dersin de biz kimiz ki insanların emeğine bilgisine fiyat biçiyoruz ve "değer" ya da "değmez" diyoruz. Doktora gidince, aşağı mahallede 100 liraymış sen de niye 200 diyor muyuz?

Bir gitarın ince sap ayarını yapmak lütiye ne kadar tecrübeli olursa olsun yarım gününü alır kanaatindeyim. Truss rodu çeyrek tur çevir yarım saat bekle kontrol et sonra tekrar çevir ve bu işlemi en az dört kere tekrar et, gitti öğleden önce. Ha tek yaptığı iş bu değil rodu bir dakikada çevir başka işini yapmaya devam et derseniz bi şey diyemem.

Bu zamana kadar belki 300 kere sap ayarı yapmışımdır ve rahatlıkla söyleyebilirim ki 'yarım gün' son derece abartı bir süre. Bu zamana kadar truss rod alyanını döndürdüğümde sapın tepkisini aldığım hiçbir gitarda sapı ayarlayıp bıraktıktan birkaç saat sonra sap ayarının değiştiğini görmedim.

Ayrıca bir sap ayarına 200 TL alan bir luthier de bu zamana kadar hiç görmedim. İstanbul piyasası böyleyse yazık size :)

Geri