ilginç sorulu, Jackson js22 humbucker coil split

öncelikle Elimde 2 tane elektro gitar var. Birisi jackson js22 diğeri VGS neo two select (bilmeyenler için: HSS Coil tap EMG manyetikli, abanoz klavye, wilkinson köprü ve yanlış hatırlamıyorsam sert kanada akçaağaç sap)

Şöyle ki jackson ın humbucker ını EMG OC 1B manyetikten daha iyi buluyorum(bilmiyorum gerçekten öyle mi :) Bu yüzden jackson manyetiğini diğer gitardakiyle değiştirsem;

Coil tap özelliğini hala kullanabilir miyim ? (kullanamasam bile bridge + orta manyetikte çok kulak tırmalayıcı bir sonuç çıkar mı ? )

Manyetik, jackson gitardaki aynı tonları verir mi ?

Manyetikler farklı tür gitarlarda aynı tonu vermezler. Bunu siz deneyerek anlayabilirsiniz. Jackson manyetiği iki kablolu ise coil tap yapamazsınız. 3, 4 veya 5 kablolu ise olur.

2 kablolu olsa bile coil tap yapabiliyorsunuz tabi manyetiği çöp etme riskiniz de var. dikkatli olmak gerek. internette anlatan videolar var. yani 2 kabloluyu 4 kablolu yapabiliyorsunuz. Eğer jackson'nın humbucker tonunu sevmiyorsanız bu şekilde coil tap olarak deneyimlebilirsiniz.

2 kablolu olsa bile coil tap yapabiliyorsunuz tabi manyetiği çöp etme riskiniz de var. dikkatli olmak gerek. internette anlatan videolar var. yani 2 kabloluyu 4 kablolu yapabiliyorsunuz. Eğer jackson'nın humbucker tonunu sevmiyorsanız bu şekilde coil tap olarak deneyimlebilirsiniz.

Bu memlekette bu modifikasyonu yapabilecek kaç kişi vardır acaba? 😊Ve bu post sahibinin bu işlemin uzagindan bile gecemeyecegi açık. Ayrıca ben gene de uyarayım, zamaninda birkaç kez manyetik tamiri yapmış biri olarak söylüyorum, bu tür videolarda herşey çok basit ve çabuk gibi görünse de ne yaptığını bilmeyen, manyetik yapisi konusunda detaylı bilgi sahibi olmayan birinin bu işi tek seferde başarıyla becerme ihtimali neredeyse yok. Çünkü cidden çok ince el becerisi gerekiyor, hangi kablo nereden çıkıyor ve hangi kablo hangi coilin hangi polaritesi filan derken bu videoda gösterilmeyen bir sürü küçük ya da büyük sorun ve bilinmezlikle karşılaşmak gayet olası.

Sadece bu video yok biraz daha araştırırsa daha çok bilgi sahibi olabilirr. Bana pek zor gelmedi ama olmadı bir heryerde bulunan bir elektronikçiye-tv tamiri yapan vs gösterebilir. en azından şansını denemiş olur jackson j22 bence feda edilebilece bir manyetik tabi ki kendi bilir.

Geri