Schecter Amerikan vs Endonezya

Sustaniac manyetikli schecter marka gitar almayı düşünüyorum. Do re müziğe gittiğimde endonezya üretimli alma amerikan üretimi almamı söylediler. Aralarında uçurum olduğunu belirttiler.
Sizce nasıl bir fark olabilir? Biraz açıklarsanız çok sevinirim :)

Schecter’in Endonezya olanları daha düşük kalite ama kesinlikle kalitesiz değil. Kore olanlar ise gerçekten iyi. Amerikan çok pahalı ve Türkiye‘de az bulunur. Tam olarak ne dediler... yıllardır Dore’den envai çeşit Schecter aldım bir kere böyle bir öneride bulunmadılar bana...?

Sustaniac manyetikli schecter marka gitar almayı düşünüyorum. Do re müziğe gittiğimde endonezya üretimli alma amerikan üretimi almamı söylediler. Aralarında uçurum olduğunu belirttiler.
Tam para biriktirip USA Schecter almaya gidiyorsun, arkadan başka bir görevli gelip "USA Schecter alma, Gibson al, namın yürüsün " der 😊. Gibson'i aldın çıktın Dore'den, biri yanaşır ve "ohoo yeni Gibson alınır mı, çöp onlar, geri ver goodwood era al bi tane" der. Bu hikâye boyle uzaaar gider 😄

Amerikan ve Endonezya yapımı olanları ikisini birden denediniz mi? Yoksa şöyle bi cümle kurdunuz mu:
"Ben Schecter düşünüyorum, Sustainac manyetikli. Hangisi daha iyi?" Eğer ben bir satıcı olsam, Schecter seven birine, satamayacağım Schecter gitarı satıp, yılın elemanı olmak isterdim. Belki terfi ettirirlerdi.

Bu arada soruya odaklı cevap vermek gerekirse Kore olanlar fiyat/performans oranı ve kalite açısından gerçekten harika gitarlar. USA kaç para bilmiyorum ama ödediğin ekstranın karşılığına alır mısın bilemem, belki çok egzotik tasarımlı filan bir modelse keyif için aldığın OK. Onun dışında Kore Schecter alıp da memnun kalmayan gerçekten azdır. Endonezya olanlar sınıfında kötü değil ama kulanılan malzeme vs elbet bir tık alt tercihler oluyor. Bir de bazı kalite kontrol gözden kaçmaları olabiliyor.
Seviyeni bilmiyorum ama çoğu gündelik gitarist USA-Kore farkını Schecter söz konusu olduğunda kör test yapsa çok çok zor anlar.
Dore elemanı ise biraz şuursuz laf etmiş ... iyi satıcı ikisini de anlatır, en azından End olanı almak için seni sağlama alır sonra USA ile aklını çelmeye çalışır ve muhtemelen Kore'yi satar. Bu eleman direkt belki de bütçenin çok üstünde bir şey önerip, almaya gönlün olana da dandiktir boşver demiş :)

“endonezya üretimli alma amerikan üretimi almamı söylediler. Aralarında uçurum olduğunu belirttiler”

Bu cümle ile mesela Volkswagen’e ait iki marka olan Skoda ve Audi için “Çek üretimi Superb yerine Alman üretimi A4 al arada uçurum var” cümlesi hemen hemen aynı kapıya çıkan cümleler.

Yani cebinizde daha pahalı olanı da alabilecek kadar para varsa kısmen doğru önerme ama aradaki fiyat farkı her zaman o fiyat farkıyla eşit seviyede daha fazla kalite alacağınız anlamına gelmez.

Şimdi bir gitar satın almak için 2000 dolarım varsa gidip de Endonezya yapımı bir gitar almak çok akıl karı değil. Aynı şekilde 1000 dolarım varsa da 2000’e yükselteyim de illa Amerikan üretimini alayım diye zorlamak da bence çok akıl karı değil.

Geri