Noise gate - Hum debugger(eliminator) Önerisi lütfen

Merhabalar, Single coil + fender bj amfi kullanıyorum. Single coilden vazgeçemem. Fakat artık dip sesine de çok tahammül edemiyorum çünkü benim setuptaki dip ses çok fazla. Gerek gitarın manyetiği gerek evin topraklaması, gerek etraftaki distorsiyon kaynakları, gerek fender amfinin yapısı nedeniyle kafam şişiyor dip sesten.
Ton kaybı olur mu falan diye sormuyorum. Ton kaybı olması muhtemeldir diye düşünüyorum, Sonuçta sinyalde bir süzme işlemi söz konusu(daha bilgili birisi bizi aydınlatırsa seviniriz :) ). Önemli olan en az ton kaybıyla bu işi çözmek... Bir çok markanın noise gate, hum debugger, hum eliminatör adı altında ürünleri mevcut. Hangisi diğerine göre daha kullanışlı veya hangisi tona-sustain'e daha az etki eder, bu gibi konularda bilgili olan varsa kıymetli yorumlarınızı bekliyorum. Duruma bir el atın da böyle bir cihaz alalım :)

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhaba, tabi sizdeki gürültünün boyutunu bilemiyorum ama dip sesi önlemek için hum eliminatorlere başvurmadan önce alabileceğimiz bazı önlemler var. Bunları yaparak ekstra bir cihaz kullanmadan gürültüyü makul düzeylere indirmek mümkün olabiliyor. Gitardan kaynaklı gürültülerde, gitarın manyetik havuzuna ekranlama (shielding) dediğimiz hadiseyi uygulamak oldukça önemli miktarda bu gürültüyü düşürüyor. Bakır bant ile kolayca uygulayabilirsiniz. Kaliteli ve düşük gürültülü kablolar kullanmak, pedalları regüleli güç kaynakları ile çalıştırmak (yani daisy chain kullanmamak, pille kullanmak da bir seçenek ama ona para dayanmaz :) ), gitarı çalarken ekran, modem, telefon, ampul gibi manyetiklerle etkileşime girebilecek kaynaklara yöneltmeden çalmak gibi durumlar da gürültüyü ciddi derecede engelleyebiliyor.

Lambalı amfiyi de aynı şekilde mümkünse farklı prizlerde deneyerek en düşük gürültülü konumu bulmak etki edebiliyor. Tüm bunları denediğinizi ve çözüm bulamadığınızı düşürsek de sanırım elektro harmonix in hum debugger ı bildiğimiz noise gatelerden biraz daha farklı bir prensiple çalışıyor. Yıllar önce benim de benzer şekilde başımdan geçen gürültü hadiselerinde, daha kullanışlı bulmuştum.

Schneider marka topraklı ve akım korumalı priz aldım normal üçlü prizlere göre az da olsa fark etti. Üstte anlatıldığı gibi hum veya noise gate tipi cihazlarla ancak ufak nüans yaratmak mümkün yani çok az bir ses var onu da ideal denge noktası (threshold ve release) bularak çözmek mümkün ama topyekün gürültüyü kesmek için o cihazlar biraz sivrisineği beyzbol sopasıyla öldürmeye benziyor. Djent çalıyorsan sorun değil zaten djent djent diye kesse de sorun değil ama single'cı adamın çaldığının yarısı gate'e kurban gider.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba, tabi sizdeki gürültünün boyutunu bilemiyorum ama dip sesi önlemek için hum eliminatorlere başvurmadan önce alabileceğimiz bazı önlemler var. Bunları yaparak ekstra bir cihaz kullanmadan gürültüyü makul düzeylere indirmek mümkün olabiliyor. Gitardan kaynaklı gürültülerde, gitarın manyetik havuzuna ekranlama (shielding) dediğimiz hadiseyi uygulamak oldukça önemli miktarda bu gürültüyü düşürüyor. Bakır bant ile kolayca uygulayabilirsiniz. Kaliteli ve düşük gürültülü kablolar kullanmak, pedalları regüleli güç kaynakları ile çalıştırmak (yani daisy chain kullanmamak, pille kullanmak da bir seçenek ama ona para dayanmaz :) ), gitarı çalarken ekran, modem, telefon, ampul gibi manyetiklerle etkileşime girebilecek kaynaklara yöneltmeden çalmak gibi durumlar da gürültüyü ciddi derecede engelleyebiliyor.

Lambalı amfiyi de aynı şekilde mümkünse farklı prizlerde deneyerek en düşük gürültülü konumu bulmak etki edebiliyor. Tüm bunları denediğinizi ve çözüm bulamadığınızı düşürsek de sanırım elektro harmonix in hum debugger ı bildiğimiz noise gatelerden biraz daha farklı bir prensiple çalışıyor. Yıllar önce benim de benzer şekilde başımdan geçen gürültü hadiselerinde, daha kullanışlı bulmuştum.

ISP'yi forumda çok övmüşler. Ama ehx hakkında içeriğe rastlamadım. Ehx fanıyım ben aslında. Ehx konusunda biraz açabilirmisiniz nasıl birşey? neden diğerlerinden farklı?

EHX bir hum önleyici yani gitardan hemen sonra takmak faydalı olur. ISP decimator veya benzeri noise suppressor veya Gate pedalları pedaldan sonra amfiden önce hatta Loop varsa amfiden sonra takmakta fayda var. Bazen 2 gate lazım oluyor maalesef :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
EHX bir hum önleyici yani gitardan hemen sonra takmak faydalı olur. ISP decimator veya benzeri noise suppressor veya Gate pedalları pedaldan sonra amfiden önce hatta Loop varsa amfiden sonra takmakta fayda var. Bazen 2 gate lazım oluyor maalesef :)
Anladım abi. Üzerinde iki switch var. Ayar olayları falan da yok cok düz gibi geldi...
Bu arada, setupun neresinde olduğunun tona az veya çok etki edeceği düşüncesinde değilim asıl olan işlevi ama

Geri