Fret düzleşmesi

Kopruden calimini en az duzeyde etkileyecek sekilde telleri yukselt. Eger cizirdama kesiliyorsa ne mutlu sana. Bir miktar daha goturur seni.
Ha ama yolun sonu su guzide dizelerde sakli,

Girdim gitar meclisine, eyledim fret-i cizirdama,
Dediler cizirdama var isee, ille TESFIYE ille TESFIYE...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kopruden calimini en az duzeyde etkileyecek sekilde telleri yukselt. Eger cizirdama kesiliyorsa ne mutlu sana. Bir miktar daha goturur seni.
Ha ama yolun sonu su guzide dizelerde sakli,

Girdim gitar meclisine, eyledim fret-i cizirdama,
Dediler cizirdama var isee, ille TESFIYE ille TESFIYE...
Teller zaten yüksek tesviye derken fretlerin boyunun kısılması sorun olmayacaksa basit kendim yaparım tesviyeyi

Aletlere ve deneyime sahibim meslek lisesi okumanın faydaları sadece boyunun kısalması sorun olur mu onu merak ettim
Cevabını verdim ya. En alçak fretin hangisi ise diğerlerini de o yuksekliğe alçaltmalısın. Bu tamamen aşınan fretin ne kadar fazla aşındığı ile ilişkili. Hafif düzeyde aşınma varsa tesviye miktarı önemsiz olacaktır. Cızırdayan perdeli gitar çalmaktansa tesviye edilmiş, tertemiz tonlara sahip gitar çalmak tercih edilir.

Aletlere ve deneyime sahibim meslek lisesi okumanın faydaları sadece boyunun kısalması sorun olur mu onu merak ettim
Gitarı iyice mahvetmeden siz bi parmak alıştırması yapmaya başlayın. Doğru akordlayarak başlayın. Sonra bastığınızda doğru ses çıkarabiliyor musunuz? Baktınız çalmayı beceremediniz ama bakım yapmayı seviyorsunuz, girin bir luthierin yanına staj yapın. Madem teknik lisedesiniz ve ölçüp biçmeyi biliyorsunuz. En kötü daha uzmanlaşırsınız.

Gitarı iyice mahvetmeden siz bi parmak alıştırması yapmaya başlayın. Doğru akordlayarak başlayın. Sonra bastığınızda doğru ses çıkarabiliyor musunuz? Baktınız çalmayı beceremediniz ama bakım yapmayı seviyorsunuz, girin bir luthierin yanına staj yapın. Madem teknik lisedesiniz ve ölçüp biçmeyi biliyorsunuz. En kötü daha uzmanlaşırsınız.
1. Perdeden gelen sesi duysanız kanser olursunuz parmaklarım iyi ve 2 alyan çevirip 200 lira isteyen kazıkçı luthierlerin yanına gideceğime gitarı mahvederim ama kendim uzmanlaşmış olurum daha iyi

Son düzenleme:
1. Perdeden gelen sesi duysanız kanser olursunuz parmaklarım iyi ve 2 alyan çevirip 200 lira isteyen kazıkçı luthierlerin yanına gideceğime gitarı mahvederim ama kendim uzmanlaşmış olurum daha iyi

200 TL olan “2 alyan çevirme”nin bedeli değil. Bilakis, sizden talep edilen şey gerekli ölçümlerin yapılarak alyanın kaç tur çevrilmesi gerektiğini tespit etmenin bedelidir. Bunun ücret mukabili tespiti için de bilgi, deneyim, pratik ve de vergi levhası gerekiyor.

Nasıl ki konser biletine ödediğiniz paranın “sahnede 2 nota basan” insanların talep ettiği bedel olduğunu düşünmüyorsunuz, bu işi meslek olarak seçip kendini geçindirmeye çalışan luthierlerin zanaatına da saygı duymanızı öneririm.

Bu konuları bir kenara bırakırsak, gitarı boza-yapa ufak tamiratlara aşinalık kazanmanız uzun vadede her halükarda sizin yararınıza olur. Bu süreçte Youtube üzerinden bolca kaynak vidyoya erişebilirsiniz.

Sorun sadece 1. perdede ise sap ayarını biraz gevşetmek yeterli olabilir. Bu da son deneyim aktarımım olsun, zira emeğe ve deneyime saygı duymak gerek. Ileride sen de belki bir tamirci olacaksın ve yaptığın isin karşılığında "iki anahtar sıktın, ne 200 TL'si?" lafını duymak eminim seni de rahatsiz edecektir. Ayrıca luthier sadece iki alyan sıkmıyor, gitarın tamamına hakim olarak sorunun neden kaynaklandigini bulup ne yapılması gerektiğine karar veriyor. Sen daha bunların hiçbirini bilmiyorken, ne yapman gerektiğini dahi anlayamıyorken yapacağın hersey evet sana deneyim kazandiracak ama emin ol cok buyuk ihtimalle ayarlari daha da bozup isin içinden çıkılmaz hale getireceksin. Sap ayarı, kopru ayari filan duzeltilebilir ama bilgi sahibi olmadan fertlere girişmek geri dönüşsüz hasar verebilir. Gitarın bu deneyimi kazanmak için harcayabilecegin bir gitarsa selametle, ama değilse önce kendine ucuz bir gitar alarak onda denemeler yapabilirsin. Yılların deneyimi ile tavsiye sana.

tesviye zor iş. en büyük olayı ise klavyenin tamamiyle düz, hatta dümdüz olması gerekir. ki bunu fretlerle 1 e 22 ye dokunup falan ölçemezsiniz. tuşeyi ölçmek ve bunun için de fret yerleri boşaltılmış cetvelle ölçmek gerekir. şuan memlekette bunu 60 liraya albiliyosunuz fakat plexiglass. kırıldı bendeki geçen. sağlamını almak isterseniz stewmac..
şuan hiçbi göz o milimetrik dümdüz ayarı yapamaz. o yüzden tesviye parasının hakkını alıyor kesinlikle. setup a çok fiyat çektikleri doğrudur. bu konuda katılıyorum.
luthierler yaptıkları işlerin geri döndürülemez olduğunu bilirler ve hassas iş yaparlar. ve siz de bunun için para ödersiniz. kolay iş olsa herkes tesviye yapardı. gitar mahvetmeden ne kadar hassas çalışacağını bilmiyor kimse

Hangi luthier 200 alıyor? Fiyatı kimden aldınız? Madem iş bilmiyorsanız luthiere gidersiniz. İşi biliyorsunuzdur, vakit daha önemlidir. Yine luthiere bırakıp, diğer işlerinizi o anda halledebilirsiniz. İş bilmeden neyin uzmanlaşmasından bahsediyorsunuz? Daha gitar akordlamayı bilmeden, gitar ayarı yapmaya kalkıyorsunuz.

şu pandemi dağılsın ben de benim Ibanez'i, hatta pahalı gelmezse eski gitarı da tesviye veya fret değişimine götüreceğim. Ya da Ibanez'i direk değiştirtir, eski gitarın fretlerini tesviye yaptırırım.

Geri