The Happening- Mistik olay

Tür:Bilim Kurgu / Dram / Macera

Yönetmen : M. Night Shyamalan

Senaryo : M. Night Shyamalan

Oyuncular : Mark Wahlberg, Zooey Deschanel, John Leguizamo, Spencer Breslin

Konu:Görünen bir uyarı olmadan ortaya çıktı. Birdenbire nereden geldiği belli olmadan. Bir kaç dakika içinde Amerika’nın bir çok şehrinde sebebi açıklanamayan, kanınızı donduracak garip ölümler meydana gelmeye başladı. İnsan davranışlarındaki bu garip değişikliğe neyin sebep olduğu bilinmiyor. Yeni bir terrorist saldırı mı? Yapılan yüksek teknolojik deneylerde ters giden bir şeyler mi oldu? Bir tür şeytani toksik silah mı? Yoksa kontrolden çıkan bir virus mü? Hava yolu ile mi yoksa suyla mı bulaşıyor? … ve nasıl?

(sinemalar.com dan alıntıdır.)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Shyamalan filmlerini severim hep bana göre buda güzeldi aslında durağan pekte bi atraksiyon yok ama heycanla sonunu bekliyosun. Fakat 6.His, işaretler kadar etkileyici bulmadım.

Film açıkcası sorularımızın cevaplarını pek vermiyor ama yine de fena bir film değildi.War of the Worlds ve The Mist'e aşırı derecede benziyor.Bu yüzden Shalamayan'ın eleştirildiğini düşünüyorum.Ama filmin farkı diğerlerin farklı bir mesajı vermeye çalışıyor olmasıydı.Filmle alakalı aklımda kalan en güzel şey ise model evinde yer aldığı toplu konutların reklamıydı."You deserve this" yazması beni hafif güldürdü...

Bu film vizyona yeni mi girdi? Vallahi bir kaç oyuncu var; "... varsa, at sepete düşünmeden!" cümlesini kurdururlar. Mark Wahlberg'de onlardan bir tanesi. Bakmak lazım buna da.

The Village, Ubreakable gibi ağır ağır ilerleyen Shyamalan filmlerine karşı "bu nasıl bir film iki saat boyunca hiç bir şey yoktu" gibi yorumlarla baktıysanız bundan da uzak durmanız gerek. Ben açıkçası Lady in the Water dışındaki tüm Shyamalan filmlerine başyapıt gözüyle bakarım. Onun o ağır anlatımını, uzun sekanslarını, arızalı karı-koca ilişkilerini, arızalı çocuklarını çok severim bu filmi de aynı şekilde sevdim. Sonunda tüm sorularınıza cevap bulamayacaksınız baştan uyarayım ben.(Signs'teki "Nerden çıktı lan bu uzaylılar?" sorusu gibi). Ama her Shyamalan filmi gibi beni baştan sona kadar sinema koltuğuna çivilemiştir. Kişisel sıralamamda Signs ve The Village arasında bir yere sokuşturabilirim. (en iyisi tartışmasız Unbreakable'dır. Daha iyisini istese de yapamaz)

Bir iki farklılık var diğer Shyamalan filmlerine göre. "Gore" türüne de göz kırptığı izlemesi zor sahneler de kullanmış bu kez (aslan ve çim biçme makinesi sahneleri gibi). Ve bir de kendi oynamamış ilk kez bu tabi çok büyük bir gelişme :D

Hastasıyım her filmine gözünü kırpmadan giderim. Ama dediğim gibi "6. His dışında film yapamadı bu adam" düşüncesinde biriyseniz ilişmeyin, uzak durun.

Beklediğim kadar iyi bir film değildi...Hatta aslında korkunç olması gereken sahnelerde kendimi tutamayıp gülmüşlüğüm de vardır yani =)

Shyamalan filmlerinin hepsine bayılmışımdır, büyük bir hevesle koltuğa yapıştım, filme başladım. Ama malsef böylesini beklemiyordum açıkcası. Keşke Shyamalan'ın olmasaydıda film, yerin dibine soksaydım, ama malsef Shyamalan abime saygım var. Neyse.....

Geri