Sıcak ve Nemin Gitara Etkisi...

Yazın bir cogumuzun gitarı sıcaga ve neme maruz kalıyor.
bende yazlıga gidicem ve gitarımın basına bisey gelmesinden korkuyorum.
Case i var ama 2 ay boyunca 40 derece sıcak da case icinde belki yatak altında gitara ne gibi etkiler gelebilir.
Sizce gitarı nasıl korumalıyım?

sıcaklık pek zarar vermez.biraz sap ayarı oynar.nem ise zaten gitarın üzeri nem geçirmeyen boya cila vs olduğu için içeri giremez(çoğu gitarlarda).Gitarın üzerindeki boyaya göre hareket etsen daha iyi.Ayrıca nem konusunda ayakkabı aldığında içinden ufak torbalar filan çıkar.içi ufak bilye dolu olur.öyle bişey koyabilirsin.yada nem geçiren bir beze prinç sarıp koyabilirsin.Case in içine bunları ve gitarı koyup evin en serin odasına bırak.Ama havalandırmaya dikkat et.haftada bir havalansa iyi olur bence.Yaz bitiminde bir sap ayarıyla gitarın eskisi gibi olur merak etme...(bu tavsiyedeki herşey bir bir denenmiştir :D Ama ortam sıcaklığı,gitarın sıcaklığa vereceği tepki ve bu benzeri faktörlerin farklılığından dolayı verdiğim bilgiler kesin olmayabilir.)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
=)))
Cok sagol fikret.
bende yazın bi yerde calmayı dusunuyorum.
2 gitarım var ben iyisini goturmek istiyodum aam aklımda soru isareti vardı.
Zaten gitarı calmadıgım zamanlarda case in icinde yatak altında (serin oluyo karpuzları oraya kouyorum:D) saklıcam.
Korkucak bisey yok diyosan eyv,icime su serptin.

aslında gitarı canlı bir varlık olarak düşünürsen hiç sorun yok.Yani kendi yaşayabildiğin ortam ve koşullarda bıraktığın sürece gitara birşey olmaz merak etme.

Geri