Başlangıç set ve tavsiye

Merhabalar .
Son 7-8 Ay'ın tavsiye konularını inceliyorum uzun süredir, maalesef fiyat değişiklikleri ve stok sorunları sebebi ile bir çok ekipman temini zor oluyor veya o gün ki fiyatı üzerine ciddi fiyatlar binmiş oluyor..(Karar verme süresi uzun oldu başlasam mı başlamasam mı. Ama içimdeki bu istek ve her gün elektro gitar videolarına ayırdığım vakti göz önüne alınca... )

Çocukluğumda alınan Klasik gitarın beni hiç bir zaman tatmin etmemesi (aslında kafaya elektro gitarı koyunca , öyle hissettiriyor yoksa gayette güzeldir) elektro gitar ile sıfır gibi bir başlangıç yapmak istiyorum . Araştırırken bir çok uzun yol katetmiş arkadaşların tavsiyelerini de yabana atmamak gerekiğini düşünüyorum. Bu tavsiyeleri göz önüne alarak bazı ürünleri takip ediyordum , ya stok sorunu sebebi ile yok yada 2. elde anlamsız fiyatlar var. Bugün, tam da bugün tesadüfen 2 adet elektro gitar ile karşılaştım , tavsiyeleri (ilk gitarı en iyi kalitede almamak, öğrenene kadar bir çok seçenekte çalış sağlayabilecek geniş yelpazeli ve bir şey olursa üzmeyecek veya 2. el de adam gibi bir fiyatla satacağın zaman bir başka eni başlayana da faydalı olacak , senin de yöneleceğin dizilim ve tarzı keşfederken "ahh keşke" dedirtmeyecek ...... ) göz önüne alınca mantıklı olması beraberinde şu ekipmanları alma fikrini tecrübeli ve fikir verebilecek sizlerle de paylaşmak istedim.

Elektro Gitar .:
1. Tercihim.: Squier Affinity FTM HSS Black Burst
2. Tercihim .: Squier Affinity Stratocaster HH - Laurel

Amfi.:
1. Tercihim.: BOSS KTN-50 MK2 Katana Combo
2. Tercihim.: Tavsiyeniz

Elbette her tür marka modele açığım , Gitar için 5.000 TL Amfi için 4.000 TL ye kadar çıkabilirim . Aslında Maksimum başlangıç için (Türkiye şartlarını göz önüne alarak) 10.000 Tl gibi bir bütçe ayırırım. Yani ekipmanın hangisi daha yüksek tutarlı veya hangisi daha düşük olduğu (önemli) önemli değil (mantık çerçevesinde) .(Not.: Bütçem 10K ama illa 10K kuruşu kuruşuna harcayayım kafası yok , keza seçtiğim modellerden de anlaşılır sanırım)
Herhangi bir marka fan boy olayım yok, ama markayı da incelediğimde bana bir güven vermesi gerekiyor.Ana ekipmanlara gitar ve amfiye bu fiyatı ayırıyorum , her ay diğer ürünlerden de temin edebilirim ihtiyacım doğrultusunda (pedal, case, v.s )

Ne türler ?
Tabi ki içten içe HH bana yeter kafasındayım ancak biliyorum ki SS'e de ihtiyaç duyacağım çünkü alternatif Rock ve pop türevlerini de dinliyorum ve çalmak istiyorum . Yarın Billi den de çalarım AD/DC den de, o yüzden isteğim dışında mantıklı gelen HSS veya HSH manyetik dizilimleri.
(Klasik gitarda system of a down aerials çalarken (100 şahit lazım) elektro gitar hissiyatı hayal ediyorum tabi ki alakası yok) (Anlaşılacağı gibi kulağıma güzel gelen bir çok tarza yönelebilecek biriyim. Uzun bir yol var ve bu yolda bana eşlik edecek ilk enstrümanların, tecrübemin olmamasından kaynaklı hayal kırıklığına uğramak istemediğimden sizlerden fikir istiyorum .

Dostlar biraz uzun oldu lakin diğer konularda sorulan sorulara da önceden genel bir açıklama yaparak daha net cevaplar verebileceğinizi düşündüm.

Teşekkürler..

Amfi açısından sorun yok. İkinci tercih olursa efekt döngüsü olsun diye Katana-100 MkII derim. Başlangıçta Katana için rakip yok gibi.

Square Affinity de iyi gitar, daha fazla çıkabiliyorsan Classic Vibe bakabilirsin ama, bu mesela: SQ CV 70s STRAT HSS LRL WAL Bunu manyetikler epey daha iyi.

Gitarların iki farkı var işte, manyetikler ve fingerboard. %99,9 estetik fingerboard tercihi de, bir iyiliği ya da kötülüğü yok yani diğerine göre.

Hangi manyetikler sana göre daha iyi bir şey diyemeyiz.

Merhaba GERGE ,
Bilgiler için teşekkür ederim . Açıkcası 6K TL bandına çıkınca (istemsizce eskiden 40K lık arabalara bakıp en son kendini lamborghini incelerken buluyor olurduk ya) bu mesele de aslında öyle benim için 6K yı vereceğime bu kez de diyorum ki sağlam indirimler oluyor fender stratocaster hss 9K civarı bazı sitelerde -400 Tl sepet indirimi birde özel günlerde ek idirimle 7.700-8100 kadar düşüyor 6K ya 2 K daha koyup almışken bunu alayım kafası yaşayanlardanım . Elbette araştırdım markaları geçmişlerini v.s.
Squier Vibe 70s HSS o parayı vereceğime İbaneze yöneliyorum fikrimce, bu kezde Fender muhabbeti tekkerür ediyor. Asıl mevzu alamayacak olmam veya bütçem değil asıl mesela başlangıç yaparak kendimi geliştirip o modellere ihtiyacım ve tarzım doğrultusunda zaman içerisinde yönelmek .
Pek 2. el satma taraftarı biri değilim zaman ne gösterir bilemem de . Tek seferde 8K gitara 7K amfiye veririm ama tecrübesiz olunca (her ne kadar teoride araştırsam da ağaçları, telleri v.s) tecrübe etmeden bu tür bir tutara girişmek istemiyorum . Umarım demek istediğimi anlatabildim.

Amfi açısından sorun yok. İkinci tercih olursa efekt döngüsü olsun diye Katana-100 MkII derim. Başlangıçta Katana için rakip yok gibi.

Square Affinity de iyi gitar, daha fazla çıkabiliyorsan Classic Vibe bakabilirsin ama, bu mesela: SQ CV 70s STRAT HSS LRL WAL Bunu manyetikler epey daha iyi.

Gitarların iki farkı var işte, manyetikler ve fingerboard. %99,9 estetik fingerboard tercihi de, bir iyiliği ya da kötülüğü yok yani diğerine göre.

Hangi manyetikler sana göre daha iyi bir şey diyemeyiz.

5k civarına en beğendiğim bu aslında, her şeye de gelir.: Esp Ltd EC-256 Siyah Elektro Gitar

Yeni başlıyorum diye ucuz gitar almak iyi bir yöntem değil bence, adi bir enstrümanla zaten sorun yaşarsın. En azından uzun süre götürebilecek kalitede olması gerekli.

Amfiye daha fazla vermenize gerek olmadığını tekrar söyleyeyim ama, Katana-50 MkII tamamen yeterli ve iyi bir amfi. Squier Affinity de kötü değil bu arada. Bullet ve MM'ler alınmaz bence ama Affinity güzel bir gitar. Tek kötü yanı manyetik işte. Olmazsa ilerde manyetik değiştirip çok uzun süre kullanabilirsin.

Son düzenleme:
5k civarına en beğendiğim bu aslında, her şeye de gelir.: Esp Ltd EC-256 Siyah Elektro Gitar

Yeni başlıyorum diye ucuz gitar almak iyi bir yöntem değil bence, adi bir enstrümanla zaten sorun yaşarsın. En azından uzun süre götürebilecek kalitede olması gerekli.

Amfiye daha fazla vermenize gerek olmadığını tekrar söyleyeyim ama, Katana-50 MkII tamamen yeterli ve iyi bir amfi. Squier Affinity de kötü değil bu arada. Bullet ve MM'ler alınmaz bence ama Affinity güzel bir gitar. Tek kötü yanı manyetik işte. Olmazsa ilerde manyetik değiştirip çok uzun süre kullanabilirsin.
Burada tavsiye edilen gitarı almayı düşünürsen eğer, tavsiyem cangöz müziğe ya giderek yada arayarak alman.
Çünkü arkadaşıma bu gitarı almak istedik, şekil şemal falan çok beğendi. Siparişi verdik. 10 gün sonra ne gelen oldu ne giden. Cangözü aradık. Cevap : Bu renk elimizde yok sipariş geçtik gelmesini bekliyoruz, isterseniz mavi olanını gönderelim oldu. İptal ettik.
Bu sohbet 15 gün önce gerçekleşti belki bu arada gelmiştir. Kaldı ki doğrudan cangöz sitesi üzerinde de durum şu şekilde;
Bilgilendirmek istedim.
Diğer husus ise Schecter baktınız mı ?

Cangöz sitesinde ne yazarsa yazsın güvenmeyin .... hayatımda bir kere sitede yazan gitarın ellerinde olduğunu görmedim.
Ha var bir şeyler ama sitenin stok beyanı tamamen yalan. Telefon edin mutlaka hatta gidin alın. Alışverişim çok oldu iyi mağaza ama siteyi resmen sallamışlar, koy gitsin rahvan misali.

Yeni başlıyorum diye ucuz gitar almak iyi bir yöntem değil bence, adi bir enstrümanla zaten sorun yaşarsın.
Kesinlikle. Ucuz etin yahnisi demiş atalarımız....
Katana 50 mkII de iyi seçim. Sadece belki acaba 100 alsa mıydım dedirtir adama başka ?? kalmaz kafalarda.

Cangöz sitesinde ne yazarsa yazsın güvenmeyin .... hayatımda bir kere sitede yazan gitarın ellerinde olduğunu görmedim.
Ha var bir şeyler ama sitenin stok beyanı tamamen yalan. Telefon edin mutlaka hatta gidin alın. Alışverişim çok oldu iyi mağaza ama siteyi resmen sallamışlar, koy gitsin rahvan misali.

Kesinlikle. Ucuz etin yahnisi demiş atalarımız....
Katana 50 mkII de iyi seçim. Sadece belki acaba 100 alsa mıydım dedirtir adama başka ?? kalmaz kafalarda.

Satın alma evresini bir şekilde hallederim açıkcası. benim varmak istediğim nokta (Amfiyi hallettiğimizi var sayarsam) Gitar için de bütçe var diye fazla uçmak istemiyorum lakin haklısınız ucuza kaçmamak gerekiyorsa da HSS dizilimli bir gitar için arayışa giriyorum . Ciddiyim Fender Player Stratocaster HSS bekleyerek iyi bir indirimle alabilirim, ve eminim uzun bir süre üzerindeki manyetikler beni idare eder. daha sonrasında eminim ki iyi bir H ve 2 ad S coil değiştirerek telleride (tecrübe edinince) kalınlığını ayarlayıp uzun bir süre daha devam edebilirim. İşte bu aşamada acaba ucuz bir alet alıp haşir neşir olup 3K göze gelmez yıl içerisinde gittiği ve tatmin ettiği yere kadar kullanıp sonra mı üst segmente geçeyim . Çünkü dediğim gibi 6K 6,5K vereceğime iyi bir indirimle 7,5K -7,8K kadar düşüyor fender . sonrasında çok çok amfiyi güçlendirir veya ses kartına geçiş yapar v.b eklemeler yaparım . Düşüncelerim biraz karışık farkındayım ama konuşmadan da bir sonuca varılmıyor. Ucuz alıp tatmin olmamak ve bu sevdadan soğuma endişesi. iyi bir seviyede alıp istediğin performansa ulaşamayıp ucuzunualsaydım demek var. ama inanıyorum ki sizin mantıklı açıklamalarınızla bir sonuca varacağım . (Keşke bütçem net belli olsaydı da işte 7K yı geçemem deseydim, ama şu an mantıklı gelse 8K+5Kya da çıkabileceğimi bilmek aşırı seçeneğe sebep oluyor - 7K olsa sabit girerim Flitreleme yapar çıkacak gitarlardan beğendiğim 2-3 tanesini araştırır 2 tanesini seçer o şekilde size sorarım ama en düşük uyar mı başlamaya dediğim gitar dahi alsam acaba keşke Fender mi yada ... demek istemiyorum ). Yani Tahminimce @solitude71 2005 den bu yana bu camiada olman her ne kadar aynı konulara yardım etmiş olsan da seni bir dejavu da sabrınla yardımını yol göstermeni isterim.

Fender Player stratocaster HSS veya Schecter Hellraiser C-1 H-H (aktif EMG 81TW-89R manyetik var üzerinde + coil tap)
Blacstar ID core v3 20w amfi
Böyle bir şey olmaz mı ?

Fender Player stratocaster HSS veya Schecter Hellraiser C-1 H-H (aktif EMG 81TW-89R manyetik var üzerinde + coil tap)
Blacstar ID core v3 20w amfi
Böyle bir şey olmaz mı ?

Merhaba Amon, Teşekkürler. Evet içten içe tam olarak Fender geçiyor , bir evvelki mesajda bi açıklama yaptım sanırım aynı anda yazdık. fender geçiyor ama işte başlangıç için daha mı düşük başlasam yoksa alıp HSS diziliminde hem yönümü keşfedip hem kaliteli ve acaba demeyeceğim bir gitar mı alsam konu orda tıkandı bende.

Amfi konusu açıkcası kafamda beliren şeyler
BS ID Core 20 V3 de olur Katana 50 de olur 100 de olur . keza bu amfiler ev ortami için gayet yeterli . ekstra amfiden bekleyeceğim oldu ki ses kartı aldım desteklesin yeter ki bunlar destekliyor diye biliyorum . Gitar seçimini netleştirmek kaldı . çok da konuyu uzatmak istemiyorum ama neticede burası bir forum ve bu şekilde yazışarak fikir vererek ilerleyecek sonuca ulaşacağız.

Schecter Hellraiser baktım buna şimdi , birazdan video olarak ta incelerim ancak 9-10K buna vermek yerine yine Fenderi tercih ederim . ancak biraz incelemem lazım bu markayı. Pek aşina değilim gördüm duydum ama fikir sahibi değilim. varsa bildiğiniz cezbedici yönleri kullananları ve memnuniyet bildiren bir bilgi elinizde paylaşabilirseniz kafamda marka ve gitar hakkında birşeler oturur. (Hani gibson dense anında bir fikir oluşur ama schecter...)

Öncelikle gözlük takan adamım gerçekten yoruldum.... serbest zihin akışı gibi nokta ve paragraf kullanmadan blok metin yazmazsan daha rahat yardımcı oluruz 🙂

Benim naçizane tavsiyem iyi kalite gitar al demek olur. Schecter önerilmiş, ESP LTD önerilmiş, iyi Ibanez'ler var, PRS SE güzel modelleri var vs vs vs
Tarzını netleştir, bunu bilmek için uzun süre çalmaya gerek yok öyle diyenler olacaktır zamanla şekillenir filan diye .... yok öyle bir şey. Ben ezelden beri metal çalmak istedim hep ve ilk gitarımdan bugün elimden geçen sanırım 30. gitarıma kadar sadece 1-2 modelde S dizilim kullandım. İhtiyacım da yok aramadım da. Yani en optimum HSS'dir oradan her yere giderim diye düşünme. Fender Player iyidir veya değildir bilemem, Strat insanı değilim.
Her yeni başlayan gibi şu F/P yakalamak ya da beni xxx süre idare etsin baskısından kurtul. Kaliteli, güvenilir her marka/model sana zaten F/P verir ve idare eder. Öyle bir formülü yok bunun. Yani yabancı tabirle "jack of all trades, master of none" cihazlardan uzak dur.

Fender Player Stratocaster HSS bekleyerek iyi bir indirimle alabilirim, ve eminim uzun bir süre üzerindeki manyetikler beni idare eder. daha sonrasında eminim ki iyi bir H ve 2 ad S coil değiştirerek telleride (tecrübe edinince) kalınlığını ayarlayıp uzun bir süre daha devam edebilirim.
Dediğim gibi öyle şunu alayım da sonra osunu busunu upgrade ederim işi yürümez. Ha meraklısındır öğrenirsin ve modifiye işinden de keyif alırsın o ayrı ama başta F/P ürünü alayım sonra zırt vırt ile uçarım kaçarım..... ıııhh yürümez o iş. Ne zahmet edersin, ne de beklediğin randımanı alırsın. Zaten bir noktada tırto gitara yapacağın yatırıma değmeyeceğini farkedersin. Fender için demiyorum genel konuşuyorum. Tel kalınlığının da konuyla ilgisi yok, ilk 1 haftada zaten rahat edeceğin teli bulursun.

sonrasında çok çok amfiyi güçlendirir veya ses kartına geçiş yapar v.b eklemeler yaparım .
Bunlar da sıra takip etmen gereken bir süreç değil. İstersen bugün de ses kartı alırsın ya da 100w Mesa kafa ile başlarsın. İhtiyaçlar, tercihler, bütçe, kısıtlar ve keyif... bir arada yürüyecek şeyler amfi seçimi vs... hele de Katana ile başlıyorsan zaten uzun süre kafan rahat olur.

Ben gitar seçerken şuna bakarım (bakardım) .... onu istiyor muyum.... ve param var mı? Hiçbir gitara beni idare etsin diye bakmadım, ben o seviyeye çıkayım diye baktım ve alabileceğimin en iyisini aldım. Ucuz alacak kadar zengin değilim felsefesi benim için hep geçerli oldu. Şimdi sazan gibi atlayanlar olur, çok param var ahahaa vuracam kırbacı demek istemediğim herhalde nettir.

BS ID Core 20 V3 de olur Katana 50 de olur 100 de olur
Evet üçü de olur ama biraz farklılar .... benim adımla arama yap sağ üstten hepsiyle ilgili İnceleme yazılarım var.

Hani gibson dense anında bir fikir oluşur ama schecter...
Schecter çok iyi marka....hele de F/P alanında rakipsiz 🙂 ...... senin bütçenin üstünde ama marka hakkında fikir almak istersen yine arama yap forumda SLS Elite ve KM-6 Artist hakkında da İnceleme yazılarım var.

Merhaba Amon, Teşekkürler. Evet içten içe tam olarak Fender geçiyor , bir evvelki mesajda bi açıklama yaptım sanırım aynı anda yazdık. fender geçiyor ama işte başlangıç için daha mı düşük başlasam yoksa alıp HSS diziliminde hem yönümü keşfedip hem kaliteli ve acaba demeyeceğim bir gitar mı alsam konu orda tıkandı bende.

Amfi konusu açıkcası kafamda beliren şeyler
BS ID Core 20 V3 de olur Katana 50 de olur 100 de olur . keza bu amfiler ev ortami için gayet yeterli . ekstra amfiden bekleyeceğim oldu ki ses kartı aldım desteklesin yeter ki bunlar destekliyor diye biliyorum . Gitar seçimini netleştirmek kaldı . çok da konuyu uzatmak istemiyorum ama neticede burası bir forum ve bu şekilde yazışarak fikir vererek ilerleyecek sonuca ulaşacağız.

Schecter Hellraiser baktım buna şimdi , birazdan video olarak ta incelerim ancak 9-10K buna vermek yerine yine Fenderi tercih ederim . ancak biraz incelemem lazım bu markayı. Pek aşina değilim gördüm duydum ama fikir sahibi değilim. varsa bildiğiniz cezbedici yönleri kullananları ve memnuniyet bildiren bir bilgi elinizde paylaşabilirseniz kafamda marka ve gitar hakkında birşeler oturur. (Hani gibson dense anında bir fikir oluşur ama schecter...)
Şu forum alanını keşfedene kadar bende gitar dünyasının sadece 5 markadan oluştuğunu sanırdım. Fender Gibson ESP Jackson ibanez
Ancak @solitude71 ısrarları sonucu Mart 2021'de bir adet Schecter damien platinum aldım (model o söylemedi ben gittim seçtim.) Ardından kuzenim yurtdışına çıkarken bana Schecter s1 custom gitarını verdi. Ben HH dizilim olarak ton açısından ve çalım rahatlığı açısından çok memnunum hele ki s1 custom üzerinde ki seymour duncan manyetiklerden aldığım sert tona inanılmaz bayılıyorum (bu bir zevk meselesi tabi kişiden kişiye değişir) ki elimde ki amfi inanılmaz dandik bir amfi.
2-3 hafta önce de Fender Player HSS aldım. Yani gitarı tartışmaya çalışmam.
Kısaca şahsi fikrim. bel olsam iyi bir enstrüman ile giriş seviyesi iyi bir amfi tercih ederdim sanırım.

Son düzenleme:
Öncelikle gözlük takan adamım gerçekten yoruldum.... serbest zihin akışı gibi nokta ve paragraf kullanmadan blok metin yazmazsan daha rahat yardımcı oluruz 🙂

Evet üçü de olur ama biraz farklılar .... benim adımla arama yap sağ üstten hepsiyle ilgili İnceleme yazılarım var.

Schecter çok iyi marka....hele de F/P alanında rakipsiz 🙂 ...... senin bütçenin üstünde ama marka hakkında fikir almak istersen yine arama yap forumda SLS Elite ve KM-6 Artist hakkında da İnceleme yazılarım var.
@solitude71 hocam sizin incelemeleri okuyup bu karara vardım, gerçekten çok faydalı ve detaylı incelemelerdi üstüne birde Youtube videoları amfi konusunu netleştirdi.
Bilakis gözlerinizi ve sizleri yormak amacım değil lakin serbest zihin akışını bu kadar net görüp cevap vermenize binaen bilgilerinizi hem eski konulardan hemde mevcut konumuzda elimden geldiği kadar edinmek istememi mazur görün.
Dediğim gibi öyle şunu alayım da sonra osunu busunu upgrade ederim işi yürümez. Ha meraklısındır öğrenirsin ve modifiye işinden de keyif alırsın o ayrı ama başta F/P ürünü alayım sonra zırt vırt ile uçarım kaçarım..... ıııhh yürümez o iş. Ne zahmet edersin, ne de beklediğin randımanı alırsın. Zaten bir noktada tırto gitara yapacağın yatırıma değmeyeceğini farkedersin. Fender için demiyorum genel konuşuyorum. Tel kalınlığının da konuyla ilgisi yok, ilk 1 haftada zaten rahat edeceğin teli bulursun.
@solitude71 İnanın ne vaktim olur o upgrad lere nede hevesim sadece acaba, belki, mecbur kalırsam gibi bir düşünceye kapılıp yazdım 🙂

2-3 hafta önce de Fender Player HSS aldım. Yani gitarı tartışmaya çalışmam.
Kısaca şahsi fikrim. bel olsam iyi bir enstrüman ile giriş seviyesi iyi bir amfi tercih ederdim sanırım.

@Amon şu an aklımda şekillenen yönde ilerledik sayılır bir Katana okeyim , gitar içinde akşam sakin kafa ile tekrar bir araştırma yapayım . @solitude71 hocamın dediği gibi geçekten ucuz mal alacak kadar zengin değilim , bu yüzden bütçem belki bazı kişilere (10K-12K) abartılı gelebilir, lakin aksine bir kez alıp uzun süre gitsin istiyorum ama işte bilirsin bazen benzini olsada arabayı itekleyerek çalıştırırsın , benimki de o misal aklımda var ama birazda iknaya ihtiyacım var gibi. ben sizlerin dediği modelleri de araştırıp tekrar manyetiklerin seslerini özelliklerini inceleyip karar vereyim.

Teşekkürler.

Geri