Iq Kitleyen Şarkı Sözleri

Dün işe giderken, ne dinleyeyim ne dinleyeyim diye elimde iPodu karıştırırken W.A.S.P.ta kara kıldım ve başladım dinlemeye (Başlığı da dün akşam açacaktım, Diablo oynamaktan fırsat kalmadı*). Giderken hitleri dinledim, dönüş yolunda da full-albüm dinleyeyim dedim ve yıllar sonra B.A.D. tınladı kulağımda. Nakaratına geldiğim o an ise bir aydınlanma yaşadım, beynim kıvrıla kıvrıla düğüm oldu: "Ya nasıl da yemişiz bunları yıllarca!" diye. Bi insan hiç mi özen göstermez söz yazarken. Hacetlenirken mi yazdınız kardeşim ya da insan hitap ettiği kitlenin entelektüel seviyesini bu kadar mı hiçe sayar. Hatta, 15 yıl önce Londra'da, Seattle'da doğmuş olsaymışım... geyiğini bile yaptım kendi kendime. Demiş ki büyük üstad:

"B-A-D, bad
Make your mom and daddy sad
"

Bu ne ya ! Abi biraz daha düşünemedin mi yazarken. İki nöron daha çıkmadı bi yerinden !

Sizden de bekliyorum böyle insanı dumura uğratan, aslında altında yatan sadeliği bizler gibi basit yaşam formlarının algıyamayacağı şarkı sözlerini.

*Not: Böyle Diablo, işe giderken falan diye detaylı anlatıyom ki, biraz hikaye havasında olsun, daha çekici olsun diye.

Son düzenleme:
fincan kahvem hatrına saydım
bir yudumluk aşkım deli şarhoş
komplo orduların gardiyanları
neyim varki repten gayri

mind_blown.gif

"Lord kılıcı salladı, ejderha aman tanrım dedi, çekiç düştü, yiğit kalktı, ne kadar da şerefli bir savaştı." - Bilimum Manowar parçası.
Ya Manowar ve şarkı sözü denince akla direk:
...Stab them in the eyes
Rape their women as they cry

Abi hiç mi bir rahatsızlık duymadınız bunu kaydederken. Bi de muhaha diye güler Eric Adams abimiz bu dizenin ardından çok marifetmiş gibi ^^

Para işte insana neler yaptırıyo.

"Ya ya ya ya! Ben en özel
Ya ya ya ya! Ben en güzel
Ya ya ya ya! Ben her şeyindim ya
Ya ya ya ya! Sen çok bilen
Ya ya ya ya! Yalnız gezen
Ya ya ya ya! Sen terk edildin ya"

@Single_FACTOR Halk müziği denirse işin rengi ciddi anlamda değişir zira üstü kapalı ifadeler de direkt söylemler de fazlasıyla mevcut hemen hemen her yörede 🙂. Halk müziği koro şefliği yapmıştım zamanında ve eser seçiminde bazı güzel türküleri elemek zorunda kalmıştık 🙂.
Misal;

Yöre: Kırşehir
Karanfil suyu neyler,
Güzel kokuyu neyler,
İki baş bir yastıkta,
O göz uykuyu neyler.

Yöre: Trabzon
Tarlaya ektim soğan
Bitmedi yedi doğan (belli ki icraat çok ama ürün yok)

Bir halay örnegi:
Pen cit attım tek geldi,
Köşeden nare geldi,
Bir öptüm bir dişledim,
Al yanaktan kal geldi.

Yöre: Maraş
Çamdan sakız akıyor,
Kız nişanlın bakıyor,
Koynundaki memeler,
Turunç olmuş kokuyor.

Ve daha niceleri.

Türk müziği genel olarak hatta sanat müziği diye pazarlanan aslında fantazi müzik olan eserleri de içine alarak zaten müzikal bir zeka geriliği yaratıyor şarkı yapıları çok basit fazla minimal ve fazla tekrara dayanıyor. Giriş - Verse - Nakarat - Verse - Nakarat - Nakarat bitti aslında şarkı %50 ama o ilk %50'lik kısmı 2 defa tekrarlıyor işin komiği 1 verse'deki sözler %90 2. verse'de değişmiyor bile.

Al işte meşhur Firuze : Şarkı 5 dakika uzunluğunda ama 2:40'dan itibaren buraya kadar olan bölümün tamamen tekrarı. Yabancı pop'da hiç olmazsa 2. verse'de daha fazla farklı sözler oluyor.

Gerçi ben rock/metal adı altında bize yutturulmaya çalışılan ilk okul 3 seviyesindeki işlerden bahsetmiştim ama madem konu buralara kadar geldi, şu sözlerle aslında ne kastedildiğini bi çok defa sormuşumdur kendime:

O çeşme kurumuş akmıyor artık
Suyundan aşıklar içmiyor artık

Bayağı hardcore fantazi ^^

Geri