Blues ve Classic Rock icin Charvel?

Merhabalar,

Ben evde kendi kendime takilmak icin bir elektro gitar bakiyorum. Bir yandan blues mizika da caliyorum ancak kulaklik takip kendimce ruhumu dinlendirmek amaciyla yillardir gitar almak istiyordum. "Ucuz gitar ne kadar kotu ki" diye bir dusunceyle bir gun Tunel Do-Re'ye girip SX gitarlari incelemeye calistim kendimce. Kivilcim'i falan gezdim inceledim, bir tek Zuhal'e bakamadim kapandi ben gezerken ama aslinda ona bakmaliymisim, neyse.

Squier denedim, Affinity Strat fena hissettirmedi; Fender Player denedim o paralara kadar cikacaksam ona vermek istemedim derken Schecter Nick Johnston denedim, o da fena degildi ama biraz da renk takintim var, gitarin gozume de guzel gozukmesini istiyorum. Su an hic deneme sansim olmamis olan 2 tane gitar var aklimda ki biri hic TR'de yok, biri Charvel Pro-Mod So-Cal Style 2 24 HH, digeri yine Charvel, Pro-Mod DK24 HH 2PT gitari. Arastirdigimda genel olarak versitile gitarlar diye geciyorlar, PUSH/PULL sistemleri var veya humbucker'lar paralel veya seri donusturuluyor ve daha single'a yakin tonlar saglanmaya calisiliyor, ki kulagima da oyle geliyor, pek cok muzik turunde basarili bir sekilde o tonlari yakaliyor ve farkli seyler denemek isteyebilirim, ilk gitarim olacak sonucta. Ama o bildigimiz, aliskin oldugumuz klasik Fender tonlari hic yok gibi bu sefer de. Dinledigim ve belki calmak isteyecegim gitaristlerin isimlerini ozet olarak asagi listeleyecegim. Bu fiyatlara kadar cikacaksam, muhtemelen sizlerin de onerecegi modeller olacaktir diye dusunuyorum, tesekkur ediyorum.

Liste: Jimi Hendrix, Led Zeppelin, SRV, Muddy Waters, Chuck Berry, Rolling Stones, The Doors, Guthrie Govan, Paul Gilbert, Dire Straits, Pink Floyd, AC/DC, Queen, Santana ve Slash ve bahsettim blues'cularin tonlarinda veya daha Texas Blues tonlarda 12 bar altyapi uzerinde pentatonik gamlardan dolasmayi cok severim.

ps: Yukarida bahsettigim super strat gitarda Seymour Duncan® Custom Full Shred manyetik var, mesela bu bana sert geldi ve degistirmek istedim diyelim, bu manyetigin paralel/seri donusturulebiliyor olmasi, manyetik secerken seceneklerimi daraltir mi, veya elektroniksel olarak isimi cok zorlastirir mi?

Merhabalar,

Ben evde kendi kendime takilmak icin bir elektro gitar bakiyorum. Bir yandan blues mizika da caliyorum ancak kulaklik takip kendimce ruhumu dinlendirmek amaciyla yillardir gitar almak istiyordum. "Ucuz gitar ne kadar kotu ki" diye bir dusunceyle bir gun Tunel Do-Re'ye girip SX gitarlari incelemeye calistim kendimce. Kivilcim'i falan gezdim inceledim, bir tek Zuhal'e bakamadim kapandi ben gezerken ama aslinda ona bakmaliymisim, neyse.

Squier denedim, Affinity Strat fena hissettirmedi; Fender Player denedim o paralara kadar cikacaksam ona vermek istemedim derken Schecter Nick Johnston denedim, o da fena degildi ama biraz da renk takintim var, gitarin gozume de guzel gozukmesini istiyorum. Su an hic deneme sansim olmamis olan 2 tane gitar var aklimda ki biri hic TR'de yok, biri Charvel Pro-Mod So-Cal Style 2 24 HH, digeri yine Charvel, Pro-Mod DK24 HH 2PT gitari. Arastirdigimda genel olarak versitile gitarlar diye geciyorlar, PUSH/PULL sistemleri var veya humbucker'lar paralel veya seri donusturuluyor ve daha single'a yakin tonlar saglanmaya calisiliyor, ki kulagima da oyle geliyor, pek cok muzik turunde basarili bir sekilde o tonlari yakaliyor ve farkli seyler denemek isteyebilirim, ilk gitarim olacak sonucta. Ama o bildigimiz, aliskin oldugumuz klasik Fender tonlari hic yok gibi bu sefer de. Dinledigim ve belki calmak isteyecegim gitaristlerin isimlerini ozet olarak asagi listeleyecegim. Bu fiyatlara kadar cikacaksam, muhtemelen sizlerin de onerecegi modeller olacaktir diye dusunuyorum, tesekkur ediyorum.

Liste: Jimi Hendrix, Led Zeppelin, SRV, Muddy Waters, Chuck Berry, Rolling Stones, The Doors, Guthrie Govan, Paul Gilbert, Dire Straits, Pink Floyd, AC/DC, Queen, Santana ve Slash ve bahsettim blues'cularin tonlarinda veya daha Texas Blues tonlarda 12 bar altyapi uzerinde pentatonik gamlardan dolasmayi cok severim.

ps: Yukarida bahsettigim super strat gitarda Seymour Duncan® Custom Full Shred manyetik var, mesela bu bana sert geldi ve degistirmek istedim diyelim, bu manyetigin paralel/seri donusturulebiliyor olmasi, manyetik secerken seceneklerimi daraltir mi, veya elektroniksel olarak isimi cok zorlastirir mi?
Bu kafalarda çalınacak bir gitar için Floyd Rose çok anlamsız olur. O yüzden DK24 diye geçen model çok daha mantıklı olur sizin için, tek değiştirip akort yaparken Floyd ile boşuna uğraşmamış olursunuz. Elektronik kısmı için ben yorum yapamayacağım, anlayan arkadaşlar söylesin, ama bence sizin kafalarda çalmak için HH yerine S-S-H veya S-H konfigürasyonu daha uygun bir tercih olur. Coil split de kötünün iyisi olur, veya saptaki humbucker için çok daha şeffaf soundlu (Seymour Duncan Jazz ?) bir şey düşünülebilir.
Bu fiyatlara çıkmadan böyle bir gitar almak isterseniz de Thoman üzerinden Harley Benton Fusion serilerine bakmanızı öneririm. Ben aldım bir tane, iyiki de almışım. İstediğiniz manyetik takviyesini de yaparsınız. O paranın da en az yarısı cebinizde kalır. Üstünde Ibanez yazsa 25bin lira vereceğim gitar bana 5bin liraya geldi. Bunu tahmin yaparak söylemiyorum, Ibanez AZ premium kullandım bir süre, linkte verdiğinizle benzer özellikte gitarlardır onlar da. Gerçekten bir fark yok aralarında. Aklınızda bulunsun. Hele de evde hobi amaçlı çalacaksanız hiç gerek yok o paraları saçmaya.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu kafalarda çalınacak bir gitar için Floyd Rose çok anlamsız olur. O yüzden DK24 diye geçen model çok daha mantıklı olur sizin için, tek değiştirip akort yaparken Floyd ile boşuna uğraşmamış olursunuz. Elektronik kısmı için ben yorum yapamayacağım, anlayan arkadaşlar söylesin, ama bence sizin kafalarda çalmak için HH yerine S-S-H veya S-H konfigürasyonu daha uygun bir tercih olur. Coil split de kötünün iyisi olur, veya saptaki humbucker için çok daha şeffaf soundlu (Seymour Duncan Jazz ?) bir şey düşünülebilir.
Bu fiyatlara çıkmadan böyle bir gitar almak isterseniz de Thoman üzerinden Harley Benton Fusion serilerine bakmanızı öneririm. Ben aldım bir tane, iyiki de almışım. İstediğiniz manyetik takviyesini de yaparsınız. O paranın da en az yarısı cebinizde kalır. Üstünde Ibanez yazsa 25bin lira vereceğim gitar bana 5bin liraya geldi. Bunu tahmin yaparak söylemiyorum, Ibanez AZ premium kullandım bir süre, linkte verdiğinizle benzer özellikte gitarlardır onlar da. Gerçekten bir fark yok aralarında. Aklınızda bulunsun. Hele de evde hobi amaçlı çalacaksanız hiç gerek yok o paraları saçmaya.
T-style olandan bahsediyorsaniz, Floyd Rose degil tremolo o yanlis gordunuz sanirim. 😊

Thomann'a cok baktim ama vergi muhabbetleri beni gerdi, bir de yeni bir duzenleme yururluge giriyormus 1 Mayis'ta, oncesine yetisir mi bilemedim biraz gerildim acikcasi. Sizin sureciniz nasil gecti anlattiginiz bir konu var mi burda, ya da yoksa kisaca anlatabilir misiniz? Cok tesekkur ederim bu arada yanitiniz icin, bu markayi bilmiyordum, inceleyecegim. Eger Thomann'dan sikintisiz alisveris yapabiliyorsak Sterling'in CT50 modelini de cok begendim.

Thomann'a cok baktim ama vergi muhabbetleri beni gerdi, bir de yeni bir duzenleme yururluge giriyormus 1 Mayis'ta, oncesine yetisir mi bilemedim biraz gerildim acikcasi. Sizin sureciniz nasil gecti anlattiginiz bir konu var mi burda, ya da yoksa kisaca anlatabilir misiniz?
Thomann diye başlık var forumda... ben dahil bir çok kişi deniz derya anlattı tecrübelerini... thomann'da malı depodan getiren abilerin çocuğunun sünnetine kadar her detay var... vergiden korkma, konu gayet net. Başlık eski ve uzun ama son 10-15 sayfayı okusan aydınlanırsın bemberrak...

Full shred gerçekten güzel bir manyetik ama spesifik bir soundu var. Daha tiz, net, presence'li bir ton. Humbucker ve single splitte modern sularda kaliyor. Sap manyetigi ile kombinasyonlarinda vintage strat tipi bir ton yakalamak da zor. DK24 daha çok 80s ve sonrası Rock, metal türevi müzikler için harika bir gitar. Ben DK24 kullandim ve sonra halen kullandığım San dimas HH sahibi olarak, Charvel olacaksa HH san dimas veya HSS olan modellerin size daha uygun olacağını düşünüyorum. San dimasta SH1 59 ve TB4 JB set var ve DK24'e göre çok daha versatil tonlara sahip. Hatta bu zamana kadar kullandığım gitarlar içinde en versatil ve her manyetik switch seciminde farkli ve kullanışlı tonlari en iyi verebilen gitar. Strat ve tele tarzı ile birlikte full humbucker tonlari. Bir strat özelliklerini tumuyle yansıtamaz ancak epey yakin.

Her iki gitarda da super switch mevcut ve bu size modifikasyon yaparken farkli kombinasyon seçimleri yapabilmenize olanak tanıyor. Modifikasyon icin alacağınız manyetigin 4 kablolu olmasına dikkat etmelisiniz ancak degistireceginiz manyetikli modeli almaktansa daha size hitap eden manyetikli modeli almak çok daha mantıklı olur.

T-style olandan bahsediyorsaniz, Floyd Rose degil tremolo o yanlis gordunuz sanirim. 😊

Thomann'a cok baktim ama vergi muhabbetleri beni gerdi, bir de yeni bir duzenleme yururluge giriyormus 1 Mayis'ta, oncesine yetisir mi bilemedim biraz gerildim acikcasi. Sizin sureciniz nasil gecti anlattiginiz bir konu var mi burda, ya da yoksa kisaca anlatabilir misiniz? Cok tesekkur ederim bu arada yanitiniz icin, bu markayi bilmiyordum, inceleyecegim. Eger Thomann'dan sikintisiz alisveris yapabiliyorsak Sterling'in CT50 modelini de cok begendim.
Ben alıp kopyaladığımda çıkan Zuhal linkinde Floydlu bir gitar vardı, o beni yanıltmış olabilir.
Vergi bile ödeseniz Benton o kadar uygun fiyatlı ki, yine de oldukça uygun olabilir.
1500 euro yerine 150 euro sınırı meselesi nedir bilemiyorum yalnız, ben aldığımda sınır 1500 olduğu için ben sadece nakliye artı %18KDV ödedim.
Benim vurgulamak istediğim konu şu: Türkiye'de alırken 5 basamaklı fiyatlar ödenen o gitarların kalitesi aslında 5 basamaklı değil. Kötü olduklarından değil, ama bizim ödediğimiz paralar gülünç, açıkça söğüşleniyoruz. O fiyatlara aldanmayın, sözlediğimin özü budur. Naktiniz varsa ikinci el de iyi bir çözüm olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevaplarınız için çok teşekkürler. Hala Squier’lara Player Plus’lara falan bakayım derken DK24’ü denemeye gittim. Bu arada Türkiye’de yok dediğim So-Cal Style 2 gitardan 1 adetin mağazada olduğunu ve kimsenin farkında olmadığını fark edince bir daha bu fırsat elime geçmez diyerek almış bulundum. 😅 Fred tellerinin uçlarının faaln törpüye ihtiyacı vardı, bakım için Luthier’e gönderdiler şimdi, hafta içi elime geçecek umarım. Tekrardan cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.

Bir de, bir kaç gün önce mail atmıştım bu Tele stoklarınıza girer mi diye, gitarın üzerindeki telleri 9’luk tellerle değiştirtirken şöyle bir mail
istemis oldugunuz ürün ne yazik ki stoklarimiza şu an için girmeyecek ve bir tarih yok siz özel olarak getirmemizi istereniz en az 6-9 ay bir süre alır en iyi ihtimalle.” Hadi sitede yok, sistemden de mi göremiyorsunuz?

Neyse benim bir şikayetim yok, belki sitede olsa başkası alacaktı, bana kalmış oldu. 😅

Bin kere yazıldı ama yine yazayım... Zuhal'in sitesi leş... stok bilgisi yalan yanlış.. filtreleme yapmak imkansıza yakın, tam model ismi girince bile bazen buluyor bazen bulamıyor... çoluk çocuğun site tasarladığı 2022 yılında daktilo ve faks çağında kalmış gibi Zuhal... inanılmaz gerçekten. Mail atmanızı tavsiye ederim, çoğunlukla hızlı ve işi bilen biri tarafından dönüş yapılıyor ve sonrası rahat akıyor.

Umuyorum ki “bin kere yazıldı ama yine yazayım” isyanınız bana değil Zuhal’in web sitesinedir. Eğer öyleyse katılıyorum, 2 farklı seçeneği filtreye eklediğinizde filtreleri veya olarak değil ve olarak ekliyor ve 0 sonuç çıkıyor. Üniversite dönemimde öğrenci projelerinde bile böyle hata görmedim. Ama mail’e dönen cevap da benim için fiyaskoydu. Satın almak üzere olduğum alete “sipariş verirseniz 6 aya falan gelir” diye cevap döndüler dediğim gibi.

Geri