Musicman JP-70’te Yay Ayarı

Merhabalar, yaklaşık 3 gün önce bir JP-70 aldim ve bazi talihsizlikler sonucu telini kopardim. Bugün Elixir 09-52 tel aldim ve gitara taktim. Fakat tellerin yeterli gerginliğe ulaşmadığını hissediyorum, ayrıca teller takılırken bilyenin kalmasi gereken kisim, yani bridge’in asagisi, çok geriye kaymış görünüyor. Telleri akort ettikçe zamanla ileriye geliyor fakat eski haline dönecek kadar kacmiyor akor. Tellerin bu gerginliği nasıl arttırılabilir?

En kolay cozum olarak daha once kullandiginiz tel takiminin aynisini (yani ayni marka model ve kalinlik) almanizi oneririm. Eskiden kullandiginiz tel takimi ile bu yeni aldiginiz Elixir 09-52 tel takiminin tansiyonu (alti telin sapa uyguladigi toplam guc) farklidir; onun icin gitarin ayari bozulmustur. Tellerin tansiyonu (her tel icin ayri olarak) genellikle paket uzerinde yaziyor (internet uzerinden de bulabilirsiniz). Eskiden kullandiginiz tel takiminin toplam tansiyonunu bakip daha sonra o tansiyona yakin bir tel takimi bulup kullanmak da bir cozum olabilir...

Geri