Gitar rengi ve verniğinin atması, boya çatlağı problemi

Selamlar, herkese iyi forumlar. Danışmak istediğim 2 konu var.
İlk konu; Küçük kardeşim “Valencia VC204” gitarımın üzerine pena tutucu materyali “yapıştırıcı” ile tutturmuş. -bunu bilmediğim için söktüm- yapıştırıcı parçalarını kazırken, gitardaki boya ve verniği de kaldırmış oldum. Yaşadığım şehirde “luthier” olmadığı için bir sazcıya götürdüm (keşke götürmeseydim). Gitarı teslim ettiğimden daha kötü bir şekilde aldım. Evde, pek bilgi sahibi olmasam bile, bu gitarla uğraşmak istiyorum. Düzeltme aşamaları sırasıyla nelerdir? Hangi materyalleri (boya, vernik, cila) kullanmalıyım?
İkinci konu, “bas gitarımda” boya çatlağı oluştu -en azından ben öyle düşünüyorum- gitar çatlağı, zamanla büyür mü? Ne gibi önlemler alabilirim?

Dosyalar

• 28CACFFE-6F7F-4DCE-8EC3-0AFF62A664C3.jpeg
    28CACFFE-6F7F-4DCE-8EC3-0AFF62A664C3.jpeg
    249.5 KB · Gösterim: 121
  • 51C09F86-D165-44C2-9E5F-277E05BE886A.jpeg
    51C09F86-D165-44C2-9E5F-277E05BE886A.jpeg
    149 KB · Gösterim: 71
  • 3FB82B1B-97B1-4CEA-9C9D-CE7D4C149894.jpeg
    3FB82B1B-97B1-4CEA-9C9D-CE7D4C149894.jpeg
    1.2 MB · Gösterim: 79
Son düzenleme:
bağlama ustaları kadar gitardan anlamayan başka birini daha bulamazsın hocam geçmiş olsun. bir keresinde heriften 0.10 mi teli istedim ne diyon kardeşim sen tek tiptir bunların teli diyip alice marka 0.9 teli vermeye çalışmıştı. Açıklama yapmama rağmen bir türlü kabul ettiremedim adama kalınlıkların farklı olduğunu😂 o gün bugündür yanından dahi geçmem.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bağlama ustaları kadar gitardan anlamayan başka birini daha bulamazsın hocam geçmiş olsun. bir keresinde heriften 0.10 mi teli istedim ne diyon kardeşim sen tek tiptir bunların teli diyip alice marka 0.9 teli vermeye çalışmıştı. Açıklama yapmama rağmen bir türlü kabul ettiremedim adama kalınlıkların farklı olduğunu😂 o gün bugündür yanından dahi geçmem.
Teşekkürler hocam. Bağlama ustalarına, gitarlarımızı teslim etmiyoruz. En azından bu dersi aldık.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam, fotoğraf ekledim. Yorumlarınızı merak ediyorum.

Geri