Fractal AX8 halen iş görüyor mu?

Fractal'ın yerde kullanım amaçlı olarak ürettiği ilk iki cihaz olan AX8 ve FX8, nedense kıyıda-köşede kalmış cihazlar konumunda. FX8 hiç bir zaman popüler olmadı zaten (herhalde fiyat yüzünden...)
Bugünlerde forumda Mooer-Headrush-Line 6 (HX serileri...) kıyaslamalarında bu cihazlar hiç gündeme gelmiyor. AX8 ton kalitesi olarak Axe II düzeyinde olmalı (işlemci gücü olarak olmasa bile).
Bu durumda ben de kullanan varsa sormak istedim; sizce AX8 halen iş görüyor mu? Ben düğmelerin sağlamlığı konusunda ciddi bir problem olduğunu gözlemliyorum bazılarında (özellikle facebook üzerinden yapılan paylaşımlarda...) Ancak ton kalitesi olarak, özellikle oturup ton yazmaya uğraşacak kişiler için halen cazip gözüküyor...

AX8, Axe FX-II'nin floor versiyonu denebilir. 2 blok amp ve cabin seçme dışında tüm amfi, cabin ve neredeyse tüm effectleri (sanirim 1 2 adet effects ax8 de bulunmuyor) ortak.

AX8 halen iş görür mü sorusuna cevap olarak;
- Evet AX8'in tetris ekranına benzer bir ekrani var. Karsilastirdiginiz diğer modeller gibi renkli, dokunmatik ekrani bulunmuyor fakat bunu haricinde çok iyi iş göruyor. Zaten ton yazimi, blocklari oluşturmayı vs pc'ye bağlayarak yapacaksinizdir. Çünkü PC arayüzü ve kullanimi gerçekten başarılı.

- Bir başka fark olarak headrush veya helix gibi ses karti olarak kullanamiyorsunuz. PCden kayit almak istemeniz durumunda ses kartina bağlayarak kullanmanız gerekiyor.

- AX8'i almadan önce uzun süreler arastirmistir ki FM9 veya FM3 alsam mi düşünüyordum. Bu ürünlerin hem Ülkemiz sınırları içersindeki bulunma ihtimali, bulunsa dahi fiyati (ister yurt dışı, ister burada bulunma ihtimali olsun) Ax8 in 2. Fiyatının 3 katina yakin olmasi direkt vazgeçirmisti.

- AX8 direkt olarak Axe FX3 ile kiyaslayip, birlikte denedim. Ham (herhangi bir effect, booster kullanmadan) amfi blocklari neredeyse ayni, ki muhtemelen az da olsa fark vardir ama kullandigim ses seviyesinde farkedilmiyor bile.

- özellikle hi-gain kullanimlar için almıştım fakat Marshall amfilerine bayıldım. Inanilmaz iyiler ki sizin de o tarz tonlari seveceginizi tahmin ediyorum.

- Kullanim şekli olarak power amp ile gercek kabine girerek kullaniyorum. Bu sebeple Cab simleri ne kadar iyi sorusuna sadece izledigim 50+ videolardan cevap verebilirim ki yine oldukça başarılı.

- Aleti kullanmak, özellikle pc ye baglamadan tetris ekranında ton yazmaya calismak ilk basta zor gelebilir fakat kesinlikle PC kullanarak çok daha kolay oluyor. Ayrica pedalin üzerindeki tuşlara ise bir kaç gün içerisinde alışıyorsunuz.

- Pedaldan memnun muyum kısmına geldiğimizde ise; Elimdeki amfileri yavaş yavas elden çıkartmayı planliyorum. Pedalboardumu şimdiden dağıttım bile.

- Pedalin tuslarının dayanıklılığı konusunda ise, ilk defa sizden duydum problemli olduğu konusunu. Fakat ben de 2. olarak almış olmama rağmen hic bir sorun ve problem yaşamadım henüz. Umarim uzun süreler de yaşamam =)

- eger ki uygun fiyata, uygun bir AX8 denk getirebilirsiniz Headrush, Mooer hatta helixden bile memnun edecektir ton olarak (arayüz, ekran vs olarak kiyaslamiyorum). Zaten Youtube üzerinde pek çok ton kiyaslama videolari bulunuyor.

- Axe fx2 ve AX8 detayli kıyaslama için asagidaki linke bakabilirsiniz,

- Son olarak youtube da ise "Leon Todd" videolarina bakabilirsiniz. Tarz/ton olarak da size hitap edebilir.

Umarim az da olsa yardımcı olmuştur yazdiklarim. Şimdiden hayırlı olsun.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
AX8, Axe FX-II'nin floor versiyonu denebilir. 2 blok amp ve cabin seçme dışında tüm amfi, cabin ve neredeyse tüm effectleri (sanirim 1 2 adet effects ax8 de bulunmuyor) ortak.

- Evet AX8'in tetris ekranına benzer bir ekrani var. Karsilastirdiginiz diğer modeller gibi renkli, dokunmatik ekrani bulunmuyor fakat bunu haricinde çok iyi iş göruyor. Zaten ton yazimi, blocklari oluşturmayı vs pc'ye bağlayarak yapacaksinizdir. Çünkü PC arayüzü ve kullanimi gerçekten başarılı.

- Bir başka fark olarak headrush veya helix gibi ses karti olarak kullanamiyorsunuz. PCden kayit almak istemeniz durumunda ses kartina bağlayarak kullanmanız gerekiyor.

- AX8'i almadan önce uzun süreler arastirmistir ki FM9 veya FM3 alsam mi düşünüyordum. Bu ürünlerin hem Ülkemiz sınırları içersindeki bulunma ihtimali, bulunsa dahi fiyati (ister yurt dışı, ister burada bulunma ihtimali olsun) Ax8 in 2. Fiyatının 3 katina yakin olmasi direkt vazgeçirmisti.

- AX8 direkt olarak Axe FX3 ile kiyaslayip, birlikte denedim. Ham (herhangi bir effect, booster kullanmadan) amfi blocklari neredeyse ayni, ki muhtemelen az da olsa fark vardir ama kullandigim ses seviyesinde farkedilmiyor bile.

- özellikle hi-gain kullanimlar için almıştım fakat Marshall amfilerine bayıldım. Inanilmaz iyiler ki sizin de o tarz tonlari seveceginizi tahmin ediyorum.

- Kullanim şekli olarak power amp ile gercek kabine girerek kullaniyorum. Bu sebeple Cab simleri ne kadar iyi sorusuna sadece izledigim 50+ videolardan cevap verebilirim ki yine oldukça başarılı.

- Aleti kullanmak, özellikle pc ye baglamadan tetris ekranında ton yazmaya calismak ilk basta zor gelebilir fakat kesinlikle PC kullanarak çok daha kolay oluyor. Ayrica pedalin üzerindeki tuşlara ise bir kaç gün içerisinde alışıyorsunuz.

- Pedaldan memnun muyum kısmına geldiğimizde ise; Elimdeki amfileri yavaş yavas elden çıkartmayı planliyorum. Pedalboardumu şimdiden dağıttım bile.

- Pedalin tuslarının dayanıklılığı konusunda ise, ilk defa sizden duydum problemli olduğu konusunu. Fakat ben de 2. olarak almış olmama rağmen hic bir sorun ve problem yaşamadım henüz. Umarim uzun süreler de yaşamam =)

- eger ki uygun fiyata, uygun bir AX8 denk getirebilirsiniz Headrush, Mooer hatta helixden bile memnun edecektir ton olarak (arayüz, ekran vs olarak kiyaslamiyorum). Zaten Youtube üzerinde pek çok ton kiyaslama videolari bulunuyor.

- Son olarak youtube da ise "Leon Todd" videolarina bakabilirsiniz. Tarz/ton olarak da size hitap edebilir.

Çok teşekkür ederim; gayet açıklayıcı olmuş.

Düşünceme göre iyi IR dosyaları güzel ton almada daha çok etki ediyor. Dolayısıyla aslında IR loader bulunduran çoğu prosesör veya DAW+plugin iş görüyor. Çok efekt olması da gerektikçe arttırılabilen bir özellik olduğundan sıkıntı olmuyor. Örneğin MX5 aldın diyelim, yetmedi yanına hx stomp alıp send/return'ler ile istediğin kombinasyonları yapabiliyorsun. Zaten yeni başlayan kişi emin değil bu işe devam edecek mi etmeyecek mi diye dolayısıyla ucuz ürünlerden birini alıp geçiyor. Kemper de bunun bir diğer örneği aslında. Bir diğer neden de Fractal firmasının biraz niş bir firma olması. Yani Boss ve Yamaha (Line 6) gibi dünya piyasasına hükmedemedi, genel olarak Amerika kıtası ile sınırlı kaldılar.

Halen kullanıyor musunuz hocam? Stüdyo monitör ya da FRFR speaker ile kullandığımızda Line6 ürünlerine göre çok fark olur mu sizce (Helix Native kullanıyorum)

Dün akşam sahnede gene AX8 kullandım seyircide tonmeisterde memnundu tonlardan.

Bu mesela tamamen AX8 ile direkt mikser yani kabin IR ları ile bir performans. Çalım için özür günüm günüme tutmuyor ama zaten vasat bir gitaristim bir de sanırım solo esnasında Gate'i açık unutmuşum :D

Diğeri de bir cover çalışmam ama sana gelmez bu tonlar. :)

Dosyalar

• Paradise Lost - Ash And Debris.mp3
    9.3 MB
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dün akşam sahnede gene AX8 kullandım seyircide tonmeisterde memnundu tonlardan.

Bu mesela tamamen AX8 ile direkt mikser yani kabin IR ları ile bir performans. Çalım için özür günüm günüme tutmuyor ama zaten vasat bir gitaristim bir de sanırım solo esnasında Gate'i açık unutmuşum :D

Diğeri de bir cover çalışmam ama sana gelmez bu tonlar. :)

Tonlar gerçekten de düzgün geliyor.
Not: Sen değil de vokal özür dilesin bence 🤣 Dio mezarında 100 tur dönmüştür. Herhalde çok yüksek kalıyor şarkı, sürekli detone oluyor ve notayı hiç tutamıyor adam.

Ben de size bir soru sorayım hocam. Helix nativeden memnun musunuz? Ben de almayı düşünüyorum ama 400 dolar çok fazla gibi neural dsp gibi yüzde 50 indirim gibi durumlar oluyor mu acaba
Hocam bende hx stomp vardı, o yüzden helix native indirimli bir de black friday olunca 50 dolara almıştım. HX Stomp sattım. İkisinde de referans monitörle kullanınca ses yan odadan geliyormuş gibi (Neural DSP pluginlerinde, Amplitube 5 ve Tonex'te böyle bir durum yok). Haliyle onlarca video izlemişimdir ancak o videolardaki tonlara yakın tonları bir türlü alamadım özellikle low, mid-gain çalacağım zaman. Hi-gain taraf biraz daha başarılı. Fractal ürünleri de böyle mi diye merak ediyorum, deneme imkanım olmadı. Ev kullanıcısıyım :)

Şu an axe fx standard var elimde halen daha iyi iş görüyor dan ziyade effect kalitesi ve preamp kalitesi piyasadakilerin çoğunu tokatlar durumda ve bana fazla bile geliyor

Hocam bende hx stomp vardı, o yüzden helix native indirimli bir de black friday olunca 50 dolara almıştım. HX Stomp sattım. İkisinde de referans monitörle kullanınca ses yan odadan geliyormuş gibi (Neural DSP pluginlerinde, Amplitube 5 ve Tonex'te böyle bir durum yok). Haliyle onlarca video izlemişimdir ancak o videolardaki tonlara yakın tonları bir türlü alamadım özellikle low, mid-gain çalacağım zaman. Hi-gain taraf biraz daha başarılı. Fractal ürünleri de böyle mi diye merak ediyorum, deneme imkanım olmadı. Ev kullanıcısıyım :)
Yani dışarıda çalmak gibi düşünceniz yoksa ev kullanıcıysanız ve low mid gain soundlar için aşağıda bir örnek var Rosanna şarkısı bu tür tonlar direkt olarak anlamsız gelebilir ama prodüksyon içinde aşağıdaki gibi bol delay chorus gibi efektlerle canlanıyorlar. Clean tonlarda gerçek bir kabin olmadan bundan 12'' Hoparlörden bahsediyorum o air havası olmadan herhangi bir sounda karar vermek zor. Ne yapılabilinir bir saatliğine güzel amfileri olan bir stüdyoa kiralanıp ondan hücum kayıt alması istenebilinir mikrofonlarla gerçekte duyduğunuz sound mikrofonlanıp 2 boyuta indirildiğinde ne oluyor onu bir dinleyip sound arayışında onu referans almak mantıklı olabilir. Zira Fractal da da Kemper de de Clean tonları mutlaka Reverb vs ile biraz ıslatmak gerekiyor çalımdan daha keyif almak için.

Ben de size bir soru sorayım hocam. Helix nativeden memnun musunuz? Ben de almayı düşünüyorum ama 400 dolar çok fazla gibi neural dsp gibi yüzde 50 indirim gibi durumlar oluyor mu acaba
Helix Native eski versiyonları crackli bulunuyor. Neural DSP Rabea ve Gojira ile Helix’te alabileceğim tonlardan daha iyi tonlar aldım. Fakat biraz da aranılan tonla da ilgili, Helix Ligitator isim yapmıştır mesela. Efektler başka yerlerden ücretsiz vs de bulunabiliyor.

Geri