Steve Vai neden kablosuz çalmıyor?

Steve Vai konserinden sonra aklıma bir şey takıldı. Bu adam neden 50 metrelik kablo ile sahneye çıkıyor? Sabit de kalmıyor sürekli hareket halinde bir gösteri tarzı var.

Adam eski kafa. Hendrix de kalkıp gelse kablosuz çalacağını hiç düşünmüyorum. Bu amfi mikrofonlamak veya ses kartı kullanmak gibi bişey. Tercih meselesi diyelim.

Steve Vai konserinden sonra aklıma bir şey takıldı. Bu adam neden 50 metrelik kablo ile sahneye çıkıyor? Sabit de kalmıyor sürekli hareket halinde bir gösteri tarzı var.
Guzel soru bu, isteyen dalgasini gecsin kendince. Acaba teknik bir sebebi var mi ? Ya da rahat mi ediyor 50 yillik aliskanlik sonucta.
Bir de sahne alanlar kablosuz sistemlerin gidip gelmesinden rahatsiz oluyordu epey, kulaklik monitorleri de ha keza öyle.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Guzel soru bu, isteyen dalgasini gecsin kendince. Acaba teknik bir sebebi var mi ? Ya da rahat mi ediyor 50 yillik aliskanlik sonucta.
Bir de sahne alanlar kablosuz sistemlerin gidip gelmesinden rahatsiz oluyordu epey, kulaklik monitorleri de ha keza öyle.
Soruda dalgaya alınacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Aslında teknik anlamda önemli bir neden yatıyor olmalı. Kablo uzunluğunun tona etkisi olduğunu biliyorum ayrıca ne kadar izolasyonlu da olsa bu kablonun anten etkisi de hesaba katılmalı. Kablo epey uzundu ve beni düşündürdü.

Uzun süre John Petrucci de wireless kullanmıyordu. Son zamanlarda geçti galiba. Mojo gereği değilse, rahatsız eden bir durum var. Bence gecikme ya da tuşe hissiyatıyla alakalı bir durum olabilir diye düşünüyorum. Üstüne düşecek kadar merak edip araştırmadım ama başlığı görünce merak ettim doğrusu.

Nadiren de olsa 2:20den itibaren karşılaşılan sorunla karşılaşmamak için olabilir. Konseri arkadaşlarla internetten izliyorduk. İlk defa Orion canlı çalınacak baştan sona, solonun yeri geldi ama solo da Kirk de yoktu ortalıkta.

Steve Vai, kariyeri boyunca teknolojiyi yakından takip eden ve bu anlamda belki de en yenilikçi rock gitaristlerinden biri oldu. Vibrato kolunu kullanma ve bununla kendi tarzını oluşturma konusunda da öncüydü (Eddie van Halen'dan bu yana en abartılı ve ustaca kullanan kişidir desek yanlış olmaz). Bu uğurda önce kendisi gitarını modifiye etmişti yanlış hatırlamıyorsam; sonra Ibanez ile işbirliği ile kendi modelinde kolu rahatça geriye çekilebilecek şekilde gövdeyi oydurttu. Bu da yetmedi, gitarın gövdesine basbayağı "tutamak" (handle) yaptırdı. Bu anlamda hiç bir zaman gelenekçi olmadı adam. Passion and Warfare albümü itibariyle Eventide harmonizer efektini dünyaca ünlü hale getirdi. Bu albümde bilmem kaç track üstüste gitarlar kaydetti. Konserlerinde görsellik de yine teknoloji destekli olarak hep ön planda oldu. Kendi tasarladığı egzantrik şekilli gitarlar ile de halen gündemde. Albümlerinde sadece bir sürü enstrüman icra edip programlamakla kalmayan, en başından beri hep kayıt-miks-prodüksiyona da el atan birisi ayrıca.
Daima teknolojiden yana olmuş ve istediği her ses teknolojisini kullanacak kadar parası da olan bu adam, neden acaba kablosuz çalmıyor?

Not: Espri yapmak da, anlamak da, bazı şartları varsayar. Ama bazen, varsaymak pişmanlıktır. Bazen.

Büyük ihtimal sinyal kaybıyla ilgilidir gerçi kablosuz sistemler çok gelişti ama bilemiyorum.
Öte yandan vai kabloyu bir şov öğesi olarak da kullanıyor adeta dans ediyor kabloyla zaman zaman sahne şovunun bir parçası.

Konser inanilmazdi bu arada tertemiz bir icra harika sahne hakimiyeti 🤟🏻

Geri