Shark Guitars

Şöyle bir durum var.
Firma için 20.000.000 Euro piyasa değerlemesi aldı.
Bunun üzerinden de 2.500.000 Euro yatırım aldı.
2023 Yılında Antalya'da fabrika inşasına başladılar ve 1. Etabı bitirdiler. Bu aldıkları yatırımla 2024 sonuna kadar tüm fabrikayı bitirecekler.
2024 Sonbaharında anlaşmalı mağazalar ile satış yapacaklarını duyurdular. Farklı sap, gövde ve manyetik dizilimleri ile.

Şöyle bir durum var.
Firma için 20.000.000 Euro piyasa değerlemesi aldı.
Bunun üzerinden de 2.500.000 Euro yatırım aldı.
2023 Yılında Antalya'da fabrika inşasına başladılar ve 1. Etabı bitirdiler. Bu aldıkları yatırımla 2024 sonuna kadar tüm fabrikayı bitirecekler.
2024 Sonbaharında anlaşmalı mağazalar ile satış yapacaklarını duyurdular. Farklı sap, gövde ve manyetik dizilimleri ile.
Tam olarak bende merak uyandıran kısım burası.

20 m üzerinden 2.5 m yatırım yerli bir gitar markası için riskli gibi görünen ama stratejisi merak uyandıran bir durum, Yatırımcılar da boş beleş insanlar değil sabah kalkıp "Ulan şu milyonumu da burada ezeyim "zihniyetinde değiller.

Ciddi bir fiyatlama ile iyi bir PR çalışmasıyla umarım başarılı olurlar.

Ama bu fiyat skalasında mutlaka büyük grup ve sanatçıların katılımı şart.

Bu saatten sonra gitar yaparak ne parası kazanacaklar. Şuan Çin çok büyük fabrika yatırımlarını yaptı.
O bile otomatik tezgahlarda, yetişmiş ustaları ile piyasada dip fiyata gitar üretiyor.
Son bir kaç yıldır, Çin gitarları az kusurlu ve güzel tonlu gelmeye başladı.
Akıllı bir yatırım değil. Günümüz müzik piyasası analogdan veya doğal enstrümanlardan tamamen dijital enstrümanlara geçiyor.
Artık müzik de yazılıma bağımlı hale aldı. Eskiden Amerikan gitar, analog pedallar, amfi, mikrofon ve miksere girişti.
Şuan Çin gitar ve bir prosesör ile konserde veriyorsun, kayıtta alıyorsun.
Şuan gitarist bile yetişmiyor. Eskiden hafta sonu oldumuydu, bütün caddelerde sırtında gitarı ile kursa giden çocuklar görürdün.
O kitle yok artık.
Kimsenin bir enstrüman öğrenmeye zamanı yok....
Dijitalleşme zorunlu olarak olacak...

Pek (tek?) gitar satmadan o değerleme pek akıl karı gelmedi…
Disney denilen beceriksizler ordusunun Marvel, Star Wars ve Indiana Jones isim haklarıyla gişede filmler batırıp milyarlarca dolar zarar etmeyi başardıkları bir devirde, bu değerleme tam da "zamanımızın aklına" uygun gözüküyor 🤣 Ben ticaretten anlamam, ama bu değerlemeyi yapanların da elektro gitarı ve tüketici kitlesini anladığına kesinlikle inanmıyorum. Çizgi romanı ve popüler kültürü anlayan you tuber "nerd" kitlesi, Disney'in gişede batacak filmlerinin hepsini önceden tahmin etmeyi başardı. Ne kadar enteresan...

Bu saatten sonra gitar yaparak ne parası kazanacaklar. Şuan Çin çok büyük fabrika yatırımlarını yaptı.
O bile otomatik tezgahlarda, yetişmiş ustaları ile piyasada dip fiyata gitar üretiyor.
Son bir kaç yıldır, Çin gitarları az kusurlu ve güzel tonlu gelmeye başladı.
Akıllı bir yatırım değil. Günümüz müzik piyasası analogdan veya doğal enstrümanlardan tamamen dijital enstrümanlara geçiyor.
Artık müzik de yazılıma bağımlı hale aldı. Eskiden Amerikan gitar, analog pedallar, amfi, mikrofon ve miksere girişti.
Şuan Çin gitar ve bir prosesör ile konserde veriyorsun, kayıtta alıyorsun.
Şuan gitarist bile yetişmiyor. Eskiden hafta sonu oldumuydu, bütün caddelerde sırtında gitarı ile kursa giden çocuklar görürdün.
O kitle yok artık.
Kimsenin bir enstrüman öğrenmeye zamanı yok....
Dijitalleşme zorunlu olarak olacak...
Kesinlikle katılıyorum. Bu noktada gerçek bir inovasyon, satın aldığım zaman benim Guthrie Govan gibi çalmamı sağlayacak bir gitar filan olur. Dijital teknoloji, artık kullanıcının emeğinin ve yeteneğinin yerini alıyor. Halen bunlara bağımlı bir enstrümana yepyeni bir şey muamelesi yapılması ciddi bir yanılgı.

Disney denilen beceriksizler ordusunun Marvel, Star Wars ve Indiana Jones isim haklarıyla gişede filmler batırıp milyarlarca dolar zarar etmeyi başardıkları bir devirde, bu değerleme tam da "zamanımızın aklına" uygun gözüküyor 🤣 Ben ticaretten anlamam, ama bu değerlemeyi yapanların da elektro gitarı ve tüketici kitlesini anladığına kesinlikle inanmıyorum. Çizgi romanı ve popüler kültürü anlayan you tuber "nerd" kitlesi, Disney'in gişede batacak filmlerinin hepsini önceden tahmin etmeyi başardı. Ne kadar enteresan...

Yatırımcılardan tanıdık var, denk gelince değerlemenin mantığını öğrenirim birkaç haftaya…

Acaba geliştirdikleri bilmiyorum patentkeri onlara mı ait ama patent sayesinde kazanç elde etmeyi de düşünüyorlar ? Gerçi bu konuda işler öyle mi yürüyor açıkçası bilmiyorum.

Sahi gezi partisi vardı bir ara çok ciddi bir işti hatırliyorum ama sonra ses çıkmadı üzüldük aslında bu "gezi" gitar markasi olsaydi devrimci genclik olarak nasiplenirdik belki ama bu fiyatlarda sadece burjuvazi alabilirdi tabii...

Geri