Volume knobunun sadece yarısı çalışıyor

Gitarın her iki volume knobunda da ses yüksekken herhangi bir sorun yok ama sesi kısmaya başlayınca bazen hafif cızırtı yapıyor ve ses hemen kesiliyor. Anlayacağınız volume knoblarının sadece %40'ı çalışıyor knobu daha çok kısıp tellere vurunca ses geliyor ama 2 3 saniye sonra hemen kesiliyor sadece ses yüksekken çalışıyor bunun nedeni ne olabilir ?

Gitar: Schecter hellraiser c7

Bildiğim kadarıyla tozlanma ile alakalı. Bu düğmeleri neden daha sağlam yapmıyorlar bilemiyorum ama yıllardır bu sorunu ben de yaşıyorum, çözümüm biraz saçma, düğmeleri kullanmıyorum :) Belki gitara daha iyi bakılsa ömürleri daha uzun olabilir. Toz için spreyler var, onlarla temizleyip kurtarmaya çalışabilirsiniz, bir yerden sonra değişmesi gerekecek. Bir ihtimal bu parçaların içindeki mekanizma da çok dayanıklı olmayabilir, bir süre sonra yıpranıyor olabilir ama tozlandıkça temassızlık, cızırtı ve bahsettiğiniz sorunları yaratıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bildiğim kadarıyla tozlanma ile alakalı. Bu düğmeleri neden daha sağlam yapmıyorlar bilemiyorum ama yıllardır bu sorunu ben de yaşıyorum, çözümüm biraz saçma, düğmeleri kullanmıyorum :) Belki gitara daha iyi bakılsa ömürleri daha uzun olabilir. Toz için spreyler var, onlarla temizleyip kurtarmaya çalışabilirsiniz, bir yerden sonra değişmesi gerekecek. Bir ihtimal bu parçaların içindeki mekanizma da çok dayanıklı olmayabilir, bir süre sonra yıpranıyor olabilir ama tozlandıkça temassızlık, cızırtı ve bahsettiğiniz sorunları yaratıyor.
Hayır Hayır alakası yokmuş amfide noise gate açıkmış o kesiyormuş düşük frekansları hallettim :) teşekkürler yine de

Açıkçası noise gate hayat kurtarıyor. Özellikle bazı programlar için noise gate olmadan (distortion ile) kullanmak mümkün değil ama bu düğmenin %40 gibi bir ayarda çalışmamalı, yani eğer kullandığınız vst program ayarlarındansa diye diyorum. Eşik değerleri ya da diğer ince ayarlarla çok iyi çalışan örnekler var, en azından ben öyle kullanabiliyorum.

Bu arada ilk mesajda "cızırtı"dan bahsetmişsiniz mesela, normal sağlıklı bir ses düğmesinde cızırtı olmaz, bunun sebebi yine toz olabilir, düğmenin %40'ında sesi kesen ayar haricinde hiç cızırtı olmaması gerek. Yani özetle ince ayarlı noise gate ve temiz bir düğme tüm dertlerinize çare olacaktır :) Kolay gelsin...

Geri