Parmaklarim alt tele degiyor

gitara başlayalı 1 hafta bile olmadı her şey duzgun gidiyodu tellere yeterince kuvvetli basabiliyodum ama bazi parmaklarda tellere basarken parmagimin alt tele degip teli susturdugunu farkettim.

biraz daha dik ve tırnak içine doğru basınca değmiyo ama o zaman da tırnaklarımın içi çok acıyor napmalıyım olabildiğince dik basmaya devam edip acıya alışmalı mıyım yoksa baska bi yolu var mı çok canımı sıktı şu durum 2 gündür
benim el.jpg

Yanlış basıyorsun. Parmağın teli ortalamalı ve pozisyon olarak daha paralel olmalı. Sen tırnaginla basıyorsun resmen, tele aşırı dik basmışsın pozisyon olarak. Parmağın etli kısmı ile basman lazım. Bunun dışında tırnakların fazla uzun. O tırnakların halı ne öyle 😀
Daha kısa tutman lazım tellere bastığın parmak tırnaklarını. Sağ el tırnakların uzun kalabilir.
Biraz acı normaldir, sonuçta yeni başlamışsın, parmaklarının güçlenmesi, alışması ve evet hafif de sertleşip nasır tutması gayet normal. Resimden gördüğüm kadarıyla klasik gitar. Nispeten çok daha yumuşak telleri var akustik ve elektro gitara göre.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yanlış basıyorsun. Parmağın teli ortalamalı ve pozisyon olarak daha paralel olmalı. Sen tırnaginla basıyorsun resmen, tele aşırı dik basmışsın pozisyon olarak. Parmağın etli kısmı ile basman lazım. Bunun dışında tırnakların fazla uzun. O tırnakların halı ne öyle 😀
Daha kısa tutman lazım tellere bastığın parmak tırnaklarını. Sağ el tırnakların uzun kalabilir.
Biraz acı normaldir, sonuçta yeni başlamışsın, parmaklarının güçlenmesi, alışması ve evet hafif de sertleşip nasır tutması gayet normal. Resimden gördüğüm kadarıyla klasik gitar. Nispeten çok daha yumuşak telleri var akustik ve elektro gitara göre.
burda bilerek olabildigince dik basmaya çalıştım cunku sizin dediginiz gibi basınca parmagımın bombeli kısmı alt teli susturuyor sorun da bu zaten nası çözücem anlamadim

Hemen yandaki parmağın (yüzük parmağı) pozisyon olarak daha iyi. Çok dik basarsan teli de hafif aşağı çekmiş olursun ve bu da bir alt tele degme ihtimalini artırır. Gir YouTube dan bak, binlerce video var. Parmak pozisyonu, özellikle başlangıç için.

Başlangıçta bu gibi sorunlar çok normal dostum. Doğru sesi aldığın pozisyonu kendi kendine bulacaksın. Bir süre sonra bu sorunlar kendiliğinden kaybolacak.

Çok dik basıyorsun ve sanki teli biraz aşağı çekiyormuşsun gibi geldi bana. Ondan dolayı alt tele değiyor olabilirsin. Muhtemelen olması gerekenden biraz daha fazla bastırıyorsun. Ne kadar kuvvetli uygulaman gerektiğini keşfetmeye çalışabilirsin ve biraz da parmak açını değiştirebilirsin. Belki bir faydası olur.

Evet bence de tırnaklar çalmak için çok uzun, bu tırnak uzunluğu ile sağlıklı şekilde çalamazsınız. Ayrıca parmakların bu pozisyona gelmesi baş parmağın yanlış durması da demek, yani bir tarafı düzeltmek isterken diğer taraf bozulmuş gibi görünüyor. Baş parmak pozisyonu da çok önemli. Videolardan ya da bilen birinden hatanızı düzeltmeniz iyi olur, yanlış öğrenip düzeltmek daha zor çünkü...

Geri