Gitar standı sap atmasına neden olabilir mi

Geçenlerde civardaki bir lurhierden duydum bunu. Stand klavyenin ortalarına gelirse sapın atabileceğini tam klavyenin bittiği yere gelmesini söyledi. Dediği şey doğru mu?

Şu tür bir stand.

Dosyalar

• on-stage-on-stage-xcg4-tekli-gitar-standi-gitar-standlari-6774-72-B.jpg
    on-stage-on-stage-xcg4-tekli-gitar-standi-gitar-standlari-6774-72-B.jpg
    15 KB · Gösterim: 55
Resimdeki stand bir şey yapmaz yıllarca kullandım aynısından gitari duvara saptan asabilecegin gibi olanlar özellikle gövde ağırlığı fazla olan gitarlarda sıkıntı çıkarır.

Resimdeki stand bir şey yapmaz yıllarca kullandım aynısından gitari duvara saptan asabilecegin gibi olanlar özellikle gövde ağırlığı fazla olan gitarlarda sıkıntı çıkarır.
Bundan emin miyiz ? Bütün müzik mağazalarında gitarlar duvara asılı olarak satılıyor, benim kendi gitarlarım da yıllardır duvara asılı, hiçbir zararını görmedim şu ana kadar

Bundan emin miyiz ? Bütün müzik mağazalarında gitarlar duvara asılı olarak satılıyor, benim kendi gitarlarım da yıllardır duvara asılı, hiçbir zararını görmedim şu ana kadar
Vallah açıkçası bu sebepten ben hiç kullanmadim bizzat denemedim hadi bakalım bir şey olacak mı diye ama stand vb durumlarda bir şey olacaksa o şekilde olur.Basit fizik ,gövde ağırlığı yüksek oldukça aşağı çeker haliyle sap kısmına yük bindirir.

neck thru vs ağaç yekpare ise içim rahat ama nedense yapıştırma veya vidalı Neck olunca sanki birleşme yerine lüzumsuz yük (yerçekimi) verecekmişim gibi huylanırım...

Dikkat edilmesi gereken başka bir sorun ise sapın asıldığı süngerimsi kısım. Bir süre sonra sıcak, ağırlık vs etkisi ile verniğe zarar verebiliyor. Başıma geldi. Ben o materyali çıkarıyorum, kullanılmış siyah bir t-shirt ü güzelce rulo yapıp dikip o kısma takıyorum.

o tüm standlar için geçerli... yerde duranların da silikonumsu kısmı (ya da sünger) zamanla eskiyor ve eziliyor... ya değiştirmek ya da dediğin gibi düz bir t-shirt'ten parça kesip sarmak vs gerekiyor

o tüm standlar için geçerli... yerde duranların da silikonumsu kısmı (ya da sünger) zamanla eskiyor ve eziliyor... ya değiştirmek ya da dediğin gibi düz bir t-shirt'ten parça kesip sarmak vs gerekiyor

Ona da bir çözüm buldum kendimce. Yapı marketlerde satılan izolasyon kılıfları var. Bunların ortasında birleşim yeri oluyor diklemesine. Ordan ayırıp üzerine geçiriyorum. Hiç sıkıntı yaşamadım.

Dosyalar

• images.jpeg
    images.jpeg
    14.4 KB · Gösterim: 34
neck thru vs ağaç yekpare ise içim rahat ama nedense yapıştırma veya vidalı Neck olunca sanki birleşme yerine lüzumsuz yük (yerçekimi) verecekmişim gibi huylanırım...
Evet düşününce huylanılası gerçekten…
Ama bi ton prof seviye adam o şekilde muhafaza ediyor gitarlarını, yer açısından avantajlı. 2 les paul’üm sap gövde yapıştırma, 2 strat’ım vidalı, akustik gitarlarım da vidalı, hepsi bir kaç senedir duvara asılı duruyorlar, hiç bir sorun yaşamadım. Bu saatten sonra bşy olmaz yiiieeaa

Ben de les paul, strat, akustik, flying v bir sürü gitarı 1-20 sene değişen sürelerdir (gitarları aldığımdan beri) asılı muhafaza ediyorum, bir zararını görmedim.

Evet ilk başta huylanıyor insan ama, çelik telli gitarların saplarındaki gerilimin tel takımına bağlı olarak 40-60 kilo arasında olduğunu dikkate alırsak, gövde ağırlığı bunun yanında epey az kalıyor ve sap-gövde birleşiminde zarar oluşması pek mümkün gözükmüyor.

Sadece askı süngerleri nitro kaplamalarla kimyasal reaksiyona girip genellikle hasar veriyor, bu yüzden tişört, eldiven vb. birşeyle süngerleri sarmak gerekli. Ancak polyuretane kaplamalara zarar verdiğini hiç görmedim.

Tecrübelerimi paylaşmak istedim...

Son düzenleme:
Geri