Benim el yapımı özel modüler synthesizer (sentezleyici) sistemim

benim custom(özel) modular synthesizer sistemim. benim kardeşim Efe Çakır ile beraber %60-70 kadarını el yapımı olarak yaptığımız, çok özel bileşenler ile birleşitirdiğimiz ve neredeyse tüm sentez tekniklerini uygulayabildiğiniz bir sistemdir. umarım seversiniz. bence harika görünüyor. sizcede öyle değil mi?

Dosyalar

• LRG_DSC01545.JPG
    LRG_DSC01545.JPG
    592.7 KB · Gösterim: 113
Görür görmez merak ettiğim kabloların iletken metaryali oldu :) altın-bakır ne kullandınız?
EQ için distance nedir?
Aslında çok var sormak istediğim soru ses takıntılı biri olarak... kendime yakın görüp takip ettiğim nadir kişilerdensiniz.
Çok geniş spectrum ile çalışmayı sevdiğinizi tahmin ediyorum. Analog digital derken beyin yanmıyor mu mesela? :)
Sorunuza gelince : o aletlerle uykusuz kaç gün keyifle geçirilir bilmem... Harika görünüyor 👍

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Görür görmez merak ettiğim kabloların iletken metaryali oldu :) altın-bakır ne kullandınız?
EQ için distance nedir?
Aslında çok var sormak istediğim soru ses takıntılı biri olarak... kendime yakın görüp takip ettiğim nadir kişilerdensiniz.
Çok geniş spectrum ile çalışmayı sevdiğinizi tahmin ediyorum. Analog digital derken beyin yanmıyor mu mesela? :)
Sorunuza gelince : o aletlerle uykusuz kaç gün keyifle geçirilir bilmem... Harika görünüyor 👍
öncelikle ilginize teşekkür ederim. OFC dediğimiz ve kaliteli bakır ile üretilmiş kendim yaptığım yada satın aldığım oldukça düşük resistans ve kapasitaans değerlerine sahip kablolar kulanıyorum. ayrıca ses için ve cv sinyalleri için ayrı kablolar düşünüyorum çünkü dc sinyallerde daha az yada bazen hiç manyetik alan oluşmadığı için kapasitansta olmaz , dünyanın en kaliteli izolasyonunada ihtiyacınız olmaz. ayrıca ben 8V ile 10V arası sinyalleri üretiyor ve isliyorum bu sistemde. o yüzden kablolar konusunda işim mikrofon sinyalleri taşımak kadar zor değil.

bu arada geçekten çok keyifli. çok rahat çok hızlı bir şekilde saatler geçirebiliyorsunuz gerçektende

Tunç Hocam muhteşem bir setup. Elinize emeğinize sağlık. Ülkemizde modüler sistemler maalesef hakettiği ilgiyi görmüyor.

Ben şahsen bir synth müptelası olarak gerek analog gerek digital birçok synthesizer ve davul makinesi aldım, (sattım diyeceğim ama hiç satmadım 😄 ) Artık stüdyoda
koyacak yer kalmadı. İlk kez Deadmau5'un stüdyosunda gördüğüm bu modüler sentezleme sistemleri uğraşması çok zevkli; ancak çok fazla yer kaplıyor ve kablo karmaşası en büyük problem gibi görünüyor.

Bu durumda kablosuz, daha doğrusu configurable hardwired bir modüler sistem çok işe yarardı. Modüllerin üzerinde kablolar yerine yuvarlak tuşlar olur; input ve output portları için sırayla basılır. Akabinde bağlı oldukları (500 serisi sistem gibi) mainboard üzerinden sinyal yönlendirmesi yapılır. Oluşan sanal kablolama küçük bir LCD ekran üzerinde görülüp değiştirilebilir. Keşke böyle bir şey olsaydı, birçok kişinin ilgisini çekeceğine eminim.

Tunç Hocam muhteşem bir setup. Elinize emeğinize sağlık. Ülkemizde modüler sistemler maalesef hakettiği ilgiyi görmüyor.

Ben şahsen bir synth müptelası olarak gerek analog gerek digital birçok synthesizer ve davul makinesi aldım, (sattım diyeceğim ama hiç satmadım 😄 ) Artık stüdyoda
koyacak yer kalmadı. İlk kez Deadmau5'un stüdyosunda gördüğüm bu modüler sentezleme sistemleri uğraşması çok zevkli; ancak çok fazla yer kaplıyor ve kablo karmaşası en büyük problem gibi görünüyor.

Bu durumda kablosuz, daha doğrusu configurable hardwired bir modüler sistem çok işe yarardı. Modüllerin üzerinde kablolar yerine yuvarlak tuşlar olur; input ve output portları için sırayla basılır. Akabinde bağlı oldukları (500 serisi sistem gibi) mainboard üzerinden sinyal yönlendirmesi yapılır. Oluşan sanal kablolama küçük bir LCD ekran üzerinde görülüp değiştirilebilir. Keşke böyle bir şey olsaydı, birçok kişinin ilgisini çekeceğine eminim.
Bu gorusunuze cok saygi duyuyorum. Sizide sosyal medyadan taniyorum. Analog dunyada hersey fizikseldir. Oyuzden ozgurlukler sinirsiz gibi gorunsede basi fiziksek nedenler sebebiyle aslinda bir nontadada sinirlidir. Icten heryin matrix ile kablolsuz pratik bir sekilde yonlenmesi stanbil bir tasarim anlamina gelir. 8voltluk bir lfo yu 8v kabul edebilen bir cv inputa yonledirdiginizde o giristeki headroom u sonuna kadar kullanmis olursunuz. E peki diger opsiyonlari yonledirmek istediginizde? Iki cikisi 6v-2v yada 4v-4v seklinde paylastirmaniz gerekir. Bazi koruma yada limiting kurulumlari vardir ama her eklediginiz ekstra komponent sinyaller uzerinde degisijlere yol acar. Modular in olayi zaten sabit bir sistem olmamasidir. Ayrica kablo haricindeki her yok 2 kat ve uzeri pahali olacaktir. Ayrica ihtiyaciniza gore dizaynlar yapabildiginiz icin bence daha az yer kapliyor. Sorun bence cok modul almak istemekte😂 ilk 84hp 3u ilk rack imi kurdugumda 3 tabe monophonic synth voice kurmustum icine. Cunku ilk rack islevli olsun fln kafasindaydim. Hemen pesine rackler artinca herseyin en ozelini guzelini biriktirmeye basladim.

Bu anlatiginiz tasarimla cok yakin tassrimlar var bu arada. Ems synthi , erica nin bir synth i, buchla 200e serileri, analog solution nun yeni buyuk sistemi, arp 2500, flock audio gibi firmalari sayabilirim

Geri