Ev için kaliteli higain amfi tavsiyesi

Değerli üstatlar, foruma yeni üye oldum sayılır. Ancak yıllardır burayı takip ederim. Bu arada yaşım 46 ve 14 yaşımdan beri elektro gitarlarla aram var. Bazen yoğun iş nedeniyle ara verdiğim zamanlar da oldu ama bir şekilde tekrar devam ettim. %100 amatör ve ev kullanıcısıyım. Hiç sahne, grup vs aktivitelerim olmadı, bu saatten sonra da olmaz zaten. Metallica ve megadeth 90lar soundu ve türevleri en sevdiğim gitar tonlarının olduğu dönemler. Lead, ritim gitar çalarım, ve sıklıkla palm mute kullanırım. Elimdeki gitarlardan en sevdiklerim ibanez RG5120M (aktif manyetik, fishman) ile RG652AHMFX (pasif manyetik, dimarzio). Şimdi, ne ayak bu niçin Jackson ya da Esp/ Ltd vs kullanmıyorsun, demeyin. Ibanez'in Super Wizard HP 5pc klavyesi dışında rahat edemiyorum. Yoksa elimden Esp de Gibson da Jackson da geçti. Alışma meselesi. Daha önce çeşitli amfiler, processor vs denedim. Şu an elimde katana 50 var, 6 ay önce almıştım ama çok sevemedim. Daha önce dsl 10cr vardı. Clean, crunch vs ile hiç ama hiç işim olmaz. Direkt "higain"ciyim. Türkiye'den satın alabileceğim, kaliteli, evde çalmaya uygun ve özellikle beğendiğim tonları alabileceğim bir amfi tavsiyesi rica ediyorum. Bu amfiyle yukarıda bahsettiğim iki gitarımı kullanacağım. Uyum açısından değerlendirilebilmesi için özellikle belirtiyorum. Processor, pedal, bilgisayar vs hiç uğraşmak istemiyorum artık. Sadece gitar ve amfi yeterli olsun istiyorum. Efekt vs hiç önemli değil, artık tüm bunlardan hevesimi aldığım için kullanmıyorum zaten. Bütçeyi zorlasam 50-70 bin arası olabilir, üzerine çıkmaya gerek yok diye düşünüyorum. Bu arada evim çatı dubleks ve üst katta çalıyorum. O açıdan normal daireden bir tık daha rahat ses açabiliyorum ama yine de bir yere kadar elbette. Amfi lambalı olsa daha iyi olur. Yurt dışına çıkma vs durumum yok, o nedenle buradan almak durumundayım. Mağazaya git, dene diyecek arkadaşlar zahmet etmesinler diye söylüyorum... Olmuyor arkadaşlar, mağazada o kısıtlı sürede şartlanmış bir şekilde pür dikkat ton analizi yapayım... falan olmuyor. Bir arabayla 15 dakikalık test sürüşüne çıkmak gibi o işten sağlıklı hiçbir şey anlaşılmıyor. Uzun zaman lazım. Bu nedenle tecrübeli arkadaşlardan, üstatlardan öneri bekliyorum. Son olarak "Solitude Üstat" bana kızmasın diye söylüyorum, neredeyse tüm forumu okudum ama sorumun cevabını bulamadığım için yeni konu açtım :) Bu arada forumu okurken gördüğüm kadarıyla kendisi bu foruma en çok katkıyı yapanlardan biridir. Bana da yardımcı olmaya çalışırsa memnun olurum.

Son düzenleme:
Evin çatı dubleksi olmasına kadar bire bir aynı durumdayım. Yaş ve gitarlar dışında herşey tutuyor gibi :) mesajı acaba ben mi yazdım diye bi kontrol ettim hatta 😂😂😂 aynı şeyleri düşünüyorum bire bir. Umarım bol mesaj yağar, bilgi ve tecrübelerinden yararlanırız üstadların. Ben de peavey invective mh istiyorum ama türkiyede bulamadım. Bizim ülkede yurt dışından getirmedikçe istediğin aleti bulmak zor gibi anladığım kadarıyla.

Son olarak "Solitude Üstat" bana kızmasın diye söylüyorum, neredeyse tüm forumu okudum ama sorumun cevabını bulamadığım için yeni konu açtım :) Bu arada forumu okurken gördüğüm kadarıyla kendisi bu foruma en çok katkıyı yapanlardan biridir. Bana da yardımcı olmaya çalışırsa memnun olurum.
benim böyle bir misyonum yok, derdini anlatan insana neden kızayım üstelik ne haddime... basit bir araştırma yapmamak, tembellik ve saygısızlık etmekle aradığını bulamayıp yine de sormak arasında fark var
benim hakkında atıp tuttuğum aletler daha çok ev tipi küçük amfiler çünkü bizzat evde uzun süreler kullandım aldım sattım vs... lambalı olarak da elim güzel pek çok amfiye değdi ama bahsettiğin gibi ya yurtdışında, ya buradaki mağazalarda (izin verdikleri kadar) ya da eş dost evinde... o yüzden lambalı high gain amfi ahkam keseceğim alan değil, daha iyi bilenler var
yine de ben aynı durumda olsam kafa kabin veya kombi farketmeksizin ENGL ve Laney Ironheart bakardım, ikisi de piyasada rahatça bulunuyordu bir ara... burada forumda da satan denk gelebilir

Mesa Boogie Roadster. 50 watt olarak da kullanabiliyorsunuz..
Normalde ev için 20 watt üzeri biraz gürültülü olabilir ancak 20 watt ile 50 watt arasında 2.5 kat fark yok gürültü açısından. :)
Evinizin durumunu gözönünde bulundurursak, size çok güzel bir Mesa uyar :)

Keyifli müzikler dilerim.

Abicim lambalı amfi mi kaldı ev ortamında diye söze girecek iken dublex çatı katı duyunca çek bir mesa geç diyesim geldi. :) Peavey ve Engl de higain konusunda önemli noktadalar. Tarz meselesine dönüyor bir noktadan sonra.

Ufak bir karşılaştırma bırakayım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim kafamda jvm ya da invective var. Biri pahalı, biri bulunmuyor. Yurt dışına gideceğim sırf alıp geleyim diye.
Öncelikle, cevap yazan herkese ilgileri için teşekkür ederim. Yukardaki karşırlaştırma videosunu izledim. Engl fireball tonu çok hoşuma gitti. Aşağı-yukarı klasman ve rakipler ortaya çıkıyor. İkinci elde temiz bir engl, mesa, randall, diezel denk gelirse düşünülebilir sanırım çünkü bunların sıfırları Türkiye'de yok gibi.
Sizin önerdiğiniz jvm üzerine, internet sayfasına bakınca zuhalde iki tane jvm (50 watt'lık) gördüm.

Sizce nasıldır bu 200 serisi amfiler, bilginiz var mıdır?

Bence kafa ve kabin almak daha mantıklı, farklı kombinasyonlar yapılabilir memnun kalınmazsa. Engl tonları biraz fazla kompresli geldi izlediğim kadarıyla. Ben de engl'a yükselmiştim ama vazgeçtim. Uygun fiyata ironball denk gelirse denenebilir ama.
Ekonomik olarak uygunluk varsa benim oyum jvm kafa olur çünkü çok fazla ton seçeneği var, modern tonlarda da üzmez gibi. Ben tabi kullanmadım, ama uzun süredir video izliyorum, her türlü güzel tonlar yakalanmış jvm ile. Kendi adıma ucuza bulsam alırım. Uzun bir süre de amfi falan aramam :) tabi herkesin zevki farklı. Ev için 1x12 kabin de yeterli oluyor bu arada. Mesa 1x12 kabin kullanıyorum oldukça tok ses alıyorum. Tabi komşular olmasa 4x12 daha iyi olurdu.

Değerli üstatlar, foruma yeni üye oldum sayılır. Ancak yıllardır burayı takip ederim. Bu arada yaşım 46 ve 14 yaşımdan beri elektro gitarlarla aram var. Bazen yoğun iş nedeniyle ara verdiğim zamanlar da oldu ama bir şekilde tekrar devam ettim. %100 amatör ve ev kullanıcısıyım. Hiç sahne, grup vs aktivitelerim olmadı, bu saatten sonra da olmaz zaten. Metallica ve megadeth 90lar soundu ve türevleri en sevdiğim gitar tonlarının olduğu dönemler. Lead, ritim gitar çalarım, ve sıklıkla palm mute kullanırım. Elimdeki gitarlardan en sevdiklerim ibanez RG5120M (aktif manyetik, fishman) ile RG652AHMFX (pasif manyetik, dimarzio). Şimdi, ne ayak bu niçin Jackson ya da Esp/ Ltd vs kullanmıyorsun, demeyin. Ibanez'in Super Wizard HP 5pc klavyesi dışında rahat edemiyorum. Yoksa elimden Esp de Gibson da Jackson da geçti. Alışma meselesi. Daha önce çeşitli amfiler, processor vs denedim. Şu an elimde katana 50 var, 6 ay önce almıştım ama çok sevemedim. Daha önce dsl 10cr vardı. Clean, crunch vs ile hiç ama hiç işim olmaz. Direkt "higain"ciyim. Türkiye'den satın alabileceğim, kaliteli, evde çalmaya uygun ve özellikle beğendiğim tonları alabileceğim bir amfi tavsiyesi rica ediyorum. Bu amfiyle yukarıda bahsettiğim iki gitarımı kullanacağım. Uyum açısından değerlendirilebilmesi için özellikle belirtiyorum. Processor, pedal, bilgisayar vs hiç uğraşmak istemiyorum artık. Sadece gitar ve amfi yeterli olsun istiyorum. Efekt vs hiç önemli değil, artık tüm bunlardan hevesimi aldığım için kullanmıyorum zaten. Bütçeyi zorlasam 50-70 bin arası olabilir, üzerine çıkmaya gerek yok diye düşünüyorum. Bu arada evim çatı dubleks ve üst katta çalıyorum. O açıdan normal daireden bir tık daha rahat ses açabiliyorum ama yine de bir yere kadar elbette. Amfi lambalı olsa daha iyi olur. Yurt dışına çıkma vs durumum yok, o nedenle buradan almak durumundayım. Mağazaya git, dene diyecek arkadaşlar zahmet etmesinler diye söylüyorum... Olmuyor arkadaşlar, mağazada o kısıtlı sürede şartlanmış bir şekilde pür dikkat ton analizi yapayım... falan olmuyor. Bir arabayla 15 dakikalık test sürüşüne çıkmak gibi o işten sağlıklı hiçbir şey anlaşılmıyor. Uzun zaman lazım. Bu nedenle tecrübeli arkadaşlardan, üstatlardan öneri bekliyorum. Son olarak "Solitude Üstat" bana kızmasın diye söylüyorum, neredeyse tüm forumu okudum ama sorumun cevabını bulamadığım için yeni konu açtım :) Bu arada forumu okurken gördüğüm kadarıyla kendisi bu foruma en çok katkıyı yapanlardan biridir. Bana da yardımcı olmaya çalışırsa memnun olurum.
Ben de son 10 yılda epey ara vermiştim gitar işlerine iş güç yoğunluğu yüzünden.
Gitarlarınız gayet iyi ve de fazlasıyla yeterli.
Madem bütçeniz de çok dar değil, ve de almak istediğiniz tonlar, 80-90 li yılların thrash, speed metal Metallica Megadeth, Sepultura...etc tonlari. Benim de en sevdiğim tondur.
Sadece amfi yetmeyebilir, amfiye ekstra boost pedalı da lazım ki güçlü palm mute tonu için. Veya çok büyük olmayan bir kafa amfi (Mesa Mini rectifier veya Engl veya Evh 5150 iii Stealth veya Victory amps Kraken + 1*12 veya 2*12 vertical kabin (Hoparlör olarak da Celestion V30 veya Hesu Demon veya Eminence DV77 mükemmel gider). Ekstra tonlar daha güçlü distortion ve de biraz efekt de lazımsa bir de procesor: Headrush Gigboard veya Mooer GE300. Böyle bir ekipman sizi fazlasıyla ihya eder, kulaklarınız orgazma ulaşır her palm mute'da 😃

Selamlar sevgili abicim iki amfi var istediğin tarzda ve kullanacağın ortamda zevk alabileceğin peavey 6505mh (mini head) diğeri engl ironball ikiside ev için kullanılabilecek küçük kafa amfiler yanlışım yoksa ikiside 20w ama ayrıca 5 1 fln seçenekleride var zevklerimiz yakın olduğu için kaliteli bir noise gate ve boost pedalı tavsiye ederim (naçizane fikrim ibanez ts9 noise içinde isp decimator 2 gstring) ve en önemlisi mesa 1x12 kabin başka hiçbirşeye ihtiyacınız olmaz iki kafa içinde söylüyorum boosta bile ihtiyaçları yok ama bazen tonu keskinleştirmek için yine lazım olabiliyor.

Geri