Bare basarken ağrıyan kas(muhtemelen kas)

Tam olarak burası ağrıyor , hatta şişiyor diğer elimle karşılaştırınca. Bastığım bare kolay değil hani FM falan basmıyorum , çalarken o bare hep orada kalıyor şarkı boyu.

Tam olarak neyi yanlış yapıyorum bir bilgisi olan var mı ? Akustik gitar çalıyorum bu arada.

Dosyalar

• 2214e90930654e6ec00edb7b8d7288ce.jpg
    2214e90930654e6ec00edb7b8d7288ce.jpg
    13 KB · Gösterim: 140
Tam olarak burası ağrıyor , hatta şişiyor diğer elimle karşılaştırınca. Bastığım bare kolay değil hani FM falan basmıyorum , çalarken o bare hep orada kalıyor şarkı boyu.

Tam olarak neyi yanlış yapıyorum bir bilgisi olan var mı ? Akustik gitar çalıyorum bu arada.
Muhtemelen gitarın sapını başparmak ve bare arasında (sıkıştırma) eğilimine giriyorsunuz. Başparmağı biraz daha destek olarak düşünün. Akustik gitarın telleri yüksek veya çalımı zor ise, iyice kötülemiş olabilir hadise. Şu ara bence elinize yüklenmeyin, "repetitive strain injury" olarak bilinen durum oluşuyor gibi.

Gitarın kendisi problemli ise o başka bir sorun. Ama siz el tekniği olarak başparmağın baskısını azaltmayı, gerekmedikçe baskı uygulamayıp ara ara o parmağı gevşetmeyi deneyebilirsiniz. Aksi takdirde kramp girer zaten.

Şişme olayına takıldım ben de, herhangi bir şişme olmaması gerek. Eğer gitar çalmaya yeni başladıysanız sol eldeki kasların şekli değişiyor, şişme derken bu mu acaba? Mesela benim sol elde gösterdiğiniz yer ve küçük parmak tarafındaki bölgelerdeki kaslar sağ elime göre daha "şiş" ama bu kalıcı böyle yani ilk zamanlar oluştu ve elim hep böyle kaldı. Bunun haricinde uzun süre bare basınca ağrı oluyor (hani belki sporcuların geç yorulması gibi kaslar daha iyi olsa daha geç ağrı olabilir) ama bu sadece kas yorulması şeklinde ağrı, bundan başka bir durum varsa tehlikeli olabilir, fazla zorlamaya gelmez bu konular.

1. parmağınızı doğru bastığınızdan da emin olmalısınız. Parmağı bütün şekilde basmamalısınız. Örneğin üst pozisyonda işaret parmağınızın uç kısmı 6. tele, avcunuza yakın ilk boğumu eğer akor majör ise 1. ve 2. tele, minör ise 1, 2 ve 3. tellere basmalı. @barrios 'un da dediği gibi elinizi sıkıştırıyorsunuz muhtemelen. Kuvveti işaret parmağınıza bölmeniz lazım. Baş parmak destek amaçlı kullanılmalı.

Şişme olayına takıldım ben de, herhangi bir şişme olmaması gerek. Eğer gitar çalmaya yeni başladıysanız sol eldeki kasların şekli değişiyor, şişme derken bu mu acaba? Mesela benim sol elde gösterdiğiniz yer ve küçük parmak tarafındaki bölgelerdeki kaslar sağ elime göre daha "şiş" ama bu kalıcı böyle yani ilk zamanlar oluştu ve elim hep böyle kaldı. Bunun haricinde uzun süre bare basınca ağrı oluyor (hani belki sporcuların geç yorulması gibi kaslar daha iyi olsa daha geç ağrı olabilir) ama bu sadece kas yorulması şeklinde ağrı, bundan başka bir durum varsa tehlikeli olabilir, fazla zorlamaya gelmez bu konular.
Beraberinde ağrı olduğu için o şişlik muhtemelen ödem.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Başparmağı biraz daha destek olarak düşünün. Akustik gitarın telleri yüksek veya çalımı zor ise, iyice kötülemiş olabilir hadise. Şu ara bence elinize yüklenmeyin, "repetitive strain injury" olarak bilinen durum oluşuyor gibi.

Gitarın kendisi problemli ise o başka bir sorun. Ama siz el tekniği olarak başparmağın baskısını azaltmayı, gerekmedikçe baskı uygulamayıp ara ara o parmağı gevşetmeyi deneyebilirsiniz. Aksi takdirde kramp girer zaten.
Yani gitarın bir sorunu yok ama akustikte , elektro gitara göre daha fazla baska yapıyorum kesinlikle. Dediğiniz gibi örneğin Am7 basıyorum bunun bareli ve baresiz basımı var , başka şarkılar içerisinde elimi dinlendirmek için baresizini kullanıyorum arada. Fakat bu şarkıda kapoyla çalıyor ama benim kapom yok :D Kapo yerine parmağımı koyuyorum. O yüzden parmagımı kaldırma şansım olmuyor ama yine de bu durumun elimin o kısmını şişirmesi düşündürttü... Şişme olayı bir süre sonra geçiyor çok fazla kalmıyor elimde çok aşırı ciddi bir şey değil bu arada. Teşekkür ettim yorum için.

Şişme olayına takıldım ben de, herhangi bir şişme olmaması gerek. Eğer gitar çalmaya yeni başladıysanız sol eldeki kasların şekli değişiyor, şişme derken bu mu acaba? Mesela benim sol elde gösterdiğiniz yer ve küçük parmak tarafındaki bölgelerdeki kaslar sağ elime göre daha "şiş" ama bu kalıcı böyle yani ilk zamanlar oluştu ve elim hep böyle kaldı.
Yeni başlamadım uzun süredir çalıyorum. Haklı olabilirsiniz belki de hep böyleydi ben ağrırken bakınca öyle sanmış da olabilirim.

1. parmağınızı doğru bastığınızdan da emin olmalısınız. Parmağı bütün şekilde basmamalısınız. Örneğin üst pozisyonda işaret parmağınızın uç kısmı 6. tele, avcunuza yakın ilk boğumu eğer akor majör ise 1. ve 2. tele, minör ise 1, 2 ve 3. tellere basmalı. @barrios 'un da dediği gibi elinizi sıkıştırıyorsunuz muhtemelen. Kuvveti işaret parmağınıza bölmeniz lazım. Baş parmak destek amaçlı kullanılmalı.
Bunu deneyeceğim bundan kaynaklı muhtemelen , hani bu durumu çok ilk defa yaşamıyorum aslında ilk başladığımda en basit bareli akoru basarken yaşıyordum şu an öyle bir sorunum yok ama zor bir şey denereken nükse etti... Basmaya çalıştıklarım görseldeki tarzda şeyler ve parmak hep 5. perdede oluyor , burda ilk 4 tele alıyorum işaret parmağını serçe ve ve yüzükle üsttekilere basıyorum o sırada ağrımaya başlıyor.

Dosyalar

• Ekran-Alıntısı.jpg
    Ekran-Alıntısı.jpg
    114.2 KB · Gösterim: 53
O halde işaret parmağını sola meyilli şekilde basmalısınız. Dümdüz bastığınızda akoru net bir şekilde duyursanız bile eliniz ağrıyacaktır. Parmaklarınızın basış şeklini değiştirin ve gözlemleyin. Doğru açıyı bulduğunuzda eliniz o pozisyona alışacaktır kısa zamanda.

Geri