Floyd Rose'lu bir gitarı kolay akort değiştirilebilen bir şekle sokabilir miyiz?

Normalde dinlediğim gruplardan ötürü sürekli akort değiştiriyorum, C#, D, C filan.
İnternette 2. El Floyd Rose'lu bir model gördüm, bu model gerçekten iyi bir fiyatta ve üst düzey bir model. Benim için zor olucak gibi duruyor çünkü akort değiştirmek istediğim zaman zorlanıcam. Sizce bir yolu var mı? Floyd Rose'lu bir gitarın benim ihtiyacıma çekmenin yolu var mı? Her yola açığım. Eğer yoksa sabit köprülü bir gitar alıcam.

Floyd Roselu çok yorar ikide bir akort değiştirince. En iyisi sabit köprü veya headless bir gitar alın. Headlesslarin akordu direkt köprüden elle çevirerek yapılıyor. En pratik ve sorunsuz yöntem bu olur.
Veya elinizin altında 2-3 gitar olmalı, her biri farklı bir akort sisteminde.
Ben genelde standart E, standart D ve de standart D# kullanıyorum, birer gitar d ve D# için ayarlı diğerleri hep standart E, en çok kullandığım.
Tek gitarda kalacaksanız kesinlikle sabit köprü.
IMG_20231028_133052.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ya evet kesinlikle alacak olsam sabit köprü alırım, genelde alternatif metal çalıyorum. İnternette bulduğum Floyd Rose'lu model gerçekten fiyatına göre bir makine. Bazı yazılarda görmüştüm, tahta filan koyuyorlardı yaylı mekanizmaya. Luthier'e ya da kendimiz sabit köprüye çevirebilir miyiz?

Floyd ta akort değiştirmek mantıksızdır ama imkansız değildir. Arka kapağın açık olacak, yanında sürekli arka yayları düzenlemek için tornavida olacak. Ve her bu işlemler için en az 20 dk falan uğraşacaksın. Yada bu saçma iş yerine sabit köprü alacaksın.
İstediğin modellerin sabit köprülüsü yok ve sadece floyd rose da var ise ve eğer floydu kullanmayacaksan köprüyü sabitleyerek kullanabilirsin. Bunun için yapılmış yay bölümüne takılan sabitleyici aparatlar var. Onuda bulamazsan veya almak istemezsen köprünün altında ki ton bloğun önüne ve arkasına tahta parçasıda sıkıştırarak floydu sabitleyebilirsin. Bu şekilde hiçbir sorun olmadan kullanabilirsin.
Alt köprü mecbur kilitlenecek ama üst tarafı kilitlemene de gerek kalmayacak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Floyd ta akort değiştirmek mantıksızdır ama imkansız değildir. Arka kapağın açık olacak, yanında sürekli arka yayları düzenlemek için tornavida olacak. Ve her bu işlemler için en az 20 dk falan uğraşacaksın. Yada bu saçma iş yerine sabit köprü alacaksın.
İstediğin modellerin sabit köprülüsü yok ve sadece floyd rose da var ise ve eğer floydu kullanmayacaksan köprüyü sabitleyerek kullanabilirsin. Bunun için yapılmış yay bölümüne takılan sabitleyici aparatlar var. Onuda bulamazsan veya almak istemezsen köprünün altında ki ton bloğun önüne ve arkasına tahta parçasıda sıkıştırarak floydu sabitleyebilirsin. Bu şekilde hiçbir sorun olmadan kullanabilirsin.
Alt köprü mecbur kilitlenecek ama üst tarafı kilitlemene de gerek kalmayacak.
Teşekkür ederim, almam gereken cevap buydu. Yay için sabitleyiciyi nerede bulabilirim, belirli bir adı var mı? Yoksa link atılabiliyorsa atabilir misin?

floyd rose bir gitarda akort değiştirmek tamamen hayal. bu akort değiştirmekten kasıt farklı bir akort uygulayıp o şekilde bırakmak değil, şarkı arasında akort değiştirmekten bahsediyoruz. Gitarın ömrünü 2-3 ayda tüketir çöp edersiniz. Olay akordu değiştirmekle bitmiyor, köprü arkası yaylarda tansiyon ayarı ister, köprüde entonasyon ayarı ister. Bu tip hareketler için gitaristler sahnede 2 ve daha fazla gitar barındırır. Sabit köprülü gitarlarda ise bir sistem mevcut ama bu sistem de laaaapss diye bütün akordu değiştirmiyor, sadece en üst teli Drop yapar yani 1 tam ses kalınlaştırır o kadar. Sabit köprü, drop yapabilen bir gitara dijital bir eklentiyle iş görmek belki uygun bir çözüm olabilir. Ama bence ekstra gitar olması daha mantıklı açıkçası.

Sabit köprü, drop yapabilen bir gitara dijital bir eklentiyle iş görmek belki uygun bir çözüm olabilir. Ama bence ekstra gitar olması daha mantıklı açıkçası.
Ufak bir ekleme yapayım. Ekstra bir gitar bulundurmak, dijital eklentilerden çok daha iyi kesinlikle. Adı üstünde "dijital eklenti" sonuçta. Birkaç yarım seste çok far etmese bile akordu düşürdükçe ton ciddi şekilde bozuluyor. Bu seferde ekstra EQ ile uğraşmak gerekiyor. Bende hem eklenti hemde ekstra 7 ve 8 telli gitarım var. 7 telli gitarımı eklenti ile Drop E yapsam bile 8 telli gitarımdaki Drop E netliği kesinlikle aynı değil.

Geri