Yeniyim ve istediğim tonu bulamıyorum

Amfinin 4 kanalı var, ilk ikisi işlenmiş, 3. Eq ayarsız, 4. ise işlenmemiş Dry signal kanalı. Ben 4. kanaldan gönderdim. Daha fazla işlem yapmam gerekiyor mu bilmiyorum. Bu da aynı kaydın dry hali.
162763 eklentisini görüntüle

Son dediğiniz doğru çalma motivasyonunu sadece tona bağlamak pek sağlıklı değil. ben de biliyorum, albüm kayıtları gibi ton almamın neredeyse imkansız olduğunu, adamlar pahalı ekipmanlarla, koca makinalarla ve ses mühendisleriyle çalışıyor. benim 200 dolarlık amfim ve plugin ile bunlara erişmem zor ama bari çamur gibi olmasın istiyor insan 😁

Bu hali attığınız iyi olmuş, arada patlama sesi duyuyorum mesela onun hiç olmaması gerekiyor. Ayarlarda bir sorun olduğunu gösteriyor, fazla yüksek yani o kesin.

Ama aynı zamanda bu ses tam ham gitar sesi değil. En azından bir gitarı direkt olarak bilgisayara bağladığınızda aldığınız ses böyle olmuyor. Çevirici ya da düşük bütçeli bir ses kartıyla da bundan çok daha cılız ses alabiliyorsunuz. Mesela ham ses ama sanki seste presence çok gibi geliyor bana. Yani bu kanalda amfideki diğer ayarların sesi değiştirip değiştirmediğini zaten kontrol etmişsinizdir ama bir tek aklıma bu geliyor, ya amfi üzerinde bir ayar bu kanala karışıyor ya da sesi yükseltiyor. Tabii bu varsayımı bu sesin amfiden gelen ham ses olduğu verisiyle yapıyorum. Yani bu seste vst varsa o zaman onun ayarlarına da bakmak lazım ya da onu da devreden çıkartıp sadece amfiden çıkan ham sesi tekrar atın, oradan çözeriz bu işi bence.

Bu hali attığınız iyi olmuş, arada patlama sesi duyuyorum mesela onun hiç olmaması gerekiyor. Ayarlarda bir sorun olduğunu gösteriyor, fazla yüksek yani o kesin.

Ama aynı zamanda bu ses tam ham gitar sesi değil. En azından bir gitarı direkt olarak bilgisayara bağladığınızda aldığınız ses böyle olmuyor. Çevirici ya da düşük bütçeli bir ses kartıyla da bundan çok daha cılız ses alabiliyorsunuz. Mesela ham ses ama sanki seste presence çok gibi geliyor bana. Yani bu kanalda amfideki diğer ayarların sesi değiştirip değiştirmediğini zaten kontrol etmişsinizdir ama bir tek aklıma bu geliyor, ya amfi üzerinde bir ayar bu kanala karışıyor ya da sesi yükseltiyor. Tabii bu varsayımı bu sesin amfiden gelen ham ses olduğu verisiyle yapıyorum. Yani bu seste vst varsa o zaman onun ayarlarına da bakmak lazım ya da onu da devreden çıkartıp sadece amfiden çıkan ham sesi tekrar atın, oradan çözeriz bu işi bence.
Evet dry sound yanlış bilmiyorsam daha cılız, tiz bir ses, kabin simsiz kayıt alırken çıkan ses gibi bir ses diye tabir etsem herhalde yanlış olmaz diye düşünüyorum. Benim kaydettiğim sesten sanki işlenmiş bir clean sound duyuyorum fakat amfiden gelen dry signal bu ya da bu olması lazım kullanma kılavuzuna göre. Patlamalara gelirsek, amfide bir tuş kombinasyonuyla çıkış sinyalinin arttırılıp azaltılabildiğini öğrendim. Sanırım patlamanın hatta bir simülasyona geçtiğimde oluşan fazla gürültünün sebebi bu. Yarın deneyeceğim. Teşekkür ederim yardımların için.

Son düzenleme:

Bu önemli olabilir bence de. Kuru sinyal hakikaten de gövdesizdir, cılız tınlar. Burada ise preamfiden geçmiş filan gibi geliyor. O sinyal Gojira'dan geçince de kontrolden çıkıyor. Gelgelelim, elde ses kartı yoksa başka sinyal yolu da yok ne yazık ki. Bilemedim.

Bu önemli olabilir bence de. Kuru sinyal hakikaten de gövdesizdir, cılız tınlar. Burada ise preamfiden geçmiş filan gibi geliyor. O sinyal Gojira'dan geçince de kontrolden çıkıyor. Gelgelelim, elde ses kartı yoksa başka sinyal yolu da yok ne yazık ki. Bilemedim.
Evet aynen hocam, ben böyle duyuyorum ama mevcut şartlarda çözümü var mı ya da amfiyle bu hallolabilecek mi bilemiyorum. Belki vst üzerinden preamp ayarı kapatılsa (varsa böyle bir ayar ve tonu çok bozmasa) bu şekilde de olabilir ama bahsi geçen vst'yi ya da amfiyi hiç kullanmadığım için sadece afaki yorum bu biraz...

Sahnede analog setup, evde takılmalık yıllardır Blackstar idcore15 kullanan biri olarak söyleyebilirimki, kesinlikle analog pedallarımı blackstar tarzı processor lü amfilerde kullanmıyorum. Çünkü amfide ki clean dediğin kanallar bile kendi karakteri olan işlenmiş (processor pedal mantığı) kanallardır.
Bizzat analogları önce 10 wat kötü bi düz amfide, sonrada blackstarın 1.clean kanalında denedim. Sonuç kötü amfide pedalın tonunu aldım. Fakat blackstarda pedalla alakasız kötü bir ton aldım. Blackstar a pedal takmak Tamamen üst üste 2 preamp açmak oluyor. Ne amfi nede pedal kendi ses karakterini yansıtamıyor.
Haliyle yüksek ihtimal pc ye yolladığın seste işlenmiş bir sestir. 2 pream üst üste çalıştığı için ses anormal çıkıyordur.
Yani nebilim gitarını marshal amfiye takıp ordan aldığın sesi laney amfiye gönderip ordada distortion açtığını düşün. Bide direkt gitarı laneye taktığını düşün. 2 tonda tamamen farklı olacak.
pluginlerden doğru tonu almak için gitardan dry ses yollaman gerek. Amfiden değil. Çünkü o amfinin dry sesi yok. Dry clean vs. kanallarda dahil tüm sesler işlenmiş ses.
Bence tek çözüm ses kartı almak.

benim ses kartim yokken ayni sorun bende de vardı. palm mute atiyordum igrenc sesler cikiyordu. sorunu bir ara şans eseri cozdum.daha dogrusu bir gun gitar basina oturunca kendi kendine cozuldu. amfide yaptigim ayarlarin eq larim plugine de etki ettigini farkettim.sonradan dayanamayip ses karti aldim. amfi bayadir pc hoparloru gorevi goruyor :D

Geri