Türkiye'de gerçek stereo gitar efekti kullanımı

Gerçek anlamda stereo sistem kullanan gitaristler kimler?Benim bildiğim Kerem Özyeğen var.3 tane amfi var hatta ilgili videoda belki birisi Harun Tekin in olabilir emin değilim.Bir adet jcm2000 ve jazz chorus kullanıyor ki bu da ilginç bir konu bence.Drive efektlerini marshalldan alıp strereo efektleri de jazz chorusdan mı alıyor acaba?

Aslında sormamın asıl sebebi de no name bir band olarak bu işe kalkışmak ne kadar mantıklı diye kendi kendime düşünmem, 2 tane amfi taşımak başlı başına mesele.Amfi taşımadım diyelim her çalacağım mekanda bu sistem olmayacak.

Gerçek anlamda stereo sistem kullanan gitaristler kimler?Benim bildiğim Kerem Özyeğen var.3 tane amfi var hatta ilgili videoda belki birisi Harun Tekin in olabilir emin değilim.Bir adet jcm2000 ve jazz chorus kullanıyor ki bu da ilginç bir konu bence.Drive efektlerini marshalldan alıp strereo efektleri de jazz chorusdan mı alıyor acaba?

Aslında sormamın asıl sebebi de no name bir band olarak bu işe kalkışmak ne kadar mantıklı diye kendi kendime düşünmem, 2 tane amfi taşımak başlı başına mesele.Amfi taşımadım diyelim her çalacağım mekanda bu sistem olmayacak.

Niye amfi taşıyorsunuz ki bu devirde? 2 ayrı sinyal yolunu destekleyen bir modelleyici ile doğrudan sisteme girin?

Iki tane JVM kafa+kabin var gitarlar için, iki kişi gitar çalıyor her biri bir tanesine bağlı gibi görünüyor.
Üçüncü kısa olan ise Roland ama tam okuyamadım hangi model, bass amfisi olma ihtimali de var.
Gitarı Stereo olarak bağladıklarını sanmıyorum.
eğer ki üçüncü olan Roland amfi de gitar amfisi ise o zaman akustik veya clean veya belki şarkılarda farklı bir setup kullanıyor da olabilir.
bunun dışında zaten gitarlar amfi ve kabin ile mikrofonlandığı için seyirciler mixerden gelen mikrofonlanmis gitar sesini duyuyorlar. Stereo bile olsa seyirci kabin hoparlorunden gelen sesi direkt duyamaz sonuçta.
bu yüzden tek gitarı stereo veya mono çalmanın çok da bir anlamı kalmıyor benim görüşüme göre.
Ha dersen ki mixere ve başka hoparlöre gerek yok, sadece amfi+kabin kullanacağız o zaman iş değişir biraz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Iki tane JVM kafa+kabin var gitarlar için, iki kişi gitar çalıyor her biri bir tanesine bağlı gibi görünüyor.
Üçüncü kısa olan ise Roland ama tam okuyamadım hangi model, bass amfisi olma ihtimali de var.
Gitarı Stereo olarak bağladıklarını sanmıyorum.
eğer ki üçüncü olan Roland amfi de gitar amfisi ise o zaman akustik veya clean veya belki şarkılarda farklı bir setup kullanıyor da olabilir.
bunun dışında zaten gitarlar amfi ve kabin ile mikrofonlandığı için seyirciler mixerden gelen mikrofonlanmis gitar sesini duyuyorlar. Stereo bile olsa seyirci kabin hoparlorunden gelen sesi direkt duyamaz sonuçta.
bu yüzden tek gitarı stereo veya mono çalmanın çok da bir anlamı kalmıyor benim görüşüme göre.
Ha dersen ki mixere ve başka hoparlöre gerek yok, sadece amfi+kabin kullanacağız o zaman iş değişir biraz.
Neden duyamasın ki seyirci?
2 adet amfimiz var 2 ayrı mikrofon ile sesi duyuruyorlar.Bir mikrofonu sağa diğerini de sola panlarsak olmaz mı o iş?

Tam olarak sorduğunuz şey iki ayrı gitar ve 2-3 amfi mi? Yoksa bir gitardan stereo çıkış almak mı? Tam anlaşılmıyor çünkü.
Konserlerine çoğu da (2 gitarist varsa) bir gitaristin durduğu yer ve ekipmanı sahnenin bir tarafında, diğer gitaristinki ise diğer tarafta olur çoğunlukla.
İzleyicinin durduğu yere bağlı olarak bir gitaristi diğerinden daha fazla duyarız. Tabii ki sahnenin ses düzenine de bağlı. Ama çoğu zaman sahnenin en sağında v en solunda kolon halinde asılı onlarca hoparlör tek şerit halinde oluyor.

Stereo yapılır ama konser salonu dediğimiz yer sinema veya tiyatro salonu değil sonuçta. Ortalarda durmadigimiz sürece bir tarafin sesi hep daha az diğerini daha fazla duyacağız haliyle (konser alaninda sahneden uzakta başka hoparlorler yoksa)

Son düzenleme:
Kemper vb aletlerden mi bahsediyorsunuz?
Kemper destekliyor mu bilmiyorum bunu (Kemper profilleyici gerçi...)
Başlarda bu iş Fractal'da idi sadece, sonra helix de katıldı kervana. Şimdi yaygın bir özellik.
Stereo çıkış verebilen bir preamfi de olur mantıken analog olsun derseniz. Ben kullanmadaım ama, şöyle bir şey mümkün olur gibi mesela:
Wampler Pantheon Deluxe OD pedalı gibi bir pedallar iki ayrı koldan iki farklı sesi gönderebiliyor. Bunu Ampero Stage II gibi (sol ve sağ) inputu olan bir cihaz göndererek istediğiniz gibi işlersiniz mantıken. Bu tip setup ile analog bir preamfiyi dijital power amfi-IR simülasyonu ile işleyerek çok da büyük paralar harcamadan ve amfi taşımadan dediğiniz şeyi yapmak mümkün olur.

Hocam benim durumumda olay tek gitarla sahneyi doldurmak ama neden sahne düzenini anlattığınızı anlamadım :)
Bahsettiğim gibi, mesajınız tam anlaşılmıyordu ondan dolayı . Şimdi daha net ne yapmak istediğiniz.
Tek processor yeter. Hiç amfiye girmeden.
Ses cikisi olarak zaten mono/stereo var çoğu procesorde. Yeni orta ve orta üstü sınıf processorlerde hem mono /stereo jack çıkışı hem de XLR cikislari mevcut.
Linkteki videoda güzel bir örneği var.
Birden fazla amfi/kabin/ir i aynı anda stereo olarak kullanabilirsiniz. Bunun dışında da herhangi bir efekti ayrı kanala(tamamen veya isteğiniz bir % oranında)
Hatta Headrush'ın yeni modelinde aynı anda vokal işlemcisi de var. Bunu da ayrı bir dizi olarak stereo olarak kullanabilirsiniz.

Geri