Sahneye çıkmak için ne yapmak gerekiyor?

1 - repertuarın nedir
2 - tecrüben nedir, iyi icra yapabiliyor musun(uz)

bunların cevabı tatmin ediciyse geri kalanı arkadan gelir.... ben sahne vs bilmem, ev amatörüyüm zaten ama iyi bir dinleyici ve rock kültürüne gönül vermiş birisi olarak diyorum ki kimse birbirinin çakması 9. kalite Duman cover'ı dinlemek istemiyor artık... ben çoğu profesyonel organizasyona bile yer sıkıntısı olmayacaksa sırf ön grubu dinlememek için son dakika gidiyorum .... çöp dolu piyasada ayrışamayacaksan üstte sorduğun sorulara cevap bulmakla vakit kaybetme zaten, para filan kazanamazsın

Sahneye çıkmak için yapman gerekenleri sıralamak çok basit ama bu sıralananları yapman çok zor.
1- Kendi istediklerini değil, seyircinin istediklerini çalacaksın (Özetle Türkçe Pop-Rock belki de arabesk)
2- Hatasız icra yapacaksın (4 dakikalık bir şarkıda her ekip üyesi 1-2 hata yapsa, şarkının neredeyse tamamı b0k oluyor)
3- Albenili olacaksın, giyinmeyi, kur yapmayı, sahne yapmayı bileceksin
4- Ciddiye alınmamaya hazır olacaksın
5- Emeğinin karşılığını uzunca bir süre alamamaya hazır olacaksın
6- @barrios'un demek istediklerini anlaman gerek. Hayatında halı saha maçı görmemiş bir adamı kimse premier ligde top oynatmaz. Konserlere gideceksin, kafa sallayıp içmeye değil, setup'ı inceleyip sahnede dönen trafiği anlamak için gideceksin. Gördüğünü "Para verip geldiğin bir eğlence" gibi değil, bizzat seninde yapman gerek iş olarak inceleyeceksin. Sadece laylaylom şarkı söylemek değil olay, organizasyonu takip edeceksin, elektrikten, tesisattan anlayacaksın, kim ne iş yapar, sahnede kime ne yük düşer öğrenmen lazım
7- Ekipman sıkıntın olmayacak, sahnede telin koptuğunda 2 dakika içinde çantanda hazır bulundurduğun yedek teli takıp programa devam edebilmen gerek
8- Hasta olma hakkın, lüksün yok, moralim bozuk diyemezsin. Show must go on.
9- Sahnede her saniye %100 performans sergilemek zorundasın, öyle gülelim eğlenelim takılalım, şarkı arası 1 bardak çay içeyim falan diyemezsin...
10- iletişimin iyi olmak zorunda, muhataplarının tamamına yakını sarhoş olacak.
11- Sen sahnede eğlenmeyi hayal ediyor olabilirsin ama orası senin iş sahan, alkol alıp performanstan kaybetme lüksün yok, ha yaptığın işe çok hakimsindir içersin o başka. Sonra kafalar güzel olup bar kavgasına tutuşmayacaksın.

Bunların içinde henüz müzik bilgisi ve mekan ayarlamaya dair hiç birşey listelemedim daha... Umarım sorularının neden havada kaldığına biraz açıklık getirebilmişimdir. Vaktiyle günde 9 saat gitar çalışırdım, üniversitemi 2 yıl uzattım müziğe ayırdığım süreler nedeniyle. Yıllardır pratik yapıyorum, hala da kendimi çok iyi bi noktada görmüyorum, aktif olarak düzenli sahne alıyorum ve bu gerçekten senin internetten öğrenebileceğin birşey değil, sahada olman ve işi inceleyip öğrenmen gerek. Yolun çok uzun...
Mekan bulmak mı?Ona da bi yorum yapayım, kaliteli iş yaptığını belgeleyebilmen gerek. Video, klip vs. ne üretebilirsen. Mekan sahibi hem senin performansını beğenecek, hem senin mekanda müşteri ile problem yaşamayacağından emin olacak, hem mekanı doldurabileceğine inanacak hem de X grup yerine sana sahne vermenin daha karlı, daha mantıklı olduğunu düşünecek. O zaman bi deneme sahnesi kopartabilirsin. O da kimbilir ne kadar sürer...

Geri