Turkrock forumunun googledan çektiği nedir ??? Bir eylem önerisi

aynen öyle yapıyor hocam mesela örnek google a mg 10 alınır mı iyi midir yazıyorum çıkan sonuç bu

163358 eklentisini görüntüle
Ve her seferinde aynı başlıklar tekrar tekrar açıldıkça daha da beter olacak.
Kısır döngü yani.
Bu başlıkların tekrar tekrar açılması engellenmedikçe kesin çözüm yok bu durumda. Ama en azından biz çanak tutmamış oluruz.
Daha radikal bir çözüm bu tip başlıkları açan üyeleri doğrudan bloklamak olacak sanki. Ben artık ciddi ciddi düşünüyorum bunu. Çünkü google ile başa çıkamayız.
En azından o saçmalıkları görmemiş olurum.

Artık insanlar işlerini her türlü sosyal ağ ile hallediyor. Ben de bu değişime ayak uyduramamış rahatsız olanlar tarafındayım ama bir taraftan zamanın akışını da anlamak gerekiyor.

Yani dost acı söyler diyeyim, turkrock'ı dışardan takip eden ya da eskiden bir şekilde görüp ayrılmış herkes ortam hakkında kötü düşüncelere sahip, onlara da hak veriyorum çünkü forumun yönetim sorunları haricinde de çok sorunları var.

Her şeye rağmen kapanmamış olmasını ben kazanç olarak görüyorum çünkü hala bunları yazabilecek bir yerimiz var ama yarın yeni bir yer açılsa ve istediğimiz gibi olsa çok fazla insanın burada kalmayacağı bariz.

Tabii burada en önemli olay müdavim üyelerin yeni yere geçişte aynı statüyü sürdürme istemeleri ya da diğer taraftan burada böyle bir paylaşım yapılmış olması gibi gibi, bunun aktarımı zor değil. Aynı nick ile alternatif bir platforma geçilse birkaç güne aynı ortam kurulabilir.

Sorun biraz da bu çünkü bilginin akışı tam olarak kuralcı tedbirlerle gelişemiyor. Katı forum kuralları belki forumların ölmesinin sebebi de bu olabilir, kimse uzun yazıları zaten okumuyor (en büyük sebep bu elbette).

Ben mümkün olduğunca özgürlüklerden yanayım, zaten özgürlüğün tanımı da bu. Turkrock'ın bu halinin özgürlük olduğunu düşünemeyiz çünkü sağlıklı bilgi akışını engelleyen trollere sahip ve bunlar çok zor ayıklanıyor.

Bunun için yapmamız gerek @kesikparmak 'ın da dediği gibi sadece tepkisiz kalmak olmalı, tepki geldikçe yeni üyelik alınıp trollemeye devam ediyorlar.

Troll olmayan ama gerçekten ilk heyecanla hiç araştırmadan bir konuda defalarca cevaplanmış konulara teknik çözümler mümkün, link verilmesi işe yarayabilir belki ama okumadıkları için kısa cevaplar da işe yarayabilir ya da orayı okumuş anlamamış olabilir, çok çeşitli ihtimaller var. Yani malum artık parodiye dönen devamlı açılan konular haricinde atıyorum, gitar telim fazla gıcırdıyor falan diye birisi yazarsa ona da patronluk taslamamıza hiç gerek yok.

Yani düzen ile insani sınır arasında ince bir çizgi var burada, bu forumda bunun çeşitli nedenlerle bozulduğunu görüyorum. Başka alternatifi olmadığı için de buna katlanmak zorunda kalıyoruz. Keşke daha sağlıklı bir yer olsa ya da keşke sitenin sahibi bunları dikkate alıp bir şeyler yapsa ama polisiye çözümlerle bunun çözülmesi zor. Sosyal ağ dünyasını tamamen reddetmek de bu vakitten sonra mümkün değil.

Her durumda bu mevzuyu kafasına takan insanların olduğunu görmek güzel, çok çeşitli konularda anlaşamayıp tartıştığım ve birçoğu ile belki artık muhatap bile olmak istemesem de özünde ego tatminleri (sözüm bu başlıktaki meclisten dışarı :) ötesinde yine de insanlara faydalarının olduğuna inanıyorum. Üstelik bunu maddi karşılık beklemeden yapıyorlar, artık günümüz dünyasında metinler ve tıklamalar dahil her şey para için, karşılıksız (işte insani sınırdaki ego tatmin karşılıkları haricinde) yapılan işlere saygım büyük.

Bu tarz konuları çeşitli başlıklarda konuştuk, rahatsızlıkların büyük kısmına da hak veriyorum ama bunu turkrock'ın sahibi ile çözmek gerekiyor. Eğer çözülemiyorsa bu işlerden anlayan birinin elinin taşın altına koyup bir alternatif açması gerekiyor. Başka bir ihtimal göremiyorum.

Ben mesela bir duman tonu trollü olsam, yahu bir konu açıyorum adamlar sayfalarca yazıyor diye oturup şu an keyif sigaramı içiyor olurdum :D Neyse ki değilim. Klavye başı bile olsa insan olduğunu unutmayanlardanım.

Daha radikal bir çözüm bu tip başlıkları açan üyeleri doğrudan bloklamak olacak sanki. Ben artık ciddi ciddi düşünüyorum bunu. Çünkü google ile başa çıkamayız.
En azından o saçmalıkları görmemiş olurum.
Bence yeni kayıt olan birine cancanlı bir uyarı ekranı gelir ve "yeni başlıyorsanız şu başlıklar sorularınıza yanıt olacaktır" tarzı bir şey yazar o zaman daha mantıklı olur.

Bence yeni kayıt olan birine cancanlı bir uyarı ekranı gelir ve "yeni başlıyorsanız şu başlıklar sorularınıza yanıt olacaktır" tarzı bir şey yazar o zaman daha mantıklı olur.
Onu ancak yönetim yapabilir, onun da umurunda değil. Hatta işine geliyor olması muhtemel, @kesikparmak 'ın dediği üzere sitenin trafiği artıyor bu sayede. Foruma üyelik paralı olmadığı için de bu doğal tabii.

mesele sadece sosyal medya ve hızlı cevap olayının eski ve hantal forum ortamının yerini almış olması değil... bugün topluca tiktok'a bile taşısak şu forum ortamını temelde söylediklerim ve şikayet ettiğim leyler değişmeyecek...
homo sapiens'in en üstün tür haline gelmesi ve medeniyetin temel taşlarını dizmesi iletişim yapabilmesi ve bunu kayıt altına alıp bilgiyi aktarabilmesidir... bugün Da Vinci çizimleri, Pisagor teorileri hala kullanılıyorsa bu düzgün iletişim ve bilgi aktarımı sayesindedir.... ben açıkçası hocam MG10 ile oyun kulaklığım var, xxx tonu alabilir miyim diyene hayır alamazsın yazınca "ilgilenmiyorsan yazma kardeşim ebele hübele" diyen kişilerin evrimin doğal eliminasyon yöntemiyle gelecek nesillere bir şey aktaramadan elenmesi gerektiğini düşünüyorum ... yoksa mesele yav eskiden forum ne güzeldi filan değil, vallahi ben gençlik için üzülüyorum, bu ülke hiçbir jenerasyonda bu kadar kof bir alt dalga ile çağ değiştirmedi

Geçen bilmediğim bir numara aramış beni, Google'dan arattım numarayı hemen turkrock alım satım ilanı çıktı. Oradan buldum arkadaşı, dönüş yaptım. Herşey Google'a düşmüş aynen.
Admin, mod, jandarma olayına bakarsak bizim millete sıkıyönetim yapsalar o bile kontrol edemez.
Bu topraklara yüzlerce binlerce peygamber gönderilmiş ama hâlâ düzelememiş... 2-3 bin sene önceki sorunlar hâlâ devam.
Neden İskandinavyaya gönderilmedi de Ortadoğu'ya ? Ki tarihçiler İskandinavya'da barbarlar yaşıyordu deseler de Tanrı ileri görüşlüymüş demek, oralara gerek yok, Ortadoğu'yu düzeltmek lazım demiş. Tanrı bile kurtaramadiysa adminle modla zor düzelir. Ailesi terbiye verememiş, ana babasını dinlemeyen kızanlar bizi mi dinleyecek...
Semavi dinler ortadogu kültürünün ürünüdür. O zamanlar dünyanın başka yerlerinde yaşayanları bilmiyorlardı, dünyanın küre biçiminde olduğunu da bilmiyorlardı. Dünyanın başka yerinde peygamber kavramının olmaması bu nedenle. Günümüzde ise internet tum dünyayı birlestirdigi halde, davranış ve düşünce biçimi buralarda hala ortadogu kültüründe. Merak, uğraş, araştırma, topluluk kurallarina uyum eksiği ile birlikte kibirli, saygısız ve benmerkezci mizaç yaygın. Bu da açılan postlara yansıyor haliyle ancak cevap vermemek gibi harika çözümden başka yol yok, zira burası adminin yeri. Sadece yeni üyeler değil, burada hararetle gitar ve ekipman tavsiyesi yapan birkaç yillik üyeler de kendi araştırmalarını (çokça youtube videoları izlemek, cok yorum okumak) ve bunun sonucu seçimlerini genelgecer doğrular olarak yaymayı seviyor. Yurtdisi forumlarda yeni ve eski üyelerin ne kadar nazik, seviyeli ve karşılıklı hoşgörü içinde yazistiklarini ve herkesin fikrini sadece kendi düşüncesi olarak belirttigini okuyorsunuzdur.

Halbuki muzik yapmak ve bunun için ekipman edinmek tamamen kişisel beğeni, deneyim ve beklentilerle ilişkili. Yeni başlayan parasına göre begendigi gitari alir, iyi kötü bir amfi veya ses karti, artik neyse alir, çalmaya başlar. "Hangi gitari alayım, ses karti mi amfi mi, klasik gitarla rock yapayim mi" gibi, post sahibinin çoğunlukla gene bildiğini okuyacağı hayal postlarina cevap vermek boşuna vakit kaybı bence. İsteyen gider alir, ne çalacaksa çalar. Aklindaki bir seyi gercekten yapmak isteyen burada geyigini yapmaz. Muzik yapmak kişisel bir deneyim süreci. Pc toplamak gibi birsey degil. Ayrica bu forumda tavsiye veren bircok üyenin de 30 sn dahi tahammül edemeyeceğim tonlarda gitar calidigina eminim. Zira ton beklentisi de gayet kişisel zevk. Yeni başlayanlarin kendi yollarını bulmasında (eger cidden bu yolda ilerleyeceklerse) bu nedenle spesifik çözüm önerileri olamaz bence. Sabit postlar da onları tatmin etmez.

Ote yandan, muhtemelen bu yeni üyelerin ne alsam postlari forum ortamı halihazırda biraz kısır olduğundan bu kadar göze batıyor olmalı. Bu postalardan rahatsızlık duymak yerine polemik yaratacak soylemlerden kacinarak teşvik edici cevaplar vermek veya cevap yazmamak dediğim gibi bana en uygun yöntem olarak geliyor. Şahsen benim yeni başlayan birine bütçesiyle en uber super ekipmanı dizdirme gibi derdim yok. Benim ilk ekipmanim annemin aldığı Ibanez rg270dx ve adini hatirlamadigim bok gibi bir amfiydi. Simdi millet ID Core'a ağız burun kıvırıyor cunku youtube tonlarını gercek hayat saniyorlar.

mesele sadece sosyal medya ve hızlı cevap olayının eski ve hantal forum ortamının yerini almış olması değil... bugün topluca tiktok'a bile taşısak şu forum ortamını temelde söylediklerim ve şikayet ettiğim leyler değişmeyecek...
homo sapiens'in en üstün tür haline gelmesi ve medeniyetin temel taşlarını dizmesi iletişim yapabilmesi ve bunu kayıt altına alıp bilgiyi aktarabilmesidir... bugün Da Vinci çizimleri, Pisagor teorileri hala kullanılıyorsa bu düzgün iletişim ve bilgi aktarımı sayesindedir.... ben açıkçası hocam MG10 ile oyun kulaklığım var, xxx tonu alabilir miyim diyene hayır alamazsın yazınca "ilgilenmiyorsan yazma kardeşim ebele hübele" diyen kişilerin evrimin doğal eliminasyon yöntemiyle gelecek nesillere bir şey aktaramadan elenmesi gerektiğini düşünüyorum ... yoksa mesele yav eskiden forum ne güzeldi filan değil, vallahi ben gençlik için üzülüyorum, bu ülke hiçbir jenerasyonda bu kadar kof bir alt dalga ile çağ değiştirmedi
Doğrudur. Hiç bir şeye odaklanılamıyor ki. Her şey gelip geçici ve tüketilmek için var.
Sosyal medya bu kadar görsel olmasaydı, işler başka olurdu. Radyo kuşağı televizyon sevmezdi, niye olduğunu şimdi anlıyorum.
Görsellik en kolay uyarılan algı olduğu için, insanı kilitliyor.
Bence yazı ve okumak işitsel algı gerektiriyor.
Bahsettiğimiz kuşakların yazı ile arası iyi değil zaten. Sosyal medya bunu da mahvetti. Yazı yazmak sadece diyalog kurma aracına indirgendi çünkü.

Ayrica bu forumda tavsiye veren bircok üyenin de 30 sn dahi tahammül edemeyeceğim tonlarda gitar calidigina eminim. Zira ton beklentisi de gayet kişisel zevk.
kesinlikle... aktif olarak yani kendi paramla istediğim ekipmanı al sat yaparak 2005'ten beri bu işlerle ilgileniyorum ve foruma üyeyim... an itibariyle hah işte budur dediğim bir ton bulamadım o arayış bitmez ve daha önemlisi hah bu ekipmandır işte dediğim bir cihazım da olmadı henüz .... XXX alırsam YYY tonu alır mıyım diyenlerle ve alamayacağına ikna olmayanlarla mücadelemiz bu yüzden
yeni başlayan birine bütçesiyle en uber super ekipmanı dizdirme gibi derdim yok.
evet yok tabi.. o seviyede bütçe en önemli kriter ama bu arkadaşların da kıt bilgili çok özgüvenliler tarafından Midex al hocam MG10 al kanka metal tanrısı olursun diye yanlış yönlendirilmelerine de engel olmak boynumuzun borcu :)

foruma dışarıdan pek iyi gözle bakılmıyor maalesef. darılmaca kırılmaca olmasın "ölü forum" , "boomerların forumu" diye tabir ediliyor. hem kendim duyduğum oldu hem de tamamen alakasız yerlerden -chat grupları , sunucular vs.- okudugum oldu. tahminimce bu tayfa zamanında foruma abuk sabuk yok hangi gitar , yok şu tonu midex amfiyle nasıl alabilirim gibisinden başlıklar açmış , istedikleri cevabı alamayınca foruma sallamış. tabi bu benim tahminim. takmaya bile gerek yok bunları. geçenlerde biri sırf bi üye onu troll sandığı için sallıyordu. utanmasa anasına babasına dümdüz gidecek. ne kadar da değişik insanlar var.

Z kuşağında acayip hızlı tüketim var, her şeyi elde etmek istiyor bir an önce olsun bitsin sıradakine geçelim diye. Araştırmadan etmeden hemen sonuca ulaşmak istiyorlar. Yani bunu durdurmak biraz imkansız gibi. Foruma belli başlı soruların cevaplarını sabitleseniz dahi tatmin olmayıp ille de aynı soruda konu açıp cevap bekliyecek.

Bir de karşı taraftan bakarsak, ilk kez eline gitar yada müzik ile uğraş verdiklerinde biraz heyecan olabiliyor. Acaba şöyle olur mu, şunun yerine bunu mu alsaydım gibi endişeler doğabiliyor, daha önce açılmış bir konuda istediği cevapları olduğu halde aynı soruları sormaları gibi. Bu birçok forum da böyle örneğin Technopat sosyal de. Yani bunun önüne geçilebilecek bir yöntem var mı bilmiyorum.

Yeni kayıtlı kullanıcılara;
anasayfa başında dikkat edilecek kurallar
belli başlı soruların cevapları vb. olabilir.
Çok eksik şey var forumun değerini ve kalitesini daha da arttırmak için çalışma yapılması lazım, forum rastgele işliyor bana göre.
Forum içinde rehberler, sanatçıların hayatı, grupların doğuş hikayeleri, enstrümanların yapılış biçimi ve parçalarının özellikleri gibi nice konular ve makaleler önemli bir şekilde sitenin kalitesini arttıracaktır. Bunlar çok eksik ve ön planda değil. Moderatör var mı yok mu o bile belirsiz.

Son düzenleme:
foruma dışarıdan pek iyi gözle bakılmıyor maalesef. darılmaca kırılmaca olmasın "ölü forum" , "boomerların forumu" diye tabir ediliyor. hem kendim duyduğum oldu hem de tamamen alakasız yerlerden -chat grupları , sunucular vs.- okudugum oldu. tahminimce bu tayfa zamanında foruma abuk sabuk yok hangi gitar , yok şu tonu midex amfiyle nasıl alabilirim gibisinden başlıklar açmış , istedikleri cevabı alamayınca foruma sallamış. tabi bu benim tahminim. takmaya bile gerek yok bunları. geçenlerde biri sırf bi üye onu troll sandığı için sallıyordu. utanmasa anasına babasına dümdüz gidecek. ne kadar da değişik insanlar var.
hele ekşi sözlük üzerinden neler yazılıyor görmek lazım birkaç örnek :

kimseyle sorun yaşamadım fakat oldukça kasıntı tiplerle dolu bir forumdu.

sürekli her konuda bilmişlik yapan 10-15 tane eski üyesiyle geçinip giden forum sitesi. soru soranı azarlar gibi cevaplarlar, her şeyi en çok onlar bilirler. her şeyden nefret edilir mi kardeşim millet soru sormaya korkar oldu.

dipnot: 15 yıllık üyesiyim.

artık çok afedersiniz ama iyicene boku çıkmış site - forum ya da her ne demeyi tercih ederseniz işte. bir kere uzaklaştılmaya görün, yeni kullanıcı açtığınızda hemen yasaklıyorlar. ben işinde gücünde adamım güzel kardeşim, oraya sadece elimde fazlalıkları satmak için giriyorum.

benimle alıp veremediğiniz nedir?

ücretsiz soru sormayı saygısızlık olarak gören üyelerle dolu forum, bok çukuru.

gibi uzayıp gidiyor bu başlıklar ne desem bilemedim ha iyi şeyler düşünen insanlarda yok değil ama

Bunların çok önemi yok. Onların yaşında ben olsam ben de aynı şekilde düşünebilirdim. Ergen olmak budur neticede. Eğer o yaşta isen normaldir de.
Sorun biraz da ortamın kendisinde.
Ben "internet terbiyemi", insanların gitar çaldıkları mp3'leri "yarıştırarak" (üyelerin oylarıyla) etkileşime girdiği bir sitede aldım (guitarwar, 2000-2003 filan arasında).
Burada herkes sahici bir iş yaptığı, iyi ya da kötü bir şekilde gitar çalarak birbiri ile etkileştiği için, troll kafası çok daha az olurdu. Çünkü herkes kimin ne yapabildiğini veya yapamadığını bildiği için, kimse boş yere kasılamaz veya böbürlenemezdi. İşin tuhafı, iyi çalan adam da böbürlenmez, kötü çalan aceminin de horgörülmesine izin verilmezdi. Belki yabancı bir site olmasından ama, bence asıl olay sahici bir şey yapıyor olmaktan kaynaklanıyordu.
Burada iş sadece laftan döndüğü ve kimse yaptığı işi açıkça başkalarına sunmak durumunda kalmadığı için, kendine istediği gibi pay biçebiliyor ve kimseye bunun hesabını vermek zorunda değil. Dolayısıyla da cahile cahil demek kabahat oluyor. Bir halt çalamayan ve dolayısıyla hiç bir şeyden ton çıkarması mümkün olmayana acemilere "sen önce gitar çalmayı öğren, bırak bu ton saçmalıklarını" diyemiyorsun.
Bunun dışındaki saçmalıkları takmamak lazım. Neticede biz de onlar hakkında iyi düşünmüyoruz 🤣 Küfür edince atılan ve bunu bile kendine yediremeyip mağdur ayağına yatan birinden kimseye hayır gelmez zaten.
Bir de tabii kendi içimizdeki bazı tipler var. Bunlar utanmadan forumdaki her başlıktan faydalanır, yaralı parmağa bile işemez, alım-satım dışında hiç bir şey yapmaz, sonra onca başlığa katkıda bulunan insanlara sallar, egosu bir yanıtla zedelenince gider başka platformlarda foruma sallar... Madem al-sat dışında başka bir şeyle ilgilenmiyorsun, sana ne öbür başlıklarda ne döndüğünden???
Sen daha iyisini yapsana görelim ? Yapmaz. Yapamaz da zaten. Ama dedim ya, klavye delikanlısı olmak bedava.
"Niye aşağılıyorsunuuuuuzzz ki...." gibi klişeleri kullanan bazı tipler var mesela. İşi gücü ajitasyon olan, konunun kendisi ile ilgili hiç bir fikri olmayan bu tipler, kan kokusu almış köpekbalığı gibi tartışmalı başlıklara üşüşüyorlar. Bu normal, ama deneyimli ve bilgili insan konuşunca "kendini beğenmiş" oluyor? Yuh...
Ben neden eski üyelere kıymet veriyorum? Çünkü eski üye aynı zamanda bir şekilde burada sosyalleşmeyi ve yıllardır atılmamayı başarmış kişidir. Bu da genellikle sağlıklı bir egosu olduğuna işaret eder.

eksisözlük neyin referansı ki.. orası da farklı bir tür kıraathane goygoyu… yani bir ortamda alınan gocunan öbür tarafa gidip saydıran adama sormak lazım baba hırsızın hiç mi suçu yok… sana neden zulmetmiş bu insanlar sen bi hıyarlık etmiş olmayasın… belki haksız yüklenilmiş olanlar da olmuştur insanlık hali… hakkımız geçen olduysa affola…

Belki şöyle bir şey de uygulanabilir: İlgili başlıkları içeren linkler seçilip, açılan yeni bir başlığa alınır, biz de bu başlığı sürekli yukarıda tutmak için mesaj atabiliriz ara ara.

Aktif bir moderasyon olmadığına göre, şu anki durumun site yönetiminin/sahibinin işine geldiği varsayımı doğru bence de. Ayrıca foruma üye olunurken kuralların okunmadığı gerçeğini kabul etmek gerekiyor.

Yabancı forumlardan gözlediğim kadarı ile bu durumun düzeltilmesinin tek yolu ya bu önerdiğiniz yöntem, ya da bu tarz açılan başlıkların içeriğinin sürekli olarak tek bir sabit başlığa kaydırılması, ayrı başlıkların silinmesi ve kullanıcıların uyarılması. Böylece bu başlıkları açan kullanıcıların önceki başlık içeriklerini de okuması, başkalarına verilen tepkileri görmesi ve durumu daha sakince kabullenmeleri sağlanacaktır. Bu büyük bir moderasyon çabası gerektirmez aslında ama mevcut durum belli ki önemsenmiyor veya düzeltilmeye değer bulunmuyor site yönetimi/sahibini tarafından.

Sonuç olarak tek çare: bu tarz başlıklara cevap yazmamak gerekiyor. Günümüzde insanların sosyal medya davranışları sözlü uyarılarla pek değişecek gibi değil, farkındalık, empati ve utanma duygusu zaten yok denecek kadar az. Üstüne üstlük, verilen tepkilere karşı gururu kırılan yeni katılımcılar hatalarını hiç kabul edemez hale geliyorlar.

Ben foruma pek katkı sağlayan bir üye değilim ama kendim fayda görüyorum. Dolayısıyla da siz ve sizin gibi foruma çok katkısı olan kullanıcıların gençlerden aldıkları tepkiler beni üzüyor. Hiç olmazsa önerdiğiniz şekilde toplu linklerin olduğu başlığa mesaj atabilir ve onu yukarıda tutabiliriz.

Son düzenleme:
Geri