Single coil frekans problemi

Merhaba, önceden hiç single coil kullanmamış birisi olarak bu manyetiklerin frekanslarını açıkçası pek çözemedim. Bana frekans yelpazesi çok geniş geliyor, bu sesi nasıl daha sıkı yapabilirim? Özellikle gain konusunda sıkıntı yaşıyorum sanki gain verdikçe sesin frekans kimliği kayboluyor, cleanlerde bir sorun yok, manyetik yüksekliği de tamam. Gain ve eq işini tam çözemedim, normalde bassı humbuckerda 0'a yakın tutuyordum single coilde bass açınca çok bariz belli olmuyor, humbucker için midlere dokunmayıp sadece tizleri hafiften açardım single coil için siz nasıl bir yol izliyorsunuz? Çeşitli manyetik konfigürasyonlarım var bridge ve middle manyetik birbirine seri köprü bunlara paralel gibi ama ne yaparsam yapayım sıkı bir ses alamıyorum, sizin tecrübelerinizi nedir? Acaba bir OD pedalı EQ olarak mı kullansam? Amfi olarak yamaha thr10c kullanıyorum kulaklıktan ses alıyorum, bir de HH 212 combo amfim var lakin dairede ses açmak biraz sıkıntılı olduğundan kulaklıkla idare ediyorum, hani belki bu frekans problemi sadece kayıt için geçerli, gerçek bir ortamda belki bu derece sırıtmaz... Size de bu ses tuhaf geliyor mu?

Merhaba, önceden hiç single coil kullanmamış birisi olarak bu manyetiklerin frekanslarını açıkçası pek çözemedim. Bana frekans yelpazesi çok geniş geliyor, bu sesi nasıl daha sıkı yapabilirim? Özellikle gain konusunda sıkıntı yaşıyorum sanki gain verdikçe sesin frekans kimliği kayboluyor, cleanlerde bir sorun yok, manyetik yüksekliği de tamam. Gain ve eq işini tam çözemedim, normalde bassı humbuckerda 0'a yakın tutuyordum single coilde bass açınca çok bariz belli olmuyor, humbucker için midlere dokunmayıp sadece tizleri hafiften açardım single coil için siz nasıl bir yol izliyorsunuz? Çeşitli manyetik konfigürasyonlarım var bridge ve middle manyetik birbirine seri köprü bunlara paralel gibi ama ne yaparsam yapayım sıkı bir ses alamıyorum, sizin tecrübelerinizi nedir? Acaba bir OD pedalı EQ olarak mı kullansam? Amfi olarak yamaha thr10c kullanıyorum kulaklıktan ses alıyorum, bir de HH 212 combo amfim var lakin dairede ses açmak biraz sıkıntılı olduğundan kulaklıkla idare ediyorum, hani belki bu frekans problemi sadece kayıt için geçerli, gerçek bir ortamda belki bu derece sırıtmaz... Size de bu ses tuhaf geliyor mu?

Single manyetiklerle etli-hacimli ton almak ne yazık ki hep problemdir. Ayrıca single kafasında çalan gitaristler bu manyetiklerin "şeffaf" soundunu sever ve kompresyon etkisini duymayı da pek istemez.
Bunun profesyonel gitaristlerde bile sıkıntı olduğunu da söylemek lazım. Malmsteen 98'de geldiğinde herifin köprü manyetiğinden çıkan tonun tizliği kulak kanatıyordu. Gainli işlere girecekseniz en azından aşağıdaki gibi bir şey veya mini humbucker lazım bence.

Çaldığınız ton kötü değil, 70'ler funk-pop-rock karakteristiğinde duyuluyor ve o manyetiklerin karakteri de budur zaten. Sizin yadırgama sebebiniz muhtemelen humbucker vari ton beklemeniz bence.
Daha etli ton için dediğiniz gibi tona bir pedal ile müdahale iyi olabilir. Ayrıca köprüye Hot Rails gibi daha etli ton verecek bir takviye, sapa Crusier gibi bir başka takviye veya Stacked diye geçen DiMarzio single manyetiklerinden düşünebilirsiniz. Ben kullanıyorum ve memnunum. Hem tipik singledaki aşırı parlak ve gövdesiz tını yok bunlarda, hem de dip gürültüsü yok tabii.
Bu arada sap ve orta pozisyonda Cruiser model manyetiklerin Andy Timmons tarafından tercih edildiğini de söylemek lazım. Ton konusunda bu denli müthiş bir adam bile klasik single ile uğraşmayıp bunları kullanıyorsa...
Özetle, klasik single soundu belli bir kafa için çok özel bir yere sahip (pop, country, blues-funk, belli ölçüde blues rock filan...) ama diğer türlü ı-ıh. Benim tecrübem bu yönde.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Single manyetiklerle etli-hacimli ton almak ne yazık ki hep problemdir. Ayrıca single kafasında çalan gitaristler bu manyetiklerin "şeffaf" soundunu sever ve kompresyon etkisini duymayı da pek istemez.
Bunun profesyonel gitaristlerde bile sıkıntı olduğunu da söylemek lazım. Malmsteen 98'de geldiğinde herifin köprü manyetiğinden çıkan tonun tizliği kulak kanatıyordu. Gainli işlere girecekseniz en azından aşağıdaki gibi bir şey veya mini humbucker lazım bence.

Çaldığınız ton kötü değil, 70'ler funk-pop-rock karakteristiğinde duyuluyor ve o manyetiklerin karakteri de budur zaten. Sizin yadırgama sebebiniz muhtemelen humbucker vari ton beklemeniz bence.
Daha etli ton için dediğiniz gibi tona bir pedal ile müdahale iyi olabilir. Ayrıca köprüye Hot Rails gibi daha etli ton verecek bir takviye, sapa Crusier gibi bir başka takviye veya Stacked diye geçen DiMarzio single manyetiklerinden düşünebilirsiniz. Ben kullanıyorum ve memnunum. Hem tipik singledaki aşırı parlak ve gövdesiz tını yok bunlarda, hem de dip gürültüsü yok tabii.
Bu arada sap ve orta pozisyonda Cruiser model manyetiklerin Andy Timmons tarafından tercih edildiğini de söylemek lazım. Ton konusunda bu denli müthiş bir adam bile klasik single ile uğraşmayıp bunları kullanıyorsa...
Özetle, klasik single soundu belli bir kafa için çok özel bir yere sahip (pop, country, blues-funk, belli ölçüde blues rock filan...) ama diğer türlü ı-ıh. Benim tecrübem bu yönde.
Normalde tek presette farklı humbucker gitarları kullanırdım, aynı preset bu gitarda beni afallattı, dediğiniz gibi etli olsun hacimli olsun gainli olsun konusu problem. Humbuckera göre çok daha titiz ayar istiyor, ve o ayarda her durumda kullanılmıyor. Gözünü seveyim humbuckerın, bence en iyisi gain işini bu gitarda kenera koymak, ha ama şöyle birşey de var fuzz konusunda ritimde çok başarılı.

Bahsettiğiniz ürünler bu amaç doğrultusunda mantıklı ancak kendi görüşüm gitarı olduğu gibi bırakmak, üreten kişi öyle yapıyorsa öyle kalsın, uygun bir kullanım alanı ileride mutlaka çıkar.

Singlecoil ile çalan müzisyenleri de çok tanımıyorum açıkçası biraz da bunun etkisi var bence. Malmsteen konusunda popüler kültür diye ön yargılıydım ki galiba hala öyleyim pek dinlemedim. Jeff Beck'in bir kaç şarkısını duydum ama halihazırda duymakla kalmayı tercih ederim. Andy Timmons yeni duyuyorum. Dick Dale ve surf müziği tamamen ayrı bir oluşum gibi.. Bunların hepsi spesifik single sesleri gibi...Bendeki rastgele backing track açıp vur patlasın çal oynasın olayı pek olmuyor.

Eğer duyduğunuz ses bu videodakinin aynısı ise ton bence de cılız, tiz ve kulak tırmalıyor. En önemli sebebi manyetiklerin fazla yüksek olması. Manyetikleri epey bir indirin. Sap manyetiği bas tarafta neredeyse pickguard hizasında olsun, tiz tarafı hafifçe daha yukarıda olsun. Diğer manyetikleri de sap manyetiğine göre kademeli olarak çok hafifçe daha yüksek olsun. Presence ayarı varsa sıfıra getirin. Tiz potunu da amfiyi bilmiyorum ama orta veya daha az ayarda tutun. Amfide daha midli bir amfi modeli seçin. Amfide sag ve rezonans ayarı varsa arttırmayı deneyin. Alt tellerde aşırı sert pena vuruşları yerine daha yumuşak tuşeye alıştırın ve teller aşırı alçak olmasın (videodan böyle bir çıkarım yapmadım, stratta alçak tel + sert tuşe = seste bozulma). Reverb efekti varsa hi-cut mininum 8K olsun.

Bunlar halen işe yaramazsa; potlar 500K ise 250K ile değiştirin veya ton potlarını hep kısık tutun. Küçük hoparlörlü modelleme amfileri single coilli gitarlarda özellikle gainli amfi modellerinde pek keyifli olamıyor, humbucker manyetiğin doygun ve dolgun tonu küçük hoparlörlerin hacim eksiğini daha iyi tolere ettiriyor, o yüzden bu gitarla gainli tonlar çalmamayı seçebilirsiniz :)

Kolay gelsin.

Eğer duyduğunuz ses bu videodakinin aynısı ise ton bence de cılız, tiz ve kulak tırmalıyor. En önemli sebebi manyetiklerin fazla yüksek olması. Manyetikleri epey bir indirin. Sap manyetiği bas tarafta neredeyse pickguard hizasında olsun, tiz tarafı hafifçe daha yukarıda olsun. Diğer manyetikleri de sap manyetiğine göre kademeli olarak çok hafifçe daha yüksek olsun.
O kadar indiriyoruz yani? Ben yarıya kadar indirince çok indirdiğimi sandım çünkü humbuckera kıysala neredeyse yarı yarıya volume farkı oldu.
Presence ayarı varsa sıfıra getirin. Tiz potunu da amfiyi bilmiyorum ama orta veya daha az ayarda tutun. Amfide daha midli bir amfi modeli seçin. Amfide sag ve rezonans ayarı varsa arttırmayı deneyin. Alt tellerde aşırı sert pena vuruşları yerine daha yumuşak tuşeye alıştırın ve teller aşırı alçak olmasın (videodan böyle bir çıkarım yapmadım, stratta alçak tel + sert tuşe = seste bozulma). Reverb efekti varsa hi-cut mininum 8K olsun.
Bunları deneyeceğim, teller aşırı alçak bunu da değiştireceğim. Reverb ufaktan var, cut kısmını çok bilmediğim için kurcalamadım.
Bunlar halen işe yaramazsa; potlar 500K ise 250K ile değiştirin veya ton potlarını hep kısık tutun. Küçük hoparlörlü modelleme amfileri single coilli gitarlarda özellikle gainli amfi modellerinde pek keyifli olamıyor, humbucker manyetiğin doygun ve dolgun tonu küçük hoparlörlerin hacim eksiğini daha iyi tolere ettiriyor, o yüzden bu gitarla gainli tonlar çalmamayı seçebilirsiniz :)

Kolay gelsin.
Potlar 250k yarıdan fazla açmıyorum. Hoparlör olarak arkası kapalı 2x12 inç kullandıktan sonra küçük hoparlör otomatik olarak keyifsiz oldu :( taşıması kolay ama... zaten apartmanda çaldığım için kafa üstü kulaklık takıyorum. Aslında merak ettiğim bir diğer konu da bu küçük modelleme amfilerinin limiti, eskiden amfilerde slave diye bir kavram varmış, watt yükseltmek yada EQ düzenlemek için bir amfinin outputu diğer amfinin slave inputuna bağlanıyormuş, yıl 1970/80. Duymadım, görmedim ama elimdeki 77 model amfide bu özellik mevcut.
Birgün stüdyoya gidip bu küçük amfiyi elimdeki büyük amfiye slave edeceğim, Memur şehrindeki apartmanda 100 watt amfi bulundurmak biraz seyirlik oluyor.

O kadar indiriyoruz yani? Ben yarıya kadar indirince çok indirdiğimi sandım çünkü humbuckera kıysala neredeyse yarı yarıya volume farkı oldu.

Bunları deneyeceğim, teller aşırı alçak bunu da değiştireceğim. Reverb ufaktan var, cut kısmını çok bilmediğim için kurcalamadım.

Potlar 250k yarıdan fazla açmıyorum. Hoparlör olarak arkası kapalı 2x12 inç kullandıktan sonra küçük hoparlör otomatik olarak keyifsiz oldu :( taşıması kolay ama... zaten apartmanda çaldığım için kafa üstü kulaklık takıyorum. Aslında merak ettiğim bir diğer konu da bu küçük modelleme amfilerinin limiti, eskiden amfilerde slave diye bir kavram varmış, watt yükseltmek yada EQ düzenlemek için bir amfinin outputu diğer amfinin slave inputuna bağlanıyormuş, yıl 1970/80. Duymadım, görmedim ama elimdeki 77 model amfide bu özellik mevcut.
Birgün stüdyoya gidip bu küçük amfiyi elimdeki büyük amfiye slave edeceğim, Memur şehrindeki apartmanda 100 watt amfi bulundurmak biraz seyirlik oluyor.
Bu ara çoğunlukla strat ve tele çalan biri olarak benim küçük amfim bu yüzden Catalyst dostum, ki o da çok küçük amfi değil aslında. Katana 50'den büyük ama warm, dolgun, kötü ton almanın neredeyse imkansız olduğu bu amfiyi daha iyisi çıkmadıkça asla satmam. Ha bir de, compressor pedal alıp amfi önüne koyabilirsin ki bu stratin tonunu epey toplayıp sikilastiracak ve dolgunlastiracaktir. Karşılığında tuse hassasiyeti azalacak ama küçük amfilerde buna takılmaya zaten gerek yok. Ama manyetik yüksekliği önemli single coilde cidden. Tellere cok yakin seramik veya alnico5 manyetik her zaman tiz frekansları arttirir, asiri parlak yapar ve hatta bu şekilde saçma cırtlak ve bozuk tonlar üretir.

Biraz daha kurcaladım, overdrive pedalı genel olarak cırtlak sesleri toparladı. @justaperfectday manyetikleri indirmek acayip etki ediyor neredeyse pickguard hizasına kadar indirdim, ileride muhtemelen daha da indireceğim. Trussrodu hafif gevşetip telleri az yukarı aldım, bu da sesi netleştirdi muhtemelen manyetikler sert vuruşta buzz sesi veriyordu.
Ses kaydı aldım, mixte gitarın bas sesi baskın gelmiş tizler boğulmuş, genel olarak eskiye nazaran çok daha hoşuma gitti. EQ üzerinde yapılacak ayarlarla bu tarzdaki şarkılar gayet çalınır.

Geri