Tel yüksekliği

Tellerimin yüksek olduğunu düşünüyorum. Yüksekliği nasıl azaltabilirim yardımcı olur musunuz

Dosyalar

• 17060375704271840129112831800651.jpg
    17060375704271840129112831800651.jpg
    1.3 MB · Gösterim: 105
ne tip köprü olduğuna göre değişir... tel yüksekliği genelde köprüden ve/veya saddle'lardan ayarlanabilir... çok ekstrem bir ayar ise belki sap ayarı da gerekir
veya hepsi aynı anda gerekebilir, bunlara hakim misin, yani öyle sağdaki düğmeye bas ayarlansı gibi değil iş..
bir de ölç, resim yanıltıcı, hele o açıyla... kafaya yakın daha yakın gövdeye doğru biraz daha uzak olması normal... 1 ve 6. teller farklı mesafede olabilir vs vs

@solitude71'in de dediği gibi bir çok ayar mevcut. Bütün ayarlar değişecek olmasa bile hepsinin kontrol edilmesi gerekir.

Benim gitarım olsaydı;
1-(ayarlanabiliyor ise) köprünün yüksekliğini göz kararı optimum bir düzene getirirdim
2-Saddle'ları göz kararı ortalama bir yüksekliğe getirirdim
3-(eğer hareketli bir köprü ise) düz durmasıını sağlardım (arkadaki yayları tutan vidalar ile)
4-Gitarı akord edip bu ayarları tekrar kontrol ederdim (ortalamada kalmalı, kayma varsa baştan elden geçirirdim)
5-Sap ayarını kontrol ederdim (gerekirse ince bir ayar yapardım)
6-Sap ayarı sonrasında tekrar köprü ve saddle'ları ayarlardım
7-Teller buzz'lama cızz'lama yapmayana kadar saddle ve köprüden telleri alçaltıp yeniden akord edip genel ayarlarımı tekrar kontrol ederek en iyi seviyeyi bulurdum

Sonuç benim için yeterli ise güle güle kullanırdım. Sonuç benim için yeterli değil ise işçiliğine güvendiğim bir lüthiere götürürdüm.

Bu işlemlerden bir ve/veya bir kaç tanesini daha önce yapmadıysam direkt lüthiere götürürdüm. Bulunduğum şehirde bildiğim/güvendiğim bir lüthier yoksa forumda araştırırdım. (çok büyük ihtimalle bulunur) Bulamazsam buradan "xxxx şehrindeyim, lüthier önerirmisiniz?" diye sorardım.

Geri